40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Sterilizácia psov - čo to je a kedy sa to oplatí urobiť?

Sterilizácia psov je zákrok, ktorý sa vykonáva, aby sa zabránilo ďalšiemu rozmnožovaniu zvierat tam, kde je ťažké tento proces neustále kontrolovať. Niekedy je potrebné odstrániť pohlavné žľazy (semenníky), aby sa zmenila hormonálna rovnováha psa a tým pomôcť s liečením niektorých chorôb.

Kastrácia u psov je postup, pri ktorom sa odstraňujú semenníky. Vo formálnej nomenklatúre sa táto operácia označuje ako kastrácia a termín sterilizácia znamená zákrok odstránenia plodnosti, pričom sa zvieratám zanechávajú pohlavné žľazy (semenníky alebo vaječníky). V bežnej reči sú tieto pojmy sú často mýlené. Niektorí používajú termín kastrácia u psov a sterilizácia - u sučiek, čo nie je správne. V prípade oboch pohlaví by sa mala vykonať kastrácia.


Čo je to sterilizácia psa?

Kastrácia psa spočíva na odstránení semenníkov počas operácie vykonanej v celkovej anestézii. Zviera sa uvedie do narkózy pomocou intravenóznych, intramuskulárnych alebo inhalačných prípravkov. To umožňuje, aby operácia bola pod kontrolou, bez oporu štvornožca a bez zbytočných bolestí a stresu. Procedúra sa končí zašitím operovaného miesta a prebudením psa z anestézie.
Na druhej strane sterilizácia znamená zbavenie možnosti reprodukcie pomocou prerušenia alebo podviazania semenníkov alebo vajíčkovodov. Neprerušuje vylučovanie hormónov pohlavnými žľazami a nezabraňuje riziku chorôb pohlavnej sústavy.Kedy a prečo psa sterilizovať?

Vraví sa, že sterilizácia psa by sa mala vykonať potom, čo je zviera úplne sexuálne zrelé. Neodporúča sa vykonávať takúto operáciu pred koncom intenzívneho obdobia rastu a pred dosiahnutím sexuálnej zrelosti. Toto obdobie závisí od plemena psa a jeho veľkosti. Psy malých plemien dospievajú skôr, väčšie neskôr. Pre sučky je najlepší čas po prvej ruji.

Sterilizácia psa nie je zákrok, ktorý sa vykonáva tak často ako chirurgický zákrok odstránenia vaječníkov u sučiek. Za určitých podmienok sa však predpokladá, že je potrebné dodržať tento postup. Najčastejšie dôvody sú také:

· potreba obmedziť nekontrolované rozmnožovanie psov v danej oblasti - to platí napríklad pre vidiecke oblasti alebo mestá s veľkým počtom túlavých zvierat;


· potreba zmeny správania u psa, ktorý kvôli svojmu pudu pravidelne uteká alebo označuje oblasť domu;


· Niektoré choroby psov (napr. rakovina prostaty), pri ktorých je dôležité znížiť hladinu mužských pohlavných hormónov - androgénov.Koľko stojí sterilizácia psa?

Náklady na sterilizáciu závisia od viacerých faktorov. Tým základným je veľkosť psa - cena bude oveľa nižšia napríklad v prípade Yorkshirského teriéra alebo jazvečíka, než, keď sa operuje nemecká doga alebo sibírsky ovčiak. Cena bude tiež vyššia, ak je zviera choré a vyžaduje si napríklad špeciálnu anestéziu alebo ak sa počas zákroku vyskytnú komplikácie.

Ceny na veterinárnych klinikách sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 40 - 300 EUR, takmer v každom prípade sa však stanovujú individuálne, po zákroku psa.Sterilizácia psov - pre a proti

Hlavnou výhodou sterilizácie je kontrola nad rozmnožovaním psov v prostredí, v ktorom šteniatka nemajú zabezpečený dom alebo nemajú poskytnutú dostatočnú starostlivosť. Kastrácia má tiež liečivý účinok, zabraňuje rozvoju pyomyozitídy, rakoviny - napríklad vaječníkov, semenníkov alebo mliečnej žľazy. Pre väčšinu majiteľov je tiež dôležité, aby kastrované zvieratá žili oveľa dlhšie ako tie, ktoré zákrok nemali vykonaný.

Nevýhodou kastrácie je nutnosť podstúpiť anestéziu a operáciu. Váš pes by mal mať pred zákrokom vždy vykonaný krvný obraz. Ak pes nemá správne vyváženú stravu a nemá dostatočné množstvo pohybu, je pravdepodobné, že bude obézne. Z dlhodobého hľadiska to môže spôsobiť ochorenie srdca, vysoký krvný tlak a cukrovku.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok