40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Sterilizácia mačiek - čo to je a aké sú následky?

Sterilizácia (alebo správne kastrácia) mačky ju robí neplodnou. Vďaka tomu možno obmedziť rozmnožovanie mačiek a s tým súvisiaci problém ich bezdomovectva. Kastrácia tiež mačku chráni pred mnohými chorobami a prispieva k predĺženiu jej života.

Existuje mnoho mýtov o sterilizácii mačiek, vrátane takého, že aspoň raz v živote by mali byť gravidne. Tento stav neprináša zvieratám žiadne zdravotné výhody (naopak - je to pre organizmus obrovská záťaž) ani psychologické (gravidita pre mačku nie je nevyhnutná).


Sterilizácia mačiek je úplne iný postup ako kastrácia. Odporúča sa kastrovať mačky asi vo veku 3 mesiacov, pred začiatkom označovania a pred prvým ohrevom.


Sterilizácia a kastrácia mačky

Výrazy „sterilizácia“ a „kastrácia“ sú v bežnej reči často používané nesprávne. Z lekárskeho hľadiska je sterilizácia akýkoľvek úkon, ktorý zbavuje zviera plodnosti, najčastejšie - podviazanie vajíčkovodov alebo semenníkov. Kastrácia je nezvratný postup, ktorý spočíva v chirurgickom odstránení pohlavných žliaz a v prípade mačiek - zvyčajne tiež maternice. Ďalej v článku sa tento postup bude označovať ako najbežnejšie používaným slovom, hovorovo známym ako sterilizácia.


Aké sú výhody sterilizácie mačky?

Sterilizácia mačky pomáha obmedziť populačný rast a súvisiace problémy, ako napríklad vysoká úmrtnosť mačiek bez domova a preplnené útulky pre zvieratá. Zákrok eliminuje zdravotné riziká spojené s graviditou alebo komplikovaným pôrodom. Po sterilizácii tiež nie je mačka vystavená riziku častých chorôb, ktoré skracujú život ako je pyometra, rakovina vaječníkov alebo nádory mliečnej žľazy. Zastavenie cyklu ruje eliminuje u domácej mačky nežiaduce správanie (nepríjemné pre majiteľov ako aj pre samotné zviera) - hlasné vokalizovanie na vábenie kocúrov, značkovanie terénu močom, úteky. Sterilizovaná mačka tiež nie je vystavená stresu spojenému s hormonálnymi zmenami, zníženou imunitou alebo chuťou do jedla.


Kedy je dobré sterilizovať mačku?

Mačky môžu byť kastrované okolo tretieho mesiaca svojho života. Toto je najlepšie obdobie z mnohých dôvodov, hlavne pretože čím je zviera mladšie, tým lepšie znáša anestéziu a tým rýchlejšia je jeho rekonvalescencia. Ďalej umožňuje úplne minimalizovať možnosť gravidity, značkovania a chorôb. Je potrebné mať na pamäti, že čas prvej ruje závisí od mnohých faktorov, vrátane plemena mačky. Niektoré budú mať prvú ruju skôr a bude trvať dlhšie, nie je možné presne predpovedať, kedy to bude. Preto je najlepšie mačky čo najskôr vykastrovať. Neodporúča sa čakať s kastráciou viac, než 6 mesiacoch mačky.

Môžete tiež kastrovať počas ruje, ale pre takýto postup by ste si mali zvoliť veľmi skúseného veterinára, pretože zákrok v tomto období môže so sebou niesť množstvo komplikácií vrátane krvácania - kvôli prekrveným pohlavným orgánom. Ak nechcete riskovať, môžete skúsiť mačku počas ruje utlmiť:

· obmedzenie vonkajších podnetov

· menej objímania a hladenia

· zatemnenie miestnosti, kde bude mačka prebývať

· zníženie teploty v miestnosti

· mierne zníženie dávky jedla


Tehotenstvo významne zvyšuje možnosť vzniku chorôb pohlavného systému a rakoviny. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, mačiatko nemusí mať v živote jeden vrh.


Ako vyzerá sterilizácia mačiek?

Pred sterilizáciou alebo kastráciou by sa mačka mala podrobiť veterinárnemu vyšetreniu a mali by sa vylúčiť kontraindikácie zákroku. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, preto musí byť mačka nalačno (v závislosti od veku - 6 - 12 hodín). Zákrok si vyžadujú odstránenie srsti na bruchu a otvoria sa vrstvy pokožky. Kastrácia je úplné odstránenie vaječníkov, vajíčkovodov a maternice. Sterilizácia sa vykonáva podviazaním vaječníkov bez odstránenia pohlavných orgánov. Po ošetrení je potrebné mačku nechať na klinike až do úplného prebudenia. Nie je možné ju vyzdvihnúť, ak nie je prebudená. Zviera pociťuje účinky anestézie niekoľko hodín - môže byť depresívne, mať problémy s pohybom, inkontinenciu moču. Je dôležité chrániť ranu pred olizovaním - mačke treba dať na golier alebo ochranný oblek. Rana musí byť kontrolovaný a čistená dezinfekčným prostriedkom, kým sa nezahojí. Stehy sa odstránia, keď to veterinár uzná za vhodné.


Možné negatívne dôsledky sterilizácie mačky

Ako pri každom chirurgickom zákroku, aj pri sterilizácii mačky môže byť riziko komplikácií spojené hlavne s infekciou rany. Preto by malo byť domáce zviera starostlivo sledované a v prípade akýchkoľvek rušivých príznakov je potrebné ísť k veterinárovi.

Najčastejšou obavou majiteľov je priberanie po sterilizácii, ako aj zvýšené riziko ochorenia močových ciest. Takéto nebezpečenstvo však nie je priamym dôsledkom hormonálnej nerovnováhy zvieraťa, ale nesprávnou stravou a nečinnosťou. Majiteľ by sa mal postarať o prispôsobenie množstva jedla vzhľadom k zníženým kalorickým potrebám mačky a zabezpečiť jej primeranú dávku pohybu.


Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok