40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo sa pes olizuje? Čo znamená olizovanie stien, podlahy, labiek, iného psa alebo človeka?

Ak váš pes olizuje predmety alebo povrchy, ktoré by za normálnych okolností nemal olizovať, môže to znamenať problémy so správaním alebo nedostatky vo výžive. Lízanie iného psa je znakom nežnosti alebo pokojných úmyslov. Prečo pes olizuje svojho psovoda? Aj na to je viacero dôvodov.

Prečo sa psy olizujú? Pri olizovaní sa z mozgu uvoľňuje endorfín, bežne známy ako hormón šťastia, ktorý upokojuje, poskytuje uspokojenie a prebúdza radosť. Robia to preto, aby prejavili lásku a túžbu, aby pozdravili po dlhšej neprítomnosti alebo aby získali informácie. Skontrolujte si aj ďalšie situácie, v ktorých pes najčastejšie olizuje ľudí, seba alebo predmety v okolí.

Pes olizuje mužovu tvár.

Prečo si pes olizuje labky?

Je normálne, že si váš pes občas olizuje labky. Zvýšenie jeho frekvencie by však malo znepokojovať opatrovateľa. Nadmerné olizovanie labiek vedie k zmene farby a vypadávaniu srsti. Dôvody tohto správania môžu byť rôzne a možné príčiny zahŕňajú zmeny, ktoré sa objavili na labkách a vankúšikoch, vrátane:

● rany, rany, kurie oká,

● svrbenie kože spôsobené alergickou reakciou,

● mykóza,

● atopická dermatitída

● zápaly,

● nádory, cysty.

Lízanie labiek môže byť psychicky podmienené. Ukazuje sa, že psy ich môžu vystavovať v dôsledku nadmerného stresu alebo nudy. Oblizovanie labiek má na ne tiež upokojujúci účinok. Okrem toho to môže byť druh nervového tiku.

Prečo môj pes olizuje podlahu alebo steny?

Prečo pes olizuje podlahu, môže majiteľov ohromiť. Hoci toto správanie vyzerá na prvý pohľad smiešne, malo by to byť znakom toho, že sa so zvieraťom deje niečo rušivé. Olizovanie dlážky psa môže byť prejavom nudy alebo úzkosti, príznakom nutričných nedostatkov – nedostatočného množstva základných minerálov alebo vitamínov v strave.

Prečo pes olizuje koberec? Notoricky opakované správanie môže naznačovať poruchu správania. Ak sa koberec občas olízne, možno na ňom pes práve vycítil niečo zaujímavé. Voľným okom neviditeľné škvrny od jedla alebo malé omrvinky pes ľahko rozpozná a začne ich olizovať.

Ďalšie správanie psa, ktoré je pre majiteľa ťažko pochopiteľné, je olizovanie stien. Prečo to pes robí? Rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch sa môže ukázať, že pes olizuje steny, pretože trpí stresom, úzkosťou, nudou a chce tak tieto stavy uvoľniť. Navyše, steny môže olizovať aj pes, ktorý bojuje s úzkosťou z odlúčenia alebo zažíva veľké zmeny prostredia. Ďalším dôvodom tohto správania je niekedy nedostatok vápnika - mnohé steny sú vyrobené zo sadry, ktorá obsahuje síran vápenatý.

Pes olizuje druhého ležiaceho psa.

Prečo sa psy navzájom olizujú?

Psí strážcovia sa môžu čudovať, prečo pes olizuje iného psa. A v tomto prípade existuje niekoľko odpovedí. Keď sa stretnú blízki psí kamaráti, môžete ich vidieť, ako sa navzájom upravujú a olizujú. Toto správanie ukazuje, že psy si navzájom dôverujú a majú k sebe city. Ďalšou situáciou, keď pes olizuje iného psa, je informovať o mierových úmysloch. Nemožno nespomenúť olizovanie mladých psov sučkou, ktorá im týmto spôsobom prejavuje lásku a dbá o ich čistotu. Šteniatka, ktoré sú v procese zmeny stravy (prechod z materského mlieka na potravu), olizujú sučke pysky s myšlienkou, že vyvrhne čiastočne natrávenú potravu. Potom toto správanie znamená náročné jedlo.

Prečo pes olizuje človeka?

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo pes olizuje svojho pána? Je všeobecne známe, že lízanie je znakom lásky a radosti zo stretnutia s opatrovateľkou po rozchode. Toto správanie má však mnoho ďalších významov. Tu sú niektoré z jeho dôvodov. Lízanie tváre opatrovateľa môže byť prejavom rešpektu a podriadenosti. Možno ich pozorovať najmä po pokarhaní domáceho miláčika, ktorý chce týmto spôsobom upokojiť konflikt, uzmieriť, informovať o oddanosti. Tak ako fenka olizuje svoje ratolesti z hygienických dôvodov, môže byť olizovanie uší jej majiteľa prejavom starostlivosti a akejsi ochoty pomáhať udržiavať čistotu. Psy zbierajú informácie olizovaním. Jacobsonov orgán, ktorý sa nachádza hlavne v nose, umožňuje detekciu mnohých chemických látok, vďaka čomu je pes citlivejší na pachy a chute, ale dokáže analyzovať aj emocionálne stavy. Preto je olizovanie tváre spôsob, ako poznať náladu opatrovateľa. Lízanie používa aj pes na upútanie pozornosti. Ak túži po pozornosti, chce sa spolu hrať, nudí sa, používa lízanie ako podnet, aby sa oňho postaral. Treba tiež spomenúť, že psy, aj keď majú rady hladkanie, väčšinou sa im nepáči dotýkanie sa chvosta alebo labiek. Olizovaním rúk môžu signalizovať, aby ste s tým prestali a vašu ruku odňali. Pes si s radosťou olízne ruku, aby videl, aké pachy na nej zostávajú - či mal kontakt s iným psom, alebo možno držal v ruke niečo chutné.
Olga Dubská