40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Taurín pre mačky - výhody pre zdravie mačky

Správna výživa mačiek je nevyhnutná pre ich zdravý a dlhý život. Podľa ponúkaných možností a množstva odporných vedomostí si môžete vybrať v zoo obchode kúpiť hotové krmivo pre mačky alebo svojpomocne doma pripraviť krmivo na štýl BARF diéty. Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si vyberiete je dôležité, aby ste si uvedomovali, čo váš miláčik skutočne potrebuje a či mu dávame to pravé hodnotné krmivo. Taktiež je potrebné zamyslieť sa, či krmivo pre mačky, ktoré ste zvolili obsahuje potrebné bielkoviny živočíšneho pôvodu, tuky, minerály a vitamíny.

V posledných rokoch stále častejšie počúvame o tauríne pre mačky. Jedna z hlavných viet, ktorú počujeme, keď vyberáme to správne krmivo pre mačky je „krmivo by malo mať dostatočný obsah taurínu“. Ale čo to presne znamená? Aké výhody prináša táto bájna zložka mačacej potravy na zabezpečenie správneho stavu mačacieho organizmu?

Mačka žerie mäso, ktoré je pre mačku najlepším zdrojom taurínu.

Čo je to taurín?

Taurín je biogénna a endogénna aminokyselina zo skupiny síry. Biogénny znamená, že sa v prírode vyskytuje hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu. V rastlinách je jeho množstvo iba stopové. Ako endogénnu aminokyselinu si ju však telo produkuje, no mačka ju dokáže syntetizovať v oveľa menšom množstve ako reálne potrebuje.

Potraviny živočíšneho pôvodu obsahujú veľké množstvo taurínu, nie však každá potravina poskytuje celé jeho množstvo. Jeho najvyššia koncentrácia sa nachádza v telách myší a vtákov a je na úrovni 0,7 % z celkového množstva. Najnižšia koncentrácia taurínu sa nachádza v hydinovom mäse (0,11 %), pričom najmenej vstrebateľná je z hydinových vnútorností.

Taurín sa hromadí vo svaloch, mozgu, srdci, pečeni aj sietnici mačky.

Pôsobenie taurínu

Taurín sa podieľa na mnohých procesoch v tele mačky, napríklad:

 • starostlivosť o zrak - posilňuje sietnicu oka
 • posilňuje srdce
 • je skvelý antioxidant
 • spomaľuje proces starnutia
 • podpora trávenia
 • je súčasťou neurotransmitérov
 • reguluje osmotický tlak v bunkách
 • podieľa sa na transporte iónov v krvnom obehu
 • zlepšuje funkciu mozgu

Najdôležitejšia z jeho funkcií je však podpora tráviacich procesov. V prípade mačiek sa taurín ako jediná aminokyselina spája so žlčovými kyselinami a podporuje vstrebávanie tukov z potravy.

Mačiatko žerie z misky.

Čo znamená pre mačky nedostatok taurínu ?

Nedostatok taurínu je pre mačky nebezpečný aj preto, že dôsledky jeho absencie sú viditeľné až po približne pol roku nesprávneho kŕmenia mačiek. Môžu však byť dlhotrvajúce. Taurín plní toľko dôležitých životných funkcií, že jeho nedostatky sa môžu prejaviť prakticky na každej úrovni.

U dospelých mačiek sú najčastejšie dôsledky nedostatku taurínu:

 • dilatačná kardiomyopatia srdca
 • poruchy reprodukcie (neschopnosť otehotnieť, potraty, poruchy sexuálneho cyklu)
 • problémy so zrakom (degenerácia sietnice, slepota)
 • slabá imunita
 • slabosť, apatia a naopak - nervozita, agresivita

V prípade mačiatok ovplyvňuje taurín celý proces rastu a vývoja. Jeho nedostatok v tomto dôležitom životnom období spôsobuje spomalenie rastu, nezvratnú degeneráciu sietnice a nedostatočný rozvoj nervového systému. Časté sú aj zlomeniny a celkový abnormálny vývoj kostry.

Mačky kŕmené nepravidelne, nekvalitným krmivom, iba doplnkovým krmivom, krmivom pre psov alebo iba vegetariánskou/vegánskou stravou sú najčastejšími obeťami nedostatkom taurínu.

Mačka sa hrá s plyšovou rybou.

Dávkovanie taurínu

Predpokladá sa, že krmivo pre mačky by malo obsahovať okolo 1000-1500 mg taurínu na 1 kg krmiva. Absolútne minimum, ktoré by sa malo vždy dodržať je 500 mg/kg. Stojí za zmienku, že uvedené hodnoty sa vzťahujú na neupravenú (mokrú) hmotnosť jedla. Smernice Európskej federácie výrobcov krmiva pre domáce zvieratá (FEDIAF) však hovoria o 2500 mg taurínu na 1 kg krmiva v SUCHOM stave (ekvivalent cca 500 mg/kg vo vlhkom krmive).

U mačiatok, gravidných a dojčiacich mačiek, ako aj u starších a chorých mačiek sa potreba taurínu zvyšuje.

Keď vyberáte to pravé krmivo pre mačky mali by ste sa zamerať najmä na zloženie produktu. Celkový obsah taurínu nie je všetko, dôležitá je aj jeho biologická dostupnosť, tá závisí od viacerých faktorov (napr. vysoký obsah vlákniny v potrave znižuje biologickú dostupnosť taurínu). Rovnako každá tepelná úprava krmiva znižuje jeho obsah. Vyberajte preto pre svojho miláčika čo najmenej umelo spracovaných potravín.

Mačky vylučujú prebytočný taurín močom.

Navyše, treba pamätať na to, že psy dokážu syntetizovať taurín v množstve, ktoré im vystačí na pokrytie ich potrieb. Preto sa nemusí pridávať do krmiva pre psov. Je veľmi dôležité nepodávať mačkám krmivo pre psov. Týmto spôsobom by sa mohol jednoducho vytvoriť silný nedostatok taurínu a tak zhoršiť zdravotný stav vašej mačky.

Taurín ako doplnok výživy pre mačky

Taurín nájdeme aj v zoo obchode v sekcií doplnky pre mačky. Stojí približne 20 eur/kg. Jeho pridanie je nevyhnutné pri zostavovaní BARF diéty pre mačky. Je dobré ho dopĺňať aj v prípade mačiek v období rekonvalescencie, oslabeným, chorým a starším mačkám. Posilní ich telo a dodá im energiu!

Pri kŕmení vašej mačky kvalitným mäsovým krmivom pre mačky s primeraným množstvom taurínu nie je potrebné ďalšie dopĺňanie taurínu. Nachádza sa v hlavnej zložke týchto potravín – v mäse.

Karolína Luščíková

Pozri aj: Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat