40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ryba bojovnica - charakteristika. Aké ryby toleruje?

Bojovnica pestrá sa často vyskytuje v domácich akváriách. Vďaka svojmu pôsobivému vzhľadu je ich ozdobou. Zaujíma sa o ňu mnoho akvaristov, ale neodporúča sa pre začínajúcich chovateľov. Aby ste ju mohli chovať, je potrebné vedieť nielen o rybách, ktoré bojovnica toleruje. Čo iné by ste o nej ešte mali vedieť?

Vďaka svojej popularite sa bojovniciam niekedy hovorí "kráľovná akváriových vôd". Existuje mnoho druhov, ale najpopulárnejšia je bojovnica pestrá. Prečítajte si, aké podmienky by ste mali týmto rybám v akváriu poskytnúť a s akými inými zvieratami ich môžete kombinovať.Bojovnica - základné informácie

Bojovnica je druh ryby, ktorý sa tiež označuje ako Betta. Sú to ostriežotvaré sladkovodné ryby patriace do čeľade labyrintkovité. V prirodzenom prostredí sa vyskytujú najmä v oblasti južnej Ázie. Môžete ich nájsť vo vodách Pakistanu, Indie, Kórey a Malajského polostrova. V tejto čeľadi je veľa druhov a medzi najobľúbenejšie patria bojovnica velkotlamá, bojovnica mierna a Betta edithae.

Najpopulárnejšia v akváriách je bojovnica pestrá. Prvé jedince tohto druhu sa v Európe objavili na konci 19. storočia. Bojovnica bola privezená do Paríža, odkiaľ bol chov popularizovaný na zvyšok kontinentu. Ako vyzerá bojovnica? Samce sú pôsobivejšie, majú dlhšie plutvy a širšie ústa. Samice majú naopak silnejšiu brušnú časť, sú vybavené terebrou a ich ústa sú ukončené špicato. . Ryby môžu mať mnoho farebných variácií. najbežnejša je bojovnica modrá a červená, aj keď môže byť tiež zelená, žltá, dokonca aj dvojfarebná alebo viacfarebná.

Čo jedia bojovnice? V prírode je to mäsožravé zviera, predátor. Strava jedincov chovaných v akváriu by preto mala byť založená na živočíšnych potravinách. Bojovnicu môžete kŕmiť larvami hmyzu, malými bezstavovcami, zooplanktónom. Táto ryba môže jesť niteľnice, komáre, larvy komárov, koretrovity, žábronožky, hrotnatky, potery iných druhov rýb. Strava môže mať rôzne formy, vrátane sušenej, mrazenej alebo lyofilizovanej.

Bojové ryby v dobre udržiavanom akváriu s množstvom rastlín a ozdôb.


Aké ryby bojovnica toleruje?

Najprv je potrebné poznamenať, že bojovnica sa vyznačuje veľmi bojovnou dispozíciou, ktorá je tiež zdrojom jej názvu. Väčšina druhov (samčekov) je agresívna voči iným bojovniciam. Môžu dokonca nervózne reagovať na svoj vlastný odraz. V jednom akváriu by preto nemal byť viac ako jeden samec . Inak budú ryby medzi sebou bojovať o nadvládu a územie. V mnohých ázijských regiónoch sú dokonca špeciálne organizované takéto boje so stávkami. Hoci sa rany na tele a potrhané plutvy regenerujú, niekedy ryby uhynú.

Samičky sú voči sebe oveľa tolerantnejšie. A aké sú vzťahy bojovníc s inými zvieratami? Môžete ich mať v jednom akváriu s rybami patriacimi do inej skupiny, ale ryby:

● nemôžu byť príliš veľké, pretože môžu bojovnicu považovať za cieľ a napadnutá ryba sa bude brániť;

● nemôžu byť malé, pretože sa stanú obeťami bojovnice;

● nemôžu byť rýchle a pohyblivé, pretože bojovnica sa príliš nepohybuje a môže z toho byť v strese.


