40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Somálska mačka (Somali cat) charakteristika, starostlivosť, zdravie - Encyklopédia mačiek

Somálske mačky uzná väčšina felinologických zväzkov. Zaujímavosťou je, že v najväčšej - FIFE sú v kategórii III, to znamená „krátkosrsté a somálske mačky“. Je to spôsobené veľmi úzkym vzťahom medzi abesínskýmí a somálskymi mačkami.

Somálska a abesínska - história

Za kolísku somálskych mačiek sa považuje USA, hlavne Kanada, ale aj Nový Zéland a Austrália. O pôvode týchto krásnych mačiek sa vie len málo. Odhaduje sa, že ich história sa začala v 50. rokoch 20. storočia, ale popularitu toto plemeno získalo až nedávno.

Tieto nádherné mačky sú najčastejšie spájané s ohnivou farbou, pričom kedysi boli považované za nehodu pri práci chovateľov a preto boli rozdávané za polovičnú cenu. V polovici minulého storočia prebiehali na abesínskych mačkách veľmi intenzívne šľachtiteľské činnosti. Početné chovateľské stanice, ako aj pokusy o ďalšie zdokonalenie plemena viedli k rýchlej reprodukcii týchto mačiek. Vo vrhoch boli mačiatka s polodlhou srsťou, čo je u abesínskych mačiek neprijateľné. Príčinou tohto javu mohlo byť párenie Abesínov s inými plemenami - či už kvôli zvýšeniu genofondu alebo výsledkom amatérskeho chovu. Druhou možnosťou je prirodzená genetická mutácia, ktorá je zodpovedná za polodlhú srsť. Zvyšujúci sa počet vrhov s dlhou srsťou nútil chovateľov aj majiteľov, aby sa dozvedeli viac informácií o novom fenoméne a bojovali tiež za uznanie týchto mačiek.

Podľa felinologických záznamov najdôležitejšiu úlohu pri spoznávaní somálskych mačiek v roku 1953 zohral kocúr menom Raby Chuffa od Selene. Jeho matkou bola abesínska mačka z Veľkej Británie, ale sám bol somálskou mačkou. Jeho mačiatka po opustení chovateľskej stanice putovali do mnohých krajín vrátane Európy. Ďalším dôležitým momentom pri rozvoji plemena boli 60. roky 20. storočia, kedy sa v abesínskom chove, ktorý vlastnila Evelyn Mague, narodil polodlhosrstý samec. Niekoľkokrát ho majitelia vracali do chovateľskej stanice. Utrpenie tejto mačky prinútilo Evelyn popularizovať také mačky, čo prispelo k založeniu amerického somálskeho klubu mačiek v roku 1972. Autorkou názvu plemena je chovateľka Mague.

1. mája 1979 americká felinologická asociácia CFA určila štandardy pre somálske mačky a udelila im štatút šampióna v odrodách ruddy a sorrel (hnedá a zlatá). O 3 roky neskôr FIFa uznala nové plemeno a do farebného vzoru pridala modrú a plavú farbu a o rok neskôr striebornú.


Somálska mačka má tehlovočervený nos a jantárové alebo žlté oči s výrazným tmavým okrajom.

Somálska mačka vzhľad

Stredne veľká mačka, so silnou a svalnatou, ale štíhlou postavou. Stavbu tela Somálsej mačky môžeme klasifikovať ako orientálnu. Zavalité alebo nemotorné jedince sú diskvalifikované.

Hlava je klinovitého tvaru, so zaoblenými kontúrami. Čelo je široké a brada výrazná. Oči somálskych mačiek sú veľké, mierne šikmé, mandľového tvaru. Prijateľné farby sú jantárová, žltá alebo zelená. Okraj oka by mal mať farbu tricking. Tieto mačky majú veľmi bystrý a živý zrak. Uši sú veľké, umiestnené ďaleko od seba a vo vnútri majú trsy vlasov.

Veľkou ozdobou somálskych mačiek je ich chvost - dlhý, pri koreni hrubý, ku koncu je zúžený. Má veľmi bujnú srsť. Končatiny sú pomerne štíhle, s malými oválnymi labkami. Medzi prstami majú chumáče srsti.

Názov somálska dlhosrstá mačka nie je úplne pravdivý. Tieto mačky majú polodlhú srsť, ale veľmi hustú. Je hodvábna a hebká na dotyk. Srsť je dlhšia v krížovej oblasti, na bruchu, chvoste a "šortkách". Viditeľné okružie sa vyskytuje, obzvlášť u samcov.


Farba somálskych mačiek

Somálske mačky sa vyskytujú vo všetkých farebných odtieňoch, ale originálne a najcharakteristickejšie pre plemeno je divoké sfarbene, takzvané aguti. Bez ohľadu na farebnú rozmanitosť je stále nevyhnutný pruhovaný vzor - ticking. Každý vlas základnej farby má 2 alebo 3 pruhy tmavšieho pigmentu. Koniec vlasu musí byť vždy tmavý. Podobný princíp pigmentácie je viditeľný aj na srsti u ruskej modej mačky. Ticking musí byť sfarbený bez akýchkoľvek ďalších vzorov, napríklad bodky sú neprijateľné. Nos musí byť tehlovočervený s tmavým okrajom oči a okrajom rohovky. Tricking je viditeľný aj na vrchu uší. U somálskych mačiek má tiež význam sfarbenie častí tela - vankúšiky labiek a zadné končatiny sú vždy tmavšie, než zvyšok tela.Biele sfarbenie sa vyskytuje na brade a lícach, zatiaľ čo pozdĺž chrbtice je pás tmavšej srsti. Farby plemena:

• divoká (aguti alebo ruddy) - červenohnedá, s pálením základnej farby s čiernym pruhovaním

• zlatá (sorrel) - červenohnedá srsť, ako vo voľnej prírode, zatiaľ čo ticking je čokoládovo-škoricový

• somálska modrá - hlavná farba je svetlo béžová, prúžky - modrošedé

• plavá - vzácna farba, svetlo krémový základ s tmavo krémovými pruhmi

• striebristá - sfarbenie nie je akceptované v USA, základná farba je striebristo biela, ale ticking môže byť čierny, modrý, tmavo krémový alebo škoricový

Somálske mačky sú vo všetkých farbách, ale najobľúbenejšie sú tie s divokou farbou - aguti.Starostlivosť a zdravie somálskych mačiek

Kožušina somálskych mačiek má dvojitú štruktúru, má vrchnú časť srsti a podsadu. Ako celok je hladká a zlievajúca sa a nie je náchylná na uzlenie. Dôležitá je však pravidelná starostlivosť. Mačka by mala byť česaná čo pár dní, najlepšie kefou so štetinami. To vám umožní zachytiť odumretú srsť, ale tiež rozvádzať prirodzený maz a dodať srsti lesk . Raz týždenne sa odporúča hrebeň so širokými zubami, najmä na oblasti s dlhou srsťou, ako aj na podpazušie, slabiny a golier. Ak idete s mačkou na prechádzky, mali by byť tieto ošetrenia častejšie.

Somálska mačka pravdepodobne nie je náchylná na priberanie. Vhodná strava je však dôležitá kvôli vrodenej, druhovo špecifickej tendencii k dehydratácii. Jej strava by mala obsahovať vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny a tuky, vysoký podiel taurínu posilní celé telo mačky a zabezpečí správnu imunitu. Somálske mačky rady jedia surové mäso, ale nezabudnite ho dať maximálne trikrát týždenne, ak vaša mačka nie je kŕmená metódou barf. Surové mäso by malo byť doplnkom k plnohodnotnému mačaciemu krmivu pre mačky.

Ochorenia očí, ako je progresívna atrofia sietnice, sú pomerne časté stavy, ktoré ovplyvňujú toto plemeno. Môžu sa objaviť už v druhom roku života mačky. Tieto mačky tiež trpia nedostatkom pyruvátkinázy, čo vedie k hemolytickej anémii. Táto choroba sa dedí recesívne, príčinou sú bezpríznakové vektory. Na túto chorobu nie sú dostupné žiadne lieky.Somálska mačka povaha

Tieto mačky sú určite extrovertné, milujú ľudský kontakt a ľahko nadviažu puto. Niektorí ľudia v ich správaní bádajú prvky psej povahy - somálske mačky sú zvedavé a energické zvieratá, ktoré chcú byť stredobodom pozornosti všade, kde je ich rodina a kde sa niečo deje. Už pri dverách vítajú svoju rodinu s preukázaním veľkých citov. Okrem toho majú veľmi rady hostí, takže si musia zvyknúť na dlhé vítanie, pozývanie k hre a sedeniu na kolenách krátko po privítaní.

