40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Príčiny mačacej obezity. Aké sú dôsledky nadmernej telesnej hmotnosti u mačky?

Príčina obezity u mačky môže byť zapríčinená viacerými faktormi, najčastejšie sú to nesprávna životospráva a choroby. Spája sa to s rizikom vzniku porúch regulácie glukózy v krvi, zápalových a degeneratívnych zmien v kĺboch a zníženej pohyblivosti. Priemerná telesná hmotnosť domácej krátkosrstej mačky je 4–4,5 kg.

Obezita u mačky je zdraviu a životu ohrozujúci stav. Namiesto boja proti jej následkom je lepšie obezite zabrániť. Pre tento účel je nevyhnutná správne vyvážená strava a fyzická aktivita. Je to záruka peknej postavy, pohody a kondície domáceho maznáčika.


Obezita u mačiek má veľa následkov, od chorôb mnohých systémov, chorôb kĺbov až po depresívnu náladu a možnosť depresie u mačiek.


Obezita u mačky - príčiny

Mačka priberá najčastejšie kvôli:

· nedostatku pohybu - príliš jednotvárny životný štýl,

· nesprávnej strave vrátane prekrmovania - často stačí, aby mačka hlasnejšie zamňaukala a pán jej okamžite servíruje pochúťku; neustálemu prístupu do misky s jedlom, podávaniu zvyškov jedla zo stola.

· chorobám vrátane nedostatočnej funkcii štítnej žľazy, cukrovky,

· užívaniu určitých liekov vrátane hormonálnych a steroidných.

Dôležitá je aj povaha zvieraťa - nadmerné puto na majiteľa; nervózne, o samote ponechané mačky vyhľadávajú potešenie v jedle. Riziko obezity u mačiek stúpa s vekom. Domáce zvieratá s tým často zápasia po 5. roku života. Súvisí to so spomalením metabolických procesov. Špecialisti tiež poukazujú na geneticky podmienene prípady obezity mačiek.


Aké sú následky mačacej obezity?

Nadmerná telesná hmotnosť u mačiek je nielen obmedzujúca (obmedzuje schopnosť pohybu), ale predurčuje ich aj k mnohým zdravotným problémom. Obezita je predpokladom pre cukrovku, ochorenie pečene, srdcovo-cievnych ochorení (najmä vysoký krvný tlak), ťažkosti s dýchaním. Kilogramy navyše zaťažujú kĺby a v dôsledku toho vznikajú aj degeneratívne-zápalové zmeny. Môžu sa vyvinúť choroby močového systému. Tučné mačky tiež menej často využívajú toaletu, moč sa hromadí v močovom mechúre a následne majú zdravotné problémy. Môžu sa objaviť reprodukčné poruchy a komplikácie pri pôrode. Mávajú problém so starostlivosťou o srsť, čo môže spôsobiť kožné ochorenia. Okrem fyzických komplikácií môžu byť obézne mačky nervóznejšie, náchylnejšie na stres a smutnejšie. Vzhľadom na ich zníženú pohyblivosť je pre nich ťažšie reagovať skrytím alebo únikom od stresového faktora.


Obezita u mačiek začína, keď sa ich normálna telesná hmotnosť zvýši o 15-20%.


Koľko by mala vážiť zdravá mačka?

Určenie univerzálnej, správnej telesnej hmotnosti mačky nie je možné. Závisí to od mnohých faktorov, najmä od veku, stavby tela, pohlavia a plemena. Na Slovensku sú najviac bežné nečistokrvné, tzv. pouličné mačky. Ich popôrodná hmotnosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 70–110 g. Pri normálnom vývoji môžu mačiatka počas prvého týždňa dokonca zdvojnásobiť svoju popôrodnú hmotnosť. Obvykle však vážia 113–170 g. V druhom týždni života dosahujú 170–225 g. Štvortýždňové mačiatko váži do 450 g a dvojmesačné mačiatko váži 680–900 g. Mierne starší jedinci dosahujú:

1,3 - 1,5 kg (trojmesačné),

2 kg (päťmesačné),

3 kg (sedem-osemmesačné),

4-4,5 kg (dospelé mačky).

Mačka má nadváhu, keď je jej telesná hmotnosť o 15 - 20% vyššia ako jej ideálna hmotnosť, a obezitu, ak má nadváhu o 30 - 40%.

Veľa však závisí od metabolizmu mačky, úrovne aktivity, zdravotného stavu a tendencie priberať. Mali by ste mačku pozorne sledovať a reagovať, akonáhle sa objaví zvýšená hmotnosť. Mačka by mala mať chudý pás, ale rebrá by nemali byť viditeľné, ale len mierne hmatateľné pri dotyku.Ako zredukovať váhu mačky?

Základom pre zhodenie prebytočných kilogramov u mačky je správna strava. Je veľmi dôležité servírovať mačke denné porcie. Takto sa domáci maznáčik vyhne prejedaniu. Kupujte pre mačku špeciálne krmivo šité na mieru jej potrebám. Výskyt nadváhy u mačiek sa významne zvyšuje, ak má krmivo vysoký obsah sacharidov, ktoré mačky nie sú schopné úplne stráviť. Skvelým spôsobom na chudnutie sú aj aktívne hry a prechádzky, pokiaľ sa mačke páčia. Okrem aktívneho pohybu sa majiteľom odporúča adoptovať si druhú mačku. Tvrdí sa, že zvieratá vo dvojici sa lepšie vychovávajú. Spoločným hraním si zaisťujú správnu dávku pohybu. Zvieratko však nemôžete nechať vyhladovať ani príliš vyčerpať. Môže sa to skončiť zranením alebo preťažením organizmu. Pri chudnutí Vám pomôže veterinár alebo dietetik. V závislosti od potrieb a možností vám špecialista poradí, ako má vyzerať správna telesná hmotnosť Vašej mačky.


Obezita a nadváha sa môžu vyskytnúť u každej mačky, ktorá je nesprávne kŕmená a nedostatočne stimulovaná k hre.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok