40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Vianoce so psom a mačkou

December je v našich domácnostiach mesiac plný zmien. Pred Vianocami si zdobíme domy a záhrady, zdobíme vianočné stromčeky farebnými čačkami a blikajúcimi svetielkami a z kuchyne sa šíri nádherná vôňa rôznych jedál a zákuskov. Ako si však najlepšie naši štvornohí priatelia zvyknú na tento nový režim?

Prípravy zvyčajne začíname vianočnými ozdobami, ktoré už tradične upútajú našu pozornosť pestrosťou farieb a trblietaním. Žiaľ, ak máme doma psíka alebo mačku, musíme sa pripraviť na to, že dekorácie vzbudia aj ich záujem. V prípade psa, najmä mladého a zvedavého, nechajte všetky ozdoby mimo jeho dosahu. Pes sa môže chcieť hrať s nádherne trblietavou guľou, ktorá mu bohužiaľ môže poraniť papuľu alebo dokonca tráviaci trakt. Z tohto dôvodu majiteľom domácich zvierat odporúčame plastové ozdoby, ktoré navyše narobia menšie škody, keď ich váš miláčik náhodou zhodí zo stromčeka. Svetlá na vianočný stromček budú priťahovať oveľa menej pozornosti, keď budú namiesto blikania stále svietiť. Pozor si treba dávať najmä na upevnenie káblov svetiel na vianočný stromček, aby ich zvieratá neohrýzli. V ťažšej situácii sú majitelia mačiek, ktoré sa dostanú v podstate na každé miesto v dome. Samotný vianočný stromček by mal byť tiež pripevnený k stene alebo stropu, aby nespadol na zviera a neublížil mu. Nezabúdajme ani na dekorácie na stoloch, často vybavené sviečkami. Plameň navodzuje jedinečnú atmosféru počas vianočných osláv. Nikdy by ste však svojho štvornohého priateľa nemali nechávať samého so zapálenou sviečkou. Môže to mať za následok popáleniny alebo dokonca požiar!

Aké vianočné rastliny sú jedovaté?

V rámci vianočnej výzdoby sa v našich domácnostiach často objavujú rastliny ako imelo alebo prýštec najkrajší, známy aj ako vianočná ruža. Obe rastliny sú pre našich domácich miláčikov prudko jedovaté. Ich konzumácia môže mať za následok vážne poruchy tráviaceho systému a srdcové problémy, ktoré môžu byť život ohrozujúce. Ak máme doma psa alebo mačku, je lepšie sa tomuto typu dekorácií v našom okolí vyhnúť. Nebezpečná je aj cezmína, ktorou si často zdobíme dvere a stoly, môže spôsobiť zvracanie až letargiu.

Mačka s mikulášskou čiapkou na hlave. Pomôžte svojej mačke prežiť toto bláznivé a stresujúce obdobie. Aj mačky sú v strese.

Čo môžeme dať psíkom a mačičkám zo štedrovečerného stola?

Kým naše stoly stonajú pod ťarchou chutných jedál, možno vás láka potešiť svojho miláčika nejakou pochúťkou zo štedrovečerného menu. Väčšina z nich však môže psovi či mačke spôsobiť minimálne tráviace ťažkosti, v horšom prípade si môžu vyžiadať aj urgentnú návštevu veterinárnej ordinácie. Nebláznime však, kúsok oblátky či paštéty padajúci niekomu z vidličky tragédiu nespôsobí.

Na čo by ste si však mali dať obzvlášť pozor?

Najtradičnejším jedlom je ryba pripravená na rôzne spôsoby, no podeliť sa o kúsok z nej so psom alebo mačkou môže mať za následok zranenie alebo uviaznutie kosti v hrdle zvieraťa. Otrava čokoládou je bežná najmä počas prázdnin. Zvlášť treba upozorniť deti, aby ju nedávali našim domácim miláčikom a radšej je ani nenechávajte na miestach, ktoré sú zvieratkám ľahko prístupné, pretože ju môžu samy zjesť. Škodlivé sú aj iné sladkosti, huby, cibuľa, cesnak a prísady do koláčov ako prášok do pečiva, sóda bikarbóna a hrozienka. Psy a mačky by navyše nemali jesť korenené jedlá, čím sa zo štedrovečerného stola vylúči v podstate všetko. Ak chceme zaistiť bezpečnosť našich miláčikov, oplatí sa siahnuť po maškrtách venovaných im, ktorých výber je veľmi široký. Zabezpečíte tak pokojné sviatky vám aj vašim miláčikom.

Na čo si dať pozor počas Vianoc s domácim miláčikom?

Keď ste plní emócií pri rozbaľovaní darčekov, deti rozkladajú svoje nové hračky po zemi a všetci sú už opojení čarom Vianoc, môžete stratiť pojem o svojom domácom miláčikovi. Naši miláčikovia sú ako večné deti, na ktoré si treba dávať pozor. Malé hračky sa dajú ľahko prehltnúť, čo môže spôsobiť veľa problémov. Batérie hračiek sú obzvlášť nebezpečné! Pri uhryznutí môžu spôsobiť vážne poleptanie a pri požití môžu viesť až k smrti zvieraťa.

Počas prázdnin často hostíme rodinu a priateľov. Pre našich domácich miláčikov to môže byť stresujúce. Veľké množstvo ľudí, nepoznané vône a množstvo vtieravo hladkajúcich rúk dokáže odradiť aj toho najväčšieho nadšenca maznania. Osobitná pozornosť by sa mala venovať deťom, aby zvieratá netrápili svojim nadmerným záujmom. Oplatí sa tiež dovoliť nášmu miláčikovi schovať sa na tichšom mieste, aby si mohol oddýchnuť od hluku. Preto sa odporúča umiestniť zvierací pelech na pokojnejšie miesto než obvykle. Ľudia, ktorí nepoznajú psov alebo mačky vo svojom okolí, môžu ľahko zviera pristúpiť alebo ho dokonca zabuchnúť medzi dverami. Prosím, informujte svojich hostí, že v dome je zviera.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Separačná úzkosť u psa - príznaky, príčiny, liečba