Energia somálskych mačiek sa spolu s ich vysokou inteligenciou prejavuje rýchlym učením, napr. povelmi. Tieto mačky sú ideálne na prechádzky na vodítku aj v postroji. Veľmi sebaisto sa prechádzajú v okolí, ktoré už poznajú. Avšak dávajte si pozor - somálske mačky sú prirodzenými lezcami! Vodítko musí byť silné, pretože tieto mačky ľahko vylezú na akýkoľvek strom alebo ker v okolí. Aj túto zručnosť sa oplatí využiť. Doma je dobré pripraviť vysoké až k stropu škrábadlo, aby mohli mať pelech umiestnený vo výške. Dobrým riešením bude aj ihrisko pre mačky na stene a povinnosťou bude balkónová sieť a zabezpečené okna. Bez takýchto atrakcií somálske mačky nebudú schopné uspokojiť svoje potreby a plné energie - môžu behať po byte, členoch domácnosti ako torpédo a po všetkom čo im bude stáť na ceste. Hra musí byť pravidelná, je tiež dobré vyskúšať aportovanie, ktoré sa zvyčajne stáva jednou z obľúbených aktivít somálskych mačiek.

Somálske mačky veľmi zle znášajú samotu a zostávanie doma osamote. Tieto mačky sa neodporúčajú ľuďom, ktorí nadmerne pracujú. Ak majitelia vidia, že mačke musia venovať príliš veľa pozornosti, je dobré pomyslieť o tom, že pre mačku bude lepšia iná spoločnosť. Zvyčajne ak sú dobré naučené, tak vedia dobre vychádzať s ostatnými predstaviteľmi druhu a dokonca aj so psami. Mali by ste však vziať do úvahy teritorialitu plemena, teda potrebu veľkého priestoru, ktorý budeme schopní poskytnúť obom domácim miláčikom. Somálske mačky sú odhodlané a tvrdohlavé, navyše majú sklon žiarliť, takže ak sa naša pozornosť zrazu sústredí na nového člena rodiny a somálska mačka už nie je rozmaznávaná, môže byť veľmi smutná. Aj keď somálska mačka vyžaduje kontakt s ľuďmi, nie je to veľmi zhovorčivé plemeno.


Somálske mačky sú živé a spoločenské. Po dlhých hrách sa radi túlia k svojmu opatrovateľovi.


Chov somálskych mačiek

Chov somálskych mačiek nie je u nás zatiaľ veľmi populárny. Jej výber je mimoriadne dôležitý, pretože somálske mačky majú predispozíciu na výskyt určitých chorôb. Od zodpovedného chovateľa pridruženého k felinologickej asociácii sa vyžaduje, aby vykonal testy, napr. na atrofiu sietnice. Ako pomerne mladé plemeno mačiek stále pokračuje práca na zlepšovaní ich genotypu. Chovatelia si musia vedome vyberať partnerov a pozorovať každý vrh. Pri chove tohto plemena je to obzvlášť dôležité kvôli „syndróm slabnúceho mačiatka“ alebo dokonca smrti časti vrhu z dôvodu nesprávneho výberu partnerov. Je to spôsobené kombináciou krvnej skupiny A u samice s krvnou skupinou B u samcov.

Rozhodnutie o kúpe mačiatka by malo byť starostlivo premyslené. Náklady na nákup mačiatka sú iba počiatočnými výdavkami, ktoré by sa mali pripočítať k denným nákladom na údržbu domáceho maznáčika, výbavičku a nové hračky alebo škrabadlá, najmä pre aktívne mačky, napríklad somálske mačky. Cena mačiatka sa môže pohybovať od 400 EUR do 650 EUR. Závisí to však od reputácie chovateľskej stanice a predovšetkým od našich zámerov, ak plánujeme mačku na ďalší chov, jej cena sa výrazne zvýši a môže dosiahnuť dokonca 1300 EUR.

Zaujímavosti o somálskych mačkách:

  • • Názov plemena pochádza z afrického štátu - Somálsko • Somálske mačiatka sa rodia s tmavou farbou, ktorá sa zosvetlí počas dorastania.Karolína Luščíková