40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Uštipnutie komárom - je pre vášho psa nebezpečné? Ako pred ním chrániť svojho miláčika?

Štípu psov komáre? Štvornožce sú do istej miery chránené srsťou, ale pre komáre sú vhodným zdrojom potravy. Uštipnutie je pre psy rovnako nepríjemné, ako pre ľudí a môže tiež spôsobiť vážne komplikácie. Preto musia byť zvieratá chránené pred útokmi komárov.

Pri hľadaní svojej koristi komáre využívajú receptory citlivé na telesnú teplotu, vôňu a vydychovaný oxid uhličitý. Psy preto nie sú o nič menej atraktívnymi hostiteľmi, než ľudia, aj keď je ťažšie nájsť miesto vpichu na tele, ktoré je pokryté srsťou.


Komár môže zasiahnuť bezsrstú oblasť očí, úst, uší alebo konečníka psa.


Problematické svrbenie a dermatitída po uštipnutí komárom

Ak v okolí nie je žiadny iný zdroj potravy alebo sú ľudia chránení pred hmyzom, komár môže zasiahnuť bezsrstú oblasť očí, úst, uší alebo konečníka psa. Na týchto miestach je svrbenie obzvlášť nepríjemné. Hlavne krátkosrsté alebo úplne bezsrsté zvieratá (prirodzene bez srsti alebo vyholené, napr. na leto) sú vystavené riziku uštipnutia komárom.

Pes poštípaný komárom reaguje rovnako ako človek - začína sa škriabať. Ak si majiteľ nevšimne tento okamih a nepoužije vhodný prípravok (určený veterinárom), ktorý zmierni trápenie zvieraťa, môže to spôsobiť vážne podráždenie pokožky alebo slizníc. Poškriabané miesta sú vystavené riziku infekcie.

U mnohých psov, ktorých uštipne komár často vzniká bakteriálna dermatitída - choroba, ktorá je pre zviera mimoriadne nepríjemná a ťažko liečiteľná, najmä v letných horúčavách. Sprevádzajú ju zmeny v podobe červených, vytekajúcich zápalových ložísk, pri ktorých pes prichádza o srsť. V takýchto prípadoch je bezpodmienečne nutné vziať domáceho miláčika k veterinárovi, ktorý po vykonaní mikrobiologického testu odporučí vhodnú antibiotickú terapiu.Infekčné choroby psov prenášané komármi

Ešte väčšou hrozbou pre psa sú baktérie, ktoré prenášajú komáre, ktoré môžu spôsobiť smrteľné aj vnútorné choroby. Najnebezpečnejším z týchto stavov sú srdcové choroby a leishmanióza. Donedávna sa nevyskytovali v našom klimatickom pásme a týkali sa iba zvierat, ktoré cestovali, napríklad do stredomorskej oblasti. V súčasnosti - kvôli väčšej migrácii ľudí a globálnemu otepľovaniu - je u nás čoraz viac prípadov dirofilarózy a leishmaniózy. V prvom prípade sa niekedy v srdci zvieraťa vyvinú parazitické hlístice, čo vedie k jeho smrti. Leishmanióza môže znamenať nebezpečné zápaly vedúce k poškodeniu vnútorných orgánov (napr. pečene, obličiek) a kostnej drene.


Obzvlášť krátkosrsté alebo úplne bezsrsté zvieratá (prirodzene oholené alebo oholené, napr. na leto) sú vystavené riziku bodnutia komárom.


Ako chrániť svojho psa pred bodnutím komárom?

Psy musia byť chránené pred komármi - a to kvôli ich dobru ale tiež z dôvodu prevencie pred šírením chorôb. Špeciálny obojok namočený v tekutine, ktorá odpudzuje hmyz (zvyčajne nielen komáre, ale aj blchy či kliešte), ochráni vášho miláčika pred uštipnutím. Je dobré tiež postriekať srsť zvieraťa prípravkom s podobným účinkom. Nesmú sa používať prípravky určené pre ľudí, pretože sú neúčinné a môžu navyše spôsobiť alergickú reakciu u zvierat. Okrem toho psy pri olizovaní srsti zjedia časť prípravku. Tie pre ľudí na to sú absolútne nevhodné. Prípravky pre psy zvyčajne obsahujú permetrín, ktorý je toxický napríklad pre mačky.

Kvôli ochrane psov pred nebezpečným uštipnutím je tiež dobré zmeniť režim denných prechádzok, podľa aktivity komárov. Najlepšie je vzdať sa večerných a nočných prechádzok, alebo aspoň skrátiť ich čas na nevyhnutné minimum. Je tiež dobré obliekať oblečenie pre psov najmä počas daždivého počasia - minimalizuje sa tak riziko uštipnutia komármi, ktoré sú v tom čase veľmi aktívne.


Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok