40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Shiba - najdôležitejšie informácie o plemene

Shiba tiež známa ako shiba inu a Brushwood Dog. Toto plemeno pochádza z Japonska, presnejšie z horských oblastí nad Japonským morom. Pre jeho vzhľad sú typické pre špicaté uši, skrútený chvost smerom k chrbtu a hustá srsť. Je to pes so silnou povahou, ktorý má rád veľa pohybu.

Shiba inu sú ostražité, nezávislé psy so silným poľovníckym inštinktom. Charakteristický pre ne je tzv „shiba výkrik“. Keď sú nervózni alebo nadšení, vydávajú zo seba vysoký pisk. Shiba nie je vhodná pre rodiny s malými deťmi, ktoré sa nedokážu naučiť princíp „psej etikety“. Nemá rád ani iné psy.

Shiba a jej silný inštinkt.

Shiba – história plemena

Shiba v klasifikácii FCI bola zaradená do skupiny 5 - "Špic a primitívne plemená" a sekcie 5 - "Ázijské špice a príbuzné plemená". Brushwood Dog pochádza z horských oblastí Japonska. Je jedno z najstarších plemien - jeho korene siahajú do 3. storočia pred naším letopočtom. Tieto psy sa kedysi používali na lov malej aj veľkej zveri (dokonca aj medveďov). Kvôli tomu, že čistokrvná shiba je zriedkavá v dôsledku aktivít druhej svetovej vojny, bolo plemeno vyhlásené za národný poklad. Teraz sú z nich spoločenské psi.


Shiba – postava

Shiba inu je malý pes. Dospelí jedinci dosahujú: sučka – výška 35–38 cm, pes – výška 38–41 cm, v oboch prípadoch sa telesná hmotnosť pohybuje od 6 do 10 kg. Tieto psy majú dobre vyvinuté kosti a svaly. Vyznačujú sa harmonickou a elegantnou siluetou. Srsť shiby je tvorená z krátkej podsady a dlhšej vrchnej srsti, ktorá je tuhá a hustá. V oblasti kohútkovej výšky a zadnej časti sú pokryté o niečo dlhšou srsťou. Farba srsti môže byť čierna s pálením, biela, sezamová červená (červená a čierna)a červená. Shiba má špicaté uši, tmavohnedé oči a chvost skrútený nad chrbtom.

Shiba Inu má špecifickú povahu.

Shiba – povaha a správanie

Shiba inu bude po správnom procese socializácie verný, lojálny a naviazaný na majiteľa. Aj napriek tomu však nerád prejavuje náklonnosť alebo pohladenie. Toto plemeno je dobré pre ľudí, ktorí majú radi šport a trávia čas aktívne, pokiaľ pri jeho výcviku budú trpezliví a dôslední. Pomôcť môže špeciálne príslušenstvo na výcvik.

Tieto štvornožce môžu byť dosť tvrdohlavé, prefíkané a robiť neplechu. Sú rýchle, energické a obratné. Mali by ste sa starať o ich fyzický a ale psychický tréning. Preto spomedzi typických hračiek je dobré kúpiť aj vzdelávacie a interaktívne, napríklad TRIXIE Strategická hra Activity Slide & Feed 30 × 27 cm alebo TRIXIE Hra pre psa - tréning pamäti.

Shiba môže loviť menšie zvieratá. S ostatnými psami veľmi nevychádza. Rád si drží odstup a je nedôverčivý voči cudzím ľuďom. Nie je to prehnane hlučný pes, ale vykazuje veľkú tendenciu k úteku, preto je potrebné vybaviť ho adresárom, vďaka ktorému ho v prípade straty ľahšie nájdete. Okrem celkom klasických, ako je Trixie Adresár kovová kostička, existujú aj osvetlené.

Shiba Inu sa dožíva 13-16 rokov.

Shiba – zdravie, staroslivosť, výživa

Priemerná dĺžka života shiba inu je 13-16 rokov. Tieto štvornožce sú vysoko odolné voči chorobám a zmenám teploty. Najbežnejšími chorobami sú: dysplázia bedrového kĺbu, hypotyreóza a glaukóm. Sú tiež náchylné na alergie, ktoré sa prejavujú mykózou, svrbením kože a otitisom.

Shiba inu nie je nijako zvlášť náročný na výživu. V priemere by sa ho malo kŕmiť dvakrát denne. Spotreba energie sa musí prispôsobiť jeho aktivite, veku a špeciálnym potrebám. Zástupcovia tohto plemena majú potravinovú intoleranciu. Vtedy je potrebné dávať krmivo bez obilia (napr. TASTE OF THE WILD Appalachian Valley Malé Plemená 13 kg, HAPPY DOG Mini Africa 4 kg).

Shiba inu je potrebné pravidelne česať raz týždenne. Na jeseň a na jar, keď pĺznu, je potrebné ich česať oveľa častejšie pomocou hrebeňov a kief. Môžete na to použiť FURminator FURflex sada pre psov rozmer S. Pokiaľ ide o udržiavanie čistoty, porovnávajú sa s mačkami. Veľmi si potrpia na hygiene.