Ryba bojovnica - požiadavky

Akváriové ryby bojovnice by rozhodne nemali byť chované v tzv. guliach, veľmi malom akváriu, bez rastlín ani ďalšieho vybavenia. Takéto podmienky pre ňu budú jednoducho utrpením. Okrem toho stojí za zmienku, že bojovnica stráca svoju orientáciu a v dôsledku toho je veľmi vystresovaná, príliš agresívna alebo naopak depresívna či apatická. Aby sa bojovnica mohla správne vyvíjať a fungovať, musí mať zaistené vhodné podmienky.

Bojovnice by mali byť držané v "hranatých", teda štvorcových alebo obdĺžnikových akváriách. Priemerne 4-5 l by malo byť pridelené na samca a aspoň 10-15 l pre pár. Mali by ste zvoliť kryté akvárium kvôli riziku vyskočenia ryby. Nebezpečné môžu byť tiež choroby spojené so spôsobom dýchania. Bojovnica je labyrintkovitá ryba, je vybavená labyrintkovým orgánom labyrintom, ktorý je rozšírením žiabrových viečok. Výsledkom je, že bojovnica čiastočne dýcha atmosférický vzduch. Vďaka tomuto spôsobu dýchania je vystavená prechladnutiu alebo problémom s plaveckým močovým mechúrom pri miernych zmenách teploty vody a vzduchu. Prikryté akvárium do určitej miery znižuje toto riziko.

Pokiaľ ide o vodu, odporúča sa mať mäkkú až stredne tvrdú vodu s hodnotou pH 6,0-7,5 a teplotou 25-28 ° C. Preto veľmi dôležitým prvkom akváriového vybavenia bude účinný filter s čerpadlom a ohrievač s termostatom. Aby sa ešte viac zdôraznila krása bojovníc, odporúča sa vybaviť akvárium jednotným tmavým pozadím a zemou. V prípade osvetlenia nie sú požiadavky rýb ničím zvláštnym. Svetlo by nemalo byť príliš silné alebo príliš slabé. Je dôležité mať v akváriu rôznorodú a relatívne hustú vegetáciu, ktorá bude prístreškom, miestom na odpočinok. Do nádrže môžete tiež dať korene, veľké kamene alebo umelé ozdoby.Dvojfarebný samec betta - bielo - ružový. Siamské bojovné ryby je potrebné chovať vo veľkom štvorcovom alebo obdĺžnikovom akváriu.

Choroby bojovníc

Ako dlho žije ryba bojovnica? Priemerná dĺžka života je 3-5 rokov. Bojovnica pestrá, rovnako ako ostatné ryby, je vystavená rôznym chorobám, vrátane:

● chorôb plutiev alebo bakteriálne dermatitídy spôsobené baktériami Pseudomonas fluorescens,

● ichtyofonózy spôsobené parazitickú hubou, ktorá postihuje celé telo zvieraťa spolu s jeho vnútornými orgánmi,

● zamatová choroba, známa tiež ako oodinóza, choroba zlatého piesku, choroba hrdze, choroba zamatu, spôsobená prvokmi zo skupiny dinoflagelátů.

Ak navyše nie je akvárium zakryté, teplotný rozdiel medzi vodou a vzduchom spôsobuje prechladnutia dýchacích orgánov, čo môže spôsobiť poruchy funkcie plaveckého mechúra.
Bojovnice - cena

Koľko stojí bojovnica? Ceny sa líšia. Veľa záleží na druhu a miesta nákupu. Samice najpopulárnejšej bojovnice pestrej sa predávajú za približne 3 EUR. Samce sú drahšie a stoja v priemere 7 - 10 EUR. Cena bojovnice bude vyššia v špecializovanom obchode, teda v obchode, ktorý sa zaoberá iba rybami, alebo len priamo bojovnicami.Olga Dubská