40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Psí nos - studený, teplý, suchý, mokrý? Čo to hovorí o zdraví psa?

Prečo má zdravý pes zvyčajne studený a vlhký nos? Je suchý a teplý psí nos príznakom choroby? Naučte sa všetko o nose psa.

Nos je jednou z najdôležitejších častí tela psa. Čuch je jedným z najdôležitejších – ak nie najdôležitejším – zmyslom psa. Umožňuje mu nielen tvrdo pracovať v takých zodpovedných profesiách ako záchranár či policajný pes, ale aj jednoducho si užívať psí život založený na čítaní sveta nosom. Preto je také dôležité venovať osobitnú pozornosť stavu nosa - o to viac, že niektoré príznaky, ktoré sa objavia na nose, môžu byť predzvesťou choroby.

Nos psa je zvyčajne mokrý, pretože ho pes často olizuje.

Mokrý nos psa - čo to znamená?

Kedysi sa verilo, že nos zdravého psa by mal byť studený a vlhký. Ak je to tak a jeho povrch je navlhčený, nemáme dôvod na obavy. Ale je to vždy takto? Nie nevyhnutne. Nos psa je zvyčajne vlhký, keď ho pes olizuje. Na jeho povrchu sa potom objavia slzy - pretože sú rozmiestnené po povrchu nosa jazykom psa. Nie je to ale trvalý stav – nos spiaceho psa je zvyčajne suchý, pretože spiaci pes si nos olizuje len zriedka. Ako často bude nos psa mokrý, závisí od individuálnych vlastností konkrétneho psa a jeho aktivity. Mokrý nos totiž pomáha čuchať – najčastejšie je mokrý u tých psov, ktorí sú aktívni a stopujú. Záleží aj na práci slzných ciest – aktivovaný vetrom na prechádzke zvlhčí aj nos.

Je suchý nos psa príznakom choroby?

Ako bolo uvedené vyššie, môže ísť o úplne normálny, fyziologický stav. Problém nastáva, keď je nos nášho psa vždy suchý. Potom by ste sa mali pozrieť na to, či slzné kanály psa fungujú správne. Žiaľ, veľa psov brachycefalických plemien – tí so „sploštenou“ tvárou – mopslíci, buldogi či boxeri – majú problémy s priechodnosťou slzných ciest. Niekedy sú úplne upchaté. Najčastejšie, ak nespôsobuje zvýšené infekcie, sa táto prekážka neodstráni, no takýto psi majú vždy suchý nos.

Nos môže byť suchý aj pre príliš suchý vzduch v búde alebo v prípade dehydratácie zvieraťa - starostlivosť o správnu hydratáciu psa a zvlhčenie búdy je potom dostatočnou záchranou.

Teplý a suchý nos u psa môže byť tiež príznakom infekcie a vážnejších chorôb, ale potom sa tento príznak nikdy nevyskytuje sám! Ak sa obávate, že váš pes má suchý a teplý nos, začnime sledovať akékoľvek ďalšie príznaky - apatia, problémy s jedením alebo dýchavičnosť.

Suchý nos šteniatka

Suchý nos u šteniatka, ako u dospelých psov, nemusí – a väčšinou neznamená nič zlé. Takže predtým, ako pôjdeme k veterinárovi, stačí pokojne zviera pozorovať.

Zrohovatený nos u psa - príčiny a liečba

Neustále zvlhčovanie nosa psa výrazne zlepšuje komfort jeho života. Umožňuje mu zachytiť viac pachov, ale tiež zabraňuje keratinizácii epidermy. Ak je nos psa neustále suchý – napríklad v dôsledku upchatých slzných ciest – môže zrohovať a prasknúť. Žiaľ, pre psa to môže byť zaťažujúce a bolestivé, preto sa oplatí takto suchý psí nos zvlhčiť napríklad masťou s vitamínom A. O nos psa sa oplatí aj starať, napríklad po pobyte na slnku, alebo mrazom.

Nos psov, ktorí sa radi hrabú v zemi, si tiež vyžaduje väčšiu starostlivosť. Takýto nos je často poškriabaný zemou - potom sa tiež oplatí navlhčiť ho masťou.

Dlhotrvajúce sucho a mozole môžu byť pre psa veľmi nepríjemné až bolestivé – preto ho netreba podceňovať.

Prečo je psí nos taký dôležitý?

Vraj každá prechádzka pre psa, kde si môže voľne oňuchať, je pre človeka ako čítanie dobrej knihy. Psí čuch je 10 000-krát citlivejší na pachy ako ľudský. Psy spoznávajú svet prostredníctvom vôní. Správna hydratácia mu umožňuje ešte lepšie zachytiť všetky arómy. Práve vďaka tak vyvinutému čuchu môže pes vykonávať také zodpovedné funkcie, ako je práca na polícii, hasičskom zbore alebo sprevádzanie nevidomých.

Ale aj keď náš pes neplní žiadnu zodpovednú funkciu, stojí za to dbať na to, aby sa cítil pohodlne a vždy cítil, že pre neho máme lahodné maškrty.

Natálie Baková