40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pudel (pudlík) - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Väčšina pudlov je spájaná s elegantnými, štylizovanými psami, ktoré sú maskotom ich majiteľov. Stojí za zmienku, že okrem svojej estetickej hodnoty majú pudli nespochybniteľné čaro, sú poslušní a mimoriadne múdri. Táto kombinácia sa môže zdať dokonalá, ale ako všetko, aj pudle majú dobré a zlé stránky. Spoznajme bližšie toto jedinečné plemeno.

Tieto dôstojné a štíhle spoločenské psy kedysi slúžili ako poľovnícka pomôcka na vodné vtáky. Pudlíky pochádzajú z poľovníckych a pastierskych psov a ich zakorenené inštinkty sú viditeľné dodnes. Presný pôvod plemena nie je známy. Predpokladá sa, že pudlíky majú spoločných predkov s psami plemena barbet. Pudlíky boli veľmi populárne na dvoroch ako dekoratívne, spoločenské a pracovné psy. Rozkvet plemena nastal okolo baroka. Práve vtedy sa pudlíky začali využívali v cirkusoch a v práci na hľadanie hľuzoviek.

Okolo roku 1500 pudlíky dorazili do Poľska. Poľský kráľ - Zygmunt Stary - mal po svojom boku verného spoločníka - veľkého pudla s bielym plášťom.

Strieborný miniatúrny pudel. Má očarujúce oči, ich farba je na svetle strieborná.

Postava pudlov

Existujú štyri veľkostné odrody pudlov:


· veľké (kráľovské) pudly - ich výška v kohútiku je od 45 do 60 cm

· stredne veľké pudly - ich výška v kohútiku je 35 - 45 cm

· miniatúrne pudly - výška 28 - 35 cm

· pudle toy - najmenší z pudlov, ich výška v kohútiku je medzi 24 - 28 cmVšetky pudly majú harmonické proporcie tela. Ich postava je obdĺžniková a dokonale zladená. Rovný trup, zakončený vysoko nasadeným chvostom. Hlava strednej veľkosti, s dlhým pyskom. Uši pudlíkov sú na špičkách zaoblené, vysiace a dosť dlhé. Pudle majú pružnú chôdzu, takmer tanečnú, čo zvyšuje ľahkosť postavy.

Pudlíky majú širokú škálu prijateľných farieb, je však povolená iba jednotná farba srsti. Jedná sa o tieto farby: biela, hnedá, čierna, strieborná, červená a marhuľová. Akékoľvek značky nie sú žiaduce.

Srsť pudla môže mať dve odrody: kučeravé a šnúrková. Kučeravá srsť je vlnitá, kučeravá s pevnými kučerami, zatiaľ čo šnúrková sa vyznačuje dlhými a pevnými prameňmi vlasov. Bez ohľadu na typ srsti je veľmi hustá a zvlnená. Vyžaduje si od majiteľa veľkú pozornosť ako pravidelné česanie a zastrihávanie.


Kráľovský pudel jednotne čierny. Rovná silueta, vpísaná do obdĺžnika.

Starostlivosť o pudla

Pudlíci nepĺznú - nemenia svoju srsť podľa ročných období. Nemusíte sa tak obávať všadeprítomných vlasov lietajúcich po byte, ale vlasy im rastú po celý život. Čo prináša pravidelné strihanie, modelovanie alebo výber dlhého strihu, ktorý je ešte náročnejší. Pudlová srsť je pomerne hrubá a má tendenciu sa zamotávať. Je to veľmi hustý, prakticky jednovrstvový kožúšok s kučeravou štruktúrou. Pudle sa musia každé dva dni, najlepšie každý deň, dôkladne vyčesať. Toto je časovo náročná činnosť a môže trvať až niekoľko hodín v závislosti od veľkosti pudla. Pudle by sa mali kúpať aspoň raz za mesiac a ich srsť by sa mala dostať poriadny kondicionér, ktorý ju zvlhčí. Počas sušenia by sa mali vlasy súčasne česať. Sušenie tak hustej srsti môže trvať aj 5 hodín. Potešujúce je, že pudle majú takéto procedúry radi a ochotne ich znášajú. Bez častej a dôkladnej starostlivosti bude mať pudel rýchlo uzlíky, ktoré môžu trieť pokožku a kaziť pohodu psa.

Od malička by mali byť pudle naučené na čistenie zubov. Majú veľkú tendenciu k tvorbe zubného kameňa, takže aby ste zuby udržali dlho čisté a zdravé, musíte si ich pravidelne čistiť.

Zdravá výživa je dôležitá pri kŕmení každej odrody pudlov. V jedálničku by nemali chýbať Omega - 3 a - 6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré psovi spevnia pokožku a srsť, rovnako sa postarajú aj o jeho kĺby. Predpokladá sa, že strava psa by mala obsahovať cca. 70-80% mäsa, zvyšok je zelenina a ovocie. Kvôli problémom so zubami je dobré z času na čas dať pudlom zdravé a pevné maškrty napríklad vo forme mäsovej kosti. Takto precvičíte svaly čeľuste a zmenšíte plak.

V rámci prevencie kĺbov je dôležitý správny výber doplnkov na vychádzky. Pohyb pudla je špecifický a veľmi ľahký, nemal by sa brzdiť alebo deformovať postrojom pozdĺž kľúčnych kostí.

Dva pudle s upravenými a upravenými vlasmi. Jeden je biely, druhý červený. Oba trup majú krátky strih, hlavu a labky s dlhšou srsťou v charakteristickom usporiadaní.

Zdravie pudla

Pudly sú zdravé a dlhoveké psy. Výnimkou nie sú ani pudle žijúce 18 - 20 rokov.

Psy tohto plemena bohužiaľ často trpia chorobami očí, ktoré môžu mať za následok dokonca slepotu. Atrofia sietnice je najbežnejšou chorobou.

Pudly sú tiež náchylné na choroby kĺbov, takže je veľmi dôležité im už v mladosti predchádzať a nepreťažovať ich. Pudly menších odrôd - miniatúrne pudly a pudle toy- často zápasia so vypadávaním kolenného kĺbu. V prípade veľkých pudlov by sa však mala venovať osobitná pozornosť adekvátnemu kŕmeniu a cvičeniu. Toto plemeno, rovnako ako iné veľké a obrovské, podlieha torzii žalúdka, ktorá je smrteľná.

POZRITE SI PONUKU PSÍCH ODEVOV

Pudly majú vďaka svojej štruktúre čeľustí - dlhej a úzkej - v mladom veku sklon k tvorbe zubného kameňa. Je dobré naučiť pudla už od malička dbať o ústnu hygienu.

V chladnejších ročných obdobiach by mali byť pudle chránené pred chladným počasím. Nemajú radi zimu a vôbec sa im nechce chodiť von za zlého počasia, lebo vtedy rýchlo nachladnú.

Čierny pudel s viditeľným chrupom a začiatkom zubného kameňa.

Povaha pudlov

Pudly sú rodinné psy, ktoré majú radi kontakt s ľuďmi. Denne potrebujú nehu a pozornosť od majiteľa. Tieto psy sa neodporúčajú do domovov, kde budú dlho sami. Toto plemeno veľmi často trpí separačnou úzkosťou, ktorá si vyžaduje dlhé liečenie u behavioristu. Preto si pudlíci musia pomaly zvyknúť, že zostávajú sami doma, zatiaľ čo majitelia chodia do práce.

Napriek roztomilému vzhľadu pudlov nezabudnite, že sú to psy s loveckým inštinktom. Za sekundu sú pripravení prenasledovať a okamžite si všimnú každý, aj ten najmenší pohyb. To sú vlastnosti, vďaka ktorým je pudlik ideálnym psom na psie športy, výcvik a aportovanie. Spôsobujú však problémy aj v každodennom živote. Pudlíky môžu byť hyperaktívne a precitlivené psy. Ak ich nebudeme správne socializovať a neposkytneme dávku pohybu, štandardom bude prenasledovanie cyklistov, behajúcich detí, iných zvierat či dokonca automobilov. Pudly, najmä malé odrody - miniatúrne a toy, sú dosť ustráchaní psi, ktorí si dodávajú odvahu hlasným štekaním

Pudly sú jedným z najinteligentnejších cicavcov. Rozumejú veľmi rýchlo a vedomosti nasávajú ako špongia. Radi trénujú, pretože majú radi kontakt s ľuďmi. Práca s nimi je čistá radosť. Psy tohto plemena sa výborne cítia vo vode. Skvelou zábavou pre nich je aportovanie do vody.

Dvaja usmievaví veľkí pudli. Jeden je červený, druhý čierny a zapínajú sa nesprávnymi ramennými popruhmi, ktoré vyvíjajú tlak na kľúčne kosti.

Zaujímavosti o pudloch:

· Pudly sú jedným z najdrahších plemien na svete, cena za jednotlivca môže dosiahnuť až 2500 EUR

· Pudlíky sú tzv. aportéry, teda psy, ktoré sa používali na privádzanie koristi z lovu. Nedokázali zabiť zver, a tak sa naučili ľahký stisk. Zostali s tým dodnes, čo z nich robí mimoriadne dobrých psích športovcov a spoločníkov na aportovanie

· Pudlíky sa často objavovali vo filmoch, cirkusoch a iných predstaveniach

· Povráva sa, že existoval pudel žijúci v 19. storočí, ktorý vedel určiť výsledky matematických operácií a správne hláskoval

· Pudly sa často využívajú ako záchranné psy

· Názov plemena „pudel“ pochádza z nemeckého výrazu „pudden“, čo znamená „špliechanie do vody“.

· Existujú farebné odrody pudlov, napríklad phantom pudel, t.j. čierny s pálením, alebo harlekýn - viacfarebný pudel. FCI tieto odrody neuznáva.

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok