40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Výživové doplnky pre mačky – kedy by ste mali obohatiť stravu vašej mačky?

V súčasnosti je veľmi obľúbené pridávať do mačacej stravy rôzne doplnky pre mačky. Zoo obchody ponúkajú mnoho prípravkov určených na použitie u zvierat. Je však ich použitie nevyhnutné?

Doplnky môžu mať formu maškŕt. Pani sa hrá s mačkou, odmeňuje ju maškrtami.

Čo sú to doplnky stravy pre mačky?

Základnou, veľmi dôležitou otázkou pri doplnkoch stravy sú právne predpisy, ktoré so sebou prinášajú. V prípade liekov sú potrebné špecifické štúdie, dôkazy o účinnosti a bezpečnosti užívania. K produktu je priložený leták, v ktorom nájdete podrobné informácie o účinných látkach, ich účinkoch, interakciách s inými liekmi alebo potravinami, vplyve na psychofyzickú zdatnosť a možných vedľajších účinkoch. Pokiaľ ide o doplnky pre mačky, takéto údaje nie je povinné uvádzať, takže si nemôžete byť vo veľa prípadoch istí, že produkt, ktorý ste zakúpili v zoo obchode, je účinný, prinesie zdravotné výhody alebo náhodou neuškodí zdraviu vášho miláčika. Bohužiaľ, niekedy si nemôžete byť istý zložením ani jedinej tablety. Okrem toho tieto typy prípravkov nie sú len nejaké maškrty a vzhľadom na neisté dávkovanie a niekedy neznáme interakcie s inými látkami môžu predstavovať hrozbu pre zdravie vášho domáceho maznáčika. V záujme jeho zdravia sa vždy oplatí najskôr oboznámiť sa s pravidlami podávania týchto doplnkov a vitamínov.

Potrebuje mačka vôbec nejaké doplnky?

Mačky kŕmené vyváženým a kvalitným krmivom pre mačky, vhodným pre dané plemeno, spravidla akútne nepotrebuje doplnky stravy. Doplnky pre mačky budú skôr potrebné v tom prípade, keď sú pravidelne kŕmené domácou alebo nekvalitnou stravou. V prípade zvierat existuje široká škála produktov na použitie v špecifických zdravotných situáciách. Bežné sú napríklad doplnky s obsahom glukozamínu alebo chondroitínu, ktoré sú určené pre jedincov s ochoreniami kĺbov. Nemali by ste sa však rozhodnúť kupovať a používať tento typ doplnkov len tak sami od seba! Najmä ak u našej mačičky pozorujeme príznaky ako: krívanie, menšia aktivita a ochota hrať sa, apatia... Vtedy je najlepšie rozhodnutie vziať svojho domáceho maznáčika k veterinárovi a prediskutovať existujúce ťažkosti zvieratka. Lekár po vykonaní klinického vyšetrenia, prípadne aj doplnkových testov rozhodne, ktoré lieky a prípadne doplnky budú pre nášho chlpatého pacienta najvhodnejšie. Používať doplnky pre mačky samostatne, bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom, môže mať nepríjemné následky. Zbytočne nášho miláčika vystavujeme možným nevhodným interakciám látok obsiahnutých v prípravku s inými látkami v súčasne podávaných liekoch a krmive pre mačky. Nadmerné podávanie aditív môže dokonca spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov. Okrem toho je neprijateľné nahrádzať lekárske odporúčania v prípade ochorenia podávaním nevhodných doplnkov stravy. Ak náš miláčik nie je vo svojej koži a pozorujeme výrazné zhoršenie pohody, je potrebné ihneď absolvovať lekárske vyšetrenie a nasadiť tú správnu liečbu.

Dobre zvolené doplnky môžu pomôcť udržať vašu mačku v dobrej kondícii, ale tie nesprávne môžu dokonca zhoršiť jej zdravie.

Ako si vybrať dobré doplnky stravy pre mačky?

Pri zvažovaní aké doplnky stravy pre mačku kúpiť musíme v prvom rade prihliadať na jej dobro. Chceme zlepšiť jej kondíciu, jej pohodu a predĺžiť jej zdravý život! Prvým krokom by malo byť vyhľadať radu odborníka. Správny prístup k suplementácii je založený na profesionálnom rozbore daného prípadu. Rozhodnutie lekára o použití takýchto opatrení bude závisieť okrem iného aj na veku, aktivite, strave, zdravotnom stave zvieraťa (vrátane existujúcich chorôb a aktuálnej liečby). Ak vám lekár predpíše doplnky pre mačku, oplatí sa opýtať okrem iného na ich správne dávkovanie. Dodržiavaním odporúčaní skutočne môžeme zodpovedným spôsobom pozitívne ovplyvniť zdravie nášho domáceho miláčika.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Marta Mišáková

Pozri aj: Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat.