40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Vajíčko pre psa - v akej forme môže pes jesť vajíčka a je to zdravé? Sú vaječné škrupiny jedlé?

Zdravá a vyvážená strava psa je jedným z najdôležitejších aspektov chovu. Zdravie, pohoda a vzhľad psa do značnej miery závisia od stravy. Je zavedenie vajec do stravy bezpečné a rozumné? Alebo možno dokonca nevyhnutné?

Pes - dospelý aj šteňa - určite môže jesť vajcia. Používajú sa ako súčasť BARF stravy a môžu byť spestrením stravy založenej na suchej alebo mokrej strave. Zároveň treba pamätať na to, že niekedy je najlepšie nepriateľom dobra a aj keď je vajíčko samo o sebe veľmi zdravé, aj tu sa oplatí zachovať striedmosť – najmä ak psa kŕmime kvalitnou a vyváženou stravou. - tu by vajíčko malo byť skôr pochúťkou a spestrením stravy ako bežnou súčasťou jedálnička.

Vajíčko je skutočným bohatstvom cenných živín. Bielkoviny, vitamíny A, B, E, D a K, ako aj mikro- a makroprvky, napr. zinok, železo, meď, horčík, vápnik alebo sodík. Výživová bomba maximálne koncentrovaná. Okrem toho sú škrupiny cenným zdrojom vápnika - môžu byť tiež zavedené do stravy psa. Prečítajte si, ako to urobiť bezpečne.

Pes olizuje vaječný žĺtok, veľa ľudí má túto chuť rád. A ďalšie výhody konzumácie vajec pre vášho psa sú neoceniteľné.

Môže pes jesť surové vajce?

Psy môžu jesť vajcia surové. Zároveň je zdravšie, ak oddelíme žĺtok od bielka a podávame ho v rôznom čase, alebo ešte lepšie, obmedzíme sa na podávanie len žĺtka v surovej forme. Surový proteín obsahuje avidín, ktorý blokuje vstrebávanie biotínu. Nedostatok biotínu zase môže viesť k znehodnoteniu srsti – srsť psa môže matne, lámať, môžu sa objaviť lupiny. Je tiež dôležité, aby vajcia pochádzali z overeného zdroja, a pred rozbitím ich treba dôkladne umyť alebo obariť.

Môžu psy jesť varené vajcia?

Ak nechcete dať psovi surové vajce, bezpečnou možnosťou je aj varené vajce – tvrdé aj mäkké. Tu už samozrejme netreba oddeľovať žĺtok od bielka. Vajíčko v tejto podobe je zdravé ako surové. Varené vajíčko môže byť podané psovi ako samostatné občerstvenie alebo, ak pes nemá rád chuť vajec, môže byť rozdrvené na jedlo.

Psom by sa nemali podávať vyprážané vajcia. Vyprážanie – najmä na tuku – spôsobuje, že vajcia sú ťažko stráviteľné a v tejto forme môže psovi uškodiť.

Vaječný žĺtok pre šteniatko?

Dôrazne sa odporúča varené vajce, ako aj surový žĺtok v strave šteňaťa. Proteín pre psa je cenným stavebným kameňom vyvíjajúceho sa organizmu. Pri kŕmení šteniatka, rovnako ako v prípade dospelého psa, by ste mali postupovať s mierou a opatrnosťou.

Koľko vajec môže šteňa zjesť?

Ak je základom jeho stravy kvalitná strava, potom je optimálnym množstvom jeden žĺtok týždenne.

Dokonca aj šteňa môže jesť surové vajce. Odporúča sa však podávať vaječný bielok a žĺtok oddelene.

Aké vajíčko pre psa?

Pri výbere vajec pre psa sa oplatí dodržiavať rovnakú zásadu ako pri kúpe vajec pre ľudí. Najlepšie ekologické vajcia alebo vajcia z voľného chovu. Takéto vajíčka sú najzdravšie a najbezpečnejšie – najmä ak ich budeme psovi podávať v surovej forme.

Samozrejme, najčastejšie sa používajú slepačie vajcia, ale nič nestojí v ceste dať svojmu psovi prepeličie, husacie alebo dokonca pštrosie vajcia.

Vajíčko – len zdravie!

Odporcovia vajec hovoria o riziku cholesterolu a riziku avitaminózy – s mierou však dávať svojmu psovi vajíčka rozhodne viac výhod ako potenciálnych rizík. Vajcia pomáhajú predchádzať a liečiť niektoré druhy rakoviny, ochorenia spojivového tkaniva, neurodegeneratívne ochorenia, kardiovaskulárne ochorenia, infekcie a poruchy zraku.

Surové vajce sa odporúča pre psov, ktorí jedia mokré jedlo alebo sú na BARF diéte.

Vaječné škrupiny pre psov - stojí to za to?

Vaječná škrupina je zdrojom vápnika – stavebných kameňov zdravých kostí a zubov, a prírodných minerálov ako: horčík, draslík, sodík, železo, meď a zinok. Namiesto toho, aby ste ich vyhodili, stojí za to ich použiť – najmä v ére zero waste. Ako to spraviť? Použité škrupiny by sa mali opariť, vysušiť a potom dôkladne rozdrviť na prášok. Takto vytvorený prípravok možno psovi pridávať do krmiva po lyžičkách. Je potrebné dávať môjmu psovi škrupiny, keď ho kŕmime hotovým jedlom? Určite nie – vo väčšine hotových jedál je hladina minerálov optimálne zladená. Toto riešenie dobre funguje v prípade BARF diéty alebo pri diagnostikovaní nedostatkov.

Lepšie je nepriateľom dobra – najmä v strave

Pes môže zjesť vajíčko a najčastejšie je to v prospech zdravia. Každý doplnok stravy či doplnok sa však oplatí konzultovať s veterinárnym lekárom. Najmä vtedy, keď nášho psa kŕmime kvalitným mokrým alebo suchým krmivom, ktoré je zvyčajne zložené tak, aby psovi poskytlo všetky potrebné minerály či vitamíny prispôsobené veku psa, aktivite a dokonca aj plemenu psa. V tomto prípade by sa s vajíčkom malo zaobchádzať ako so zdravou maškrtou, ktorú si občas doprajeme – rovnako ako zeleninu či ovocie, ktoré môžu psy jesť pri zachovaní správnych proporcií.

Prečítajte si viac o výžive psov

Natália Baková