40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Pudel - charakteristika plemena

Pudel je jedným z najinteligentnejších a najcitlivejších psov na Zemi. Pôvod tohto pôvabného a krásneho plemena nie je úplne známy, často sa môžete dočítať, že pochádzajú z Francúzska, no nie sú to isté informácie, existuje aj podozrenie, že môžu pochádzať z Nemecka, Španielska či dokonca Islandu.

Pudel, prekvapivo, bol pôvodne poľovníckym psom. Pre dobre vyvinutú schopnosť plávať lovili vodné vtáctvo a vďaka vynikajúcemu čuchu sledovali hľuzovky. Postupom času sa k nim však začalo pristupovať ako k spoločenským psom, toto plemeno si získalo obľubu najmä na dvore Ľudovíta XVI. vo Francúzsku.

Šťastným majiteľom pudlíka bol popri Ľudovítovi XVI. aj poľský kráľ – Žigmund Starý. Jeho štvornohý priateľ bol dokonca zvečnený na obraze Jana Matejku „Zavesenie zvonu Zygmunt“.

Ďalšími slávnymi majiteľmi týchto pôvabných psov sú Ludwig van Beethoven, Winston Churchill, Maria Callas a Grace Kelly.

Čo je na tomto plemene jedinečné, existujú až 4 veľkosti:

veľký pudlík: 45-62 cm, hmotnosť 18-22 kg,

stredný pudlík: 35-45 cm, hmotnosť 10-14 kg,

miniatúrny pudel: 28-35 cm, hmotnosť 4-7 kg,

toy pudel: 24-28 cm, hmotnosť 3-4 kg.

Bez ohľadu na veľkosť by však pudlíky mali mať rovnaké proporcie, nemôžu mať znaky trpaslíkov, teda zmeny v proporciách hlavy vo vzťahu k telu.

Medzinárodná kynologická federácia (FCI) uznáva 5 farieb srsti:

biely

čierny

Hnedý

strieborný

plavý

Hnedý mladý pudlík. Má kučeravú, stále dosť krátku srsť.

Starostlivosť

Strihanie pudla je výzva a musíte to vziať do úvahy pri rozhodovaní o kúpe.

Na rozdiel od iných plemien pudlíky neplznú a ich štruktúra srsti je veľmi podobná našej, čo z nich robí ideálneho štvornohého spoločníka pre alergikov.

Nevýhodou takejto štruktúry srsti je dosť komplikovaná starostlivosť.

V prvom rade je potrebné pudlíky pravidelne strihať, najlepšie v salónoch psej krásy.

Treba dbať aj na pravidelné kúpanie, vyživovanie a česanie srsti, ako aj hygienu a vytrhávanie srsti z uší (upokojte sa, pre psa to nie je bolestivé, ale treba si na to zvyknúť). Starostlivosť o hygienu uší je pri pudlíkoch obzvlášť dôležitá – zanedbávanie pravidelného vytrhávania chlpov z uší vedie k vážnym zápalom.

Samozrejme, na čistenie by ste mali používať len špeciálne určené prípravky a nečistite uši nášho priateľa viac ako raz týždenne.

Pudlíky si treba zvyknúť na starostlivosť o ústnu hygienu už od útleho veku – miniatúry a hračky sú obzvlášť náchylné na tvorbu zubného kameňa.

Pokiaľ ide o oči domáceho maznáčika, z času na čas ich musíte utrieť vlhkou vatovou podložkou.

Zdravie

Pudle sú dlhoveké psy. V dobrých podmienkach môžu žiť až 20 rokov. Bohužiaľ, napriek ich dlhovekosti je toto plemeno náchylné na mnohé choroby, ako napr.

Torzia žalúdka – je často smrteľná, šanca na prežitie v prípade torzie závisí od rýchlosti liečby veterinárnym lekárom. (Dá sa tomu predísť napr. tak, že psovi nedovolíte cvičiť hneď po jedle).

Cukrovka – prejavuje sa zvýšeným močením, zvýšeným smädom a spočiatku zvýšenou chuťou do jedla.

Katarakta je obzvlášť častá u miniatúrnych a hračkárskych pudlov

Cushingova choroba – hyperfunkcia kôry nadobličiek, spôsobená zvýšenou hladinou kortizolu v krvi, sa prejavuje napríklad častým močením, obezitou, kožnou kalcinózou, či alopéciou.

Idiopatická epilepsia je charakterizovaná záchvatmi rôznej závažnosti. Prejavuje sa medzi 1. a 5. rokom života.

Gingivitída, otitis

Luxácia kolien – ohrozené sú najmä miniatúrne a hračkárske pudlíky

Charakter

Pudlíky sú veľmi priateľské, jemné a verné psy. Sú tiež veľmi inteligentní a rýchlo sa učia, vďaka čomu sú veľmi prístupní k tréningu. Ako som spomenul na začiatku článku, štúdie ukázali, že v inteligenčných testoch zaujímajú čestné druhé miesto na svete. Okrem toho sa veľmi rýchlo a silne pripútajú k svojim majiteľom.

Sú to tiež veľmi dôstojné a niekedy tvrdohlavé psy. Pudel je ideálny pes pre deti, miluje sa hrať, rýchlo sa prispôsobuje, nie je agresívny a nehryzie.

-psi tohto plemena sú často veľmi nápomocní pri terapii psov

Sú ideálne ako vodiaci psi alebo záchranári

-Ludwig van Beethoven po smrti svojho milovaného pudlíka napísal elégiu na jeho počesť

Nezabúdajte, že kupovanie zvierat z pseudochovu je podľa nášho zákona priestupkom, ktorý sa trestá pokutou alebo aj väzením a prispieva aj k veľkému utrpeniu zvierat! Pred kúpou sa naozaj oplatí navštíviť predajcu, porozprávať sa s ním o jeho chove, pozrieť sa, v akých podmienkach šteniatka a ich matka žijú.

Sú to veľmi pôvabní, lojálni a radostní, aj keď nároční psi. Pred kúpou sa oplatí dôkladne preveriť chovateľa, ako aj zvážiť, či sme schopní sa psíkovi dostatočne venovať a venovať pomerne veľa času jeho starostlivosti. Ak sa však rozhodnete pre pudlíka, určite vám za chvíľu ukradne srdce a zostane tam navždy.

Malý biely pudel. Má viditeľné sfarbenie okolo očí, správna a častá starostlivosť o pudlíky je základom pre ich krásny vzhľad a zdravie.

Marie Magiera