40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Socializácia ako základ spoločného života

Socializácia ako základ spoločného života

Socializácia psa je základom úspešného spolužitia so psom. Obdobie socializácie je doba, počas ktorej sa šteňa učí niečo nové, spoznáva svet, ľudí, psy, zvieratá a všetko ďalšie, s čím príde do kontaktu. Socializáciu psa by sme rozhodne nemali podceniť, bude sa na ňu totiž stavať celý nasledujúci život psa a ovplyvní, ako sa bude pes správať ako dospelý, ako znášanlivý či bojazlivý.

Počas 4. - 7. týždňa života šteňaťa prebieha fáza tzv. odovzdávanie. Toto obdobie prebieha u chovateľa. Šteňa začína chápať, k akému druhu patrí, spoznáva človeka a najmä sa učia signálom od svojich súrodencov, matky či ostatných psov. Učí sa, ako sa presadiť, ukázať svoju dominanciu, naznačiť strach alebo sa inému psovi vzdať. Sú to len 3 týždne, ale tie najdôležitejšie týždne za celý život. To, čo šteňa naučí jeho matka a súrodenci totiž nezvládne nikto iný a už vôbec nie človek. Preto by sme si tiež mali vziať šteňa od chovateľa, ktorý mu poskytol čo najširšiu škálu rôznych podnetov a umožnil kontakt s ľuďmi a psami.

Psí socializeace

Odber šteňaťa od chovateľa prebieha od 50. dňa života, najlepšie počas 8-11 týždňa. Intenzívne obdobie socializácie začína v 7. a končí v 14. týždňov veku šteňaťa. V túto dobu sme za neho teda plne zodpovední my a je našou úlohou ho čo najlepšie socializovať. Všetko, čo pes v tomto období zažije, si hlboko zapamätá a na týchto zážitkoch postaví celé svojej chápanie sveta. Samozrejme je možné psa socializovať aj po tomto období, je to však oveľa zložitejšie a najmä u starších psov budeme musieť počítať s naozaj pomalým a náročným preučovaním a adaptovaním na nové podnety.

Veľmi častou chybou, ktorej sa dopúšťajú majitelia najmä úplne prvého psa, je nevychádzať so šteňaťom von a držať ho mimo kontaktu so psami, ak ešte nemá všetky očkovania. Šteňa je ale kompletne zaočkované v čase, keď je obdobie socializácie dávno ukončené a majitelia potom prvýkrát vyjdú von s bojazlivým a uštekaným psíkom, ktorý nechápe, čo sa okolo neho deje. Ja som svoje šteňa brala so sebou v podstate okamžite všade, kde sa to dalo. Navštívili sme nádražie, obchody i centrá miest. Vyhýbala som sa ale kontaktu s cudzími psy a miestam, o ktorých viem, že sa tam psy hromadne venčia. Je potreba šteňa ustrážiť, aby nečuchalo či neoblizovalo čokoľvek zo zeme.

Šteňa a ostatné psy

Psy sú pre vaše šteňa asi najdôležitejším podnetom, ktorý mu môžete ponúknuť. Naučia sa akékoľvek psie správanie. Psi, ktorí v mladosti nemali možnosť so psami komunikovať, sa stávajú bojazlivými a táto bojazlivosť často prechádza v reakcii. Veľa majiteľov si myslia, že ich pes je agresívny, keď na prechádzkach "vychádza" po cudzích psoch. Omyl - on len nevie, ako s nimi komunikovať a nechápe ich správanie.

Šteňa by sme mali socializovať len so psami, o ktorých vieme, že sú nekonfliktný. Ak by totiž došlo k nejakému incidentu, šteňa si ho moc dobre zapamätá. Pozor - nestačí ani, ak sa šteňa na cudzie psy pozerá. Je potrebné, aby s nimi bolo v kontakte. Dohovorte si prechádzky s priateľmi so psami alebo spoznajte nových kamarátov! Skvele sa na toto hodia rôzne facebookové skupiny či fóra. Využite tiež rôzne psie akcie, preteky a výstavy, z ktorých sa môže stať skvelý výlet a úžasná socializácie. Niektoré výcvikové centrá ponúkajú aj socializačné hodiny, využiť môžete tiež kurzy základnej poslušnosti.

Kde inde psa socializovať?

Všade! Čím viac toho šteňa spozná, tým lepšie. Naučte ho cestovať vlakom, autobusom i električkou. Dovoľte mu hrať sa s deťmi, neváhajte poprosiť cudzích ľudí, aby vaše šteňa pohladili či mu dali maškrtu. Určite odporúčam aj prechádzky na veľa frekventovaných miestach, skvelé sú obchodné centrá, námestia, stanice a podobne ...

Už som spomenula, že v 14. týždni je ukončené obdobie hlavnej socializácie. To ale neznamená, že odteraz s psíkom už nikam chodiť nemusíte. Naopak, do cca 1 roku veku psík intenzívne vníma všetko okolo seba. A čím viac ho ľudským svetom vykonáte, tým lepšie parťák pre život z neho bude.

© Se psy podle Veroniky

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok