40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Reflux u psov - príčiny a príznaky? Ako liečiť reflux u domáceho maznáčika?

Reflux u psa je stav, ktorý regurgituje obsah do žalúdka a niekedy do pažeráka. Ak sa vyskytuje sporadicky a je sprevádzaná ďalšími rušivými príznakmi, je definovaná ako fyziologická. V opačnom prípade je to však nežiadúce. Nemalo by sa to stotožňovať s refluxnou chorobou. Môže to však byť jeden z jej príznakov a príčin.

Kyslý reflux je u ľudí pomerne častým ochorením. Žiaľ, v ohrození sú aj domáce zvieratá. Reflux u psov potrebuje správnu liečbu. Základom terapie je diéta a užívanie liekov, ktoré obmedzia najmä vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej. Skontrolujte, čo môže prispieť k refluxu u psa a dozviete sa o sprievodných príznakoch.

Maltézske brucho masírované.

Čo je to reflux psov?

Po zjedení jedla by sa potrava psa mala pohybovať tráviacim traktom smerom do čriev. Bohužiaľ, u zvieraťa sa môže vyvinúť patologický stav známy ako reflux. Ide o regurgitáciu obsahu tráviaceho traktu do jeho predtým umiestnených úsekov. V závislosti od úrovne, do ktorej sa obsah vráti, existujú dva typy refluxu u psa.

Duodenogastrický reflux nastáva, keď obsah dvanástnika prúdi cez pylorus (svalový krúžok) do žalúdka. Tento obsah je potom zmesou žlčových kyselín, žlče a pankreatickej šťavy. Na druhej strane, keď ide zo žalúdka do pažeráka, u psa sa to nazýva gastroezofageálny reflux. V žalúdku sa obsah dvanástnika zmieša so žalúdočnou šťavou.

Zatiaľ čo u ľudí je diagnostikovaný prevažne gastroezofageálny reflux, u psov je diagnostikovaný predovšetkým duodenogastrický reflux. Sú prípady, kedy má pes obe formy refluxu súčasne. Tento stav sa potom nazýva duodenogastroezofageálny reflux.

Reflux a gastroezofageálna refluxná choroba

Pri diskusii o problematike refluxu u psa stojí za to vysvetliť dve otázky. Po prvé, kyslý reflux nie je kyslý reflux. Tento stav sa môže prejaviť ako reflux, ale reflux môže tiež predisponovať k jeho rozvoju. Často je ťažké presne určiť, či máte dočinenia s refluxom samotným alebo s gastroezofageálnou refluxnou chorobou. Je diagnostikovaná, keď reflux spôsobuje špecifické príznaky alebo komplikácie. Po druhé, reflux nie je regurgitácia. Takto je definovaný stav, v ktorom ide obsah žalúdka do hrdla.

Reflux u psov - môže byť fyziologický?

Reflux u psov nie je vždy patologický. Fyziologický reflux sa niekedy vyskytuje u zvierat. Môže sa stať, že peristaltika spätne presunie obsah dvanástnika do žalúdka. Hovoríme vtedy o antiperistaltických kontrakciách. Je sporadická a nie je sprevádzaná štrukturálnymi zmenami a funkčnými poruchami. Reflux u zdravých psov sa zvyčajne vyskytuje, keď sú hladní alebo keď sa jedlo nepodáva zriedkavo. Aj keď je tento jav prirodzený, treba ho pozorne sledovať, aby neprešiel do patologického refluxu.

Aké sú príčiny patologického refluxu u psov?

Duodenogastrický reflux u psa môže byť:

● dôsledok predchádzajúcich chirurgických zákrokov na dvanástniku alebo žalúdku,

● spôsobené spomalením rýchlosti vyprázdňovania žalúdka, rýchlou zmenou frekvencie a intenzity peristaltických kontrakcií, ktoré sú zodpovedné za pohyb tráviaceho obsahu,

● v dôsledku porúch práce, t. j. nadmerného uvoľnenia pyloru (konca žalúdka),

● spôsobené narušenou sekréciou somatostatínu, t.j. hormónu, ktorý inhibuje produkciu gastrointestinálnych a pankreatických peptidov, ako sú napr. pepsín, kyselina chlorovodíková, gastrín, glukagón a inzulín.

Psie brucho

V prípade gastroezofageálneho refluxu u psa možno príčiny hľadať predovšetkým v:

● zápal žalúdka, ktorý mení jeho pH,

● nadmerná relaxácia dolného pažerákového zvierača,

● hiátová posuvná hernia (porucha, pri ktorej je brušná časť pažeráka a/alebo žalúdka posunutá do hrudníka),

● vrodená hernia pažeráka, ktorá je výsledkom porúch vznikajúcich počas embryonálneho vývoja,

● nadmerný tlak v žalúdku, ktorý prevyšuje tlak v pažeráku, tzv obrátený tlakový gradient sa obsah žalúdka presúva späť z miesta s vyšším tlakom do oblasti s nižším tlakom.

Gastroezofageálny reflux sa môže vyskytnúť v dôsledku celkovej anestézie - početné anestetiká, vrátane bežne používaného atropínu, znižujú tonus kardiálneho zvierača. Okrem toho môžu predisponovať k jeho vzniku ochorenia, ako sú žlčníkové kamene, prekyslenie organizmu, žalúdočný vred a zápal pažeráka.

Reflux u psov - príznaky a následky

Hlavnými príznakmi refluxu kyseliny u psov sú pálenie záhy. Tento výraz sa používa na označenie nepríjemného pocitu pálenia v hrudníku. Ak dôjde k regurgitácii, možno zaznamenať nezvyčajný pohyb krku a zvýšené slinenie. Štvornožce zvyčajne vylučujú stiahnutý obsah vo forme bielej a žltej peny. Keď je príznakov viac, nazýva sa to gastroezofageálna refluxná choroba.

Reflux u psov poškodzuje bariéru žalúdočnej sliznice. Dlhodobé vystavenie membrány regurgitovanému obsahu prispieva k tvorbe hypertrofických a následne atrofických zmien. Môže spôsobiť aj tvorbu vredov a pôsobí prokarcinogénne, teda podporuje vznik rakoviny.

Ako môžem pomôcť svojmu psovi s refluxom kyseliny?

Ako diagnostikujete reflux kyseliny u psa? Choroby tráviaceho ústrojenstva sa diagnostikujú predovšetkým na základe anamnézy, výsledkov klinického vyšetrenia, obyčajného röntgenového a kontrastného röntgenu, ultrazvuku a endoskopie a krvných testov.

Liečba refluxu psov je založená predovšetkým na farmakoterapii. Zvieraťu sa podávajú lieky na zlepšenie peristaltiky tráviaceho traktu a zníženie množstva vylučovanej žalúdočnej kyseliny. Veterinár môže tiež odporučiť použitie ochranných prostriedkov na žalúdočnú sliznicu. Lieky pomôžu psovi zabudnúť na nepríjemné ochorenia, ale okrem nich je veľmi dôležité miesto obsadené stravou.

Domáce lieky na reflux kyseliny u psov súvisia so stravou. Odporúča sa dať svojmu miláčikovi niekoľko menších jedál. Zabránite tak vylučovaniu nadmerného množstva žalúdočných štiav pri prázdnom žalúdku. Mali by sa urobiť aj zmeny v stravovaní. Pri silnom refluxe je vhodné podávať psovi ľahko stráviteľné jedlá. Najdôležitejšie je vyhnúť sa umelým prísadám a plnivám. Obilniny v potrave zaťažujú tráviaci systém a sú často príčinou jeho nesprávneho fungovania. Ak majiteľ nemá dostatok vedomostí alebo času na varenie pre zvieratko, je vhodné podávať krmivo pre psa s refluxom. Pri výbere pomôže veterinár napr.: MONGE Vet Solution Dog Gastrointestinal 2 kg.


Olga Dubská