40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Strihanie mačacích pazúrov - ako často a akým spôsobom?

Strihanie mačacích pazúrov je jednoduchá činnosť, ktorú môže každý majiteľ štvornožca urobiť sám. Mali by ste však dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel, aby ste svojmu miláčikovi neublížili a náhodne sa nevystavili zraneniu od vydeseného zvieraťa.

Príroda vybavila mačky pazúrmi, aby mohli efektívne loviť svoju korisť a brániť sa pred útokmi iných zvierat. Ostré, silné pazúry im uľahčujú lozenie a udržiavanie rovnováhy na nerovnom povrchu. Preto sa neodporúča strihať ich mačkám, ktoré vychádzajú z domu. Pre domáce zvieratá, ktoré nechodia von, ostré pazúry nie sú potrebné, a v domácich podmienkach môžu majiteľovi aj zvieraťu spôsobovať nepríjemnosti. Vtedy je dobré zvládnuť umenie strihania mačacích „nechtov“.

Mačiatko sa hrá na chodníku.

Prečo je vhodné zastrihávať mačacie pazúry?

Pazúry sú ekvivalentom ľudských nechtov. Neustále rastú, takže je nevyhnutné ich občasné skrátenie. Vo voľnej prírode si mačky regulujú dĺžku pazúrov samy, trením ich o zem alebo stromy. Domáce zviera na to bezpodmienečne potrebuje škrabadlo - inak by inštinktívne poškriabalo nábytok alebo steny. Doma zviera nemôže brúsiť „nechty“ tak efektívne ako v prírode – preto je dobré im pravidelne túto úlohu uľahčiť špeciálnym zariadením na strihanie mačacích pazúrov. Odporúča sa to najmä vtedy, keď:

    • pazúry sú v zlom stave - prerastené, popraskané;

    • pazúry sťažujú mačke aktivitu - zachytávajú sa o čalúnenie nábytku atď.;

    • zviera má výrazný problém s pohyblivosťou; môže to znamenať problém súvisiaci s prerušením procesu obnovy pazúry;

    • mačka nechtiac poškriabe svojho strážcu (napr. pri hraní) alebo prejavuje agresiu voči ostatným členom domácnosti (napr. druhej mačke).


Ako pripraviť mačku na strihanie pazúrov?

Strihanie mačacích pazúrikov nie je komplikované, ak zviera dôveruje svojmu pánovi. Štvornožce nemajú radi, keď sa niekto dotýka ich labiek, takže ich na to pripravte pomocou masírovania alebo hladenia labiek pri odpočinku. Musíte sa naučiť stláčať jemne mačacie vankúšiky tak, aby zviera trošku vysunulo pazúriky. Takéto učenie by malo byť krátke, ale časté. Po každom odmeňte svojho miláčika pochúťkou.

Po určitom čase môžete urobiť prvý pokus strihania pazúrov. Aj keď sa vaša mačka bude cítiť bezpečne, je pravdepodobné, že tento zákrok za príjemný považovať nebude a tiež nebude chcieť spolupracovať. Preto pred strihaním pazúrov umiestnite domáceho maznáčika tak, aby sa neočakávane nevytrhol - mohol by si ublížiť alebo ublížiť majiteľovi. V tejto situácii je dobré požiadať o pomoc druhú osobu, ale nebaľte zviera do prikrývky alebo uteráka tak, aby malo zadržané tri laby, zatiaľ čo na štvrtej bude mať strihané pazúry. Musíte byť pokojní a jemní, aby ste svojho domáceho miláčika nestresovali.

Krok za krokom strihanie mačacích pazúrov

Na strihanie mačacích pazúrov je potrebné zaobstarať si špeciálne štikátko, ktoré nájdete v obchodoch s chovateľskými potrebami. Mačacie „nechty“ sú príliš tvrdé na to, aby sa dobre strihali pomocou ľudských nástrojov. Správne profilované a ostré štikátko stačí priložiť pod šikmým uhlom pod pazúr a silným pohybom stlačiť. Strihanie „nechtov“ mačky spočíva v odstránení ich priehľadnej, zrohovatenej časti. Štikátko by malo byť umiestnené na správnom mieste - pod tvorivou prekrvenou dreňou, ktorá siaha zhruba do polovice. Zastrihnutie do lôžka je pre zviera bolestivé, môže viesť k krvácaniu až infekcii a súvisiacim komplikáciám, nehovoriac o tom, že mačku to odrádza od strihania pazúrov.

Zákrok by sa mal vykonávať v pokojnej atmosfére, pričom sa má zvoliť okamih, keď zviera nie je rozrušené. Ak je vaša mačka pri strihaní pazúrov veľmi nervózna, je najlepšie túto činnosť zastaviť a vrátiť sa k nej neskôr. Za každý úspech je dobré odmeniť vášho miláčika maškrtami, aby bol v budúcnosti ochotnejší spolupracovať. Ak majiteľ napriek dodržaniu všetkých pravidiel nie je schopný skrátiť mačacie pazúry, môže sa obrátiť na veterinára. Zákrok stojí asi 5 EUR.

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok