40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo pes žerie trávu? Čo to môže znamenať?

Prečo psy jedia trávu? Túto otázku si kladie veľa majiteľov domácich zvierat. Zvyčajne nie je dôvod na obavy. Jesť trávu je normálne správanie psa. Môže za ne však nevyvážená strava. Takto sa však môžu prejaviť aj problémy so žalúdkom či správaním.

Správne vyvážená a pestrá strava je základom pre správny vývoj a fungovanie psov. Ak nedostane správne množstvo jednotlivých živín, prejaví sa správanie zamerané na ich kompenzáciu. Jedným z nich je práve zber trávy. Čo ak je strava správna a zviera žerie trávu? Zistite, čo to môže znamenať.

Škótsky ovčiak hryzie trávu.

Prečo pes žerie trávu?

Jedenie trávy psom je najčastejšie fyziologické správanie. Je zdrojom vlákniny potrebnej pre správne fungovanie tráviaceho systému. Jeho konzumácia bude indikovať nedostatok tejto zložky v strave. To by sa nemalo dopustiť, pretože vláknina zohráva veľmi dôležitú úlohu. V prvom rade reguluje vyprázdňovanie domáceho maznáčika. Stimuluje črevné pohyby a urýchľuje prechod potravy tráviacim traktom. Podporuje teda proces chudnutia a udržiavania správnej hmotnosti u psov. Vláknina navyše pomáha odstraňovať z tela škodlivé látky, ale aj prebytočný cholesterol, žlčové kyseliny a tuk. Týmto spôsobom znižuje riziko mnohých chorôb, napríklad hypertenzie alebo žlčových kameňov. Netreba zabúdať, že vláknina spomaľuje aj vstrebávanie sacharidov z čriev, a tým predchádza cukrovke. Tiež stojí za to vysvetliť, prečo pes zvracia, keď žerie trávu. Tráviaci trakt psa nemá schopnosť stráviť trávu, čo súvisí s nedostatkom tráviacich enzýmov potrebných na asimiláciu vlákniny, ktoré majú napríklad prežúvavce.

Prečo v strave psa chýba vláknina?

Prečo pes žerie trávu? Pretože jeho strava je zle vyvážená a v podávaných jedlách nie je dostatok vlákniny. Príčin tohto stavu môže byť veľa a tým hlavným je nedostatočná úroveň vedomostí psieho opatrovníka o zásadách správnej výživy. Ak si jedlá pripravujete sami, riziko pasenia je väčšie. Výpočet kalórií, pomery jednotlivých živín, používanie kvalitných produktov môže byť pre nezasvätených ľudí v tejto veci celkom problém. Pri hotových príkrmoch sa nevedomosť správcu prejaví výberom potravín podľa ceny či obalu, a nie podľa zloženia. Ak do stravy vášho psa zaradíte viac vlákniny, frekvencia zberu trávy sa zníži.

Šteniatko žuje trávu.

Pes žerie trávu – má žalúdočné problémy

Ďalšou príčinou pasenia psa na tráve (a v dôsledku toho zvracania) sú žalúdočné problémy zvieraťa. Môžete ho podozrievať, že sa cíti zle, že mu pokazené jedlo uškodilo, prejedol sa a sám hľadá spôsob, ako si vyčistiť žalúdok. Tráva spôsobujúca zvracanie pomáha zbaviť sa nežiaduceho obsahu v tráviacom trakte. Zvracanie sa zvyčajne vyskytuje v priebehu niekoľkých alebo niekoľkých minút po požití. Takéto spúšťanie, pokiaľ sa neopakuje príliš často, by nemalo byť dôvodom na obavy. Počas nasledujúcich dní by ste mali svojho psa pozornejšie sledovať a dať mu ľahkú stravu na regeneráciu organizmu. Ak však zviera dlhodobo zvracia a navyše je v regurgitácii krv alebo žlč, mali by ste ísť k veterinárovi. Hrozí vážnejšie ochorenie, napríklad ochorenie pečene, prítomnosť črevných parazitov alebo rakovina tráviaceho traktu.

Pes žerie trávu - nie vždy problémy s tráviacim systémom

Prečo psy jedia trávu, nemožno vždy vysvetliť tráviacimi problémami. Keď je strava vášho domáceho maznáčika správna a obhrýza trávu, mali by ste hľadať iné príčiny tohto stavu. V prípade šteniatok môže jedenie trávy súvisieť s jednoduchou zvedavosťou. Akonáhle ju vaše batoľa uspokojí a zistí, že tráva nie je vôbec chutná a v miske sú lepšie veci, už to nebude skúšať.

Keď však pes žerie trávu hltavo a trvalo, môže sa ukázať, že má problémy so správaním a bojuje s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Niektoré psy sú vždy hladné. Aby sa chodenie so psom von neskončilo hľadaním papierov, trsov trávy či zvyškov jedla, najlepšie je vybaviť sa špeciálnym náhubkom. Zabraňuje vám jesť nesprávne veci, ale nesťažuje vôňu, dýchanie ani pitie. Stojí za to vedieť, že keď pes obhrýza aj prvky zariadenia doma – nábytok či rastliny, napriek prístupu k hračkám či kostiam, ktoré by ho mali odvádzať od takéhoto nevhodného správania, je najlepšie využiť rady behavioristu.

Toto správanie môže súvisieť so syndrómom PICA, teda tzv Zvrátená chuť do jedla, ktorá sa prejavuje potrebou jesť nepožívateľné látky alebo nespracované potraviny. Psychologické príčiny tohto syndrómu zahŕňajú: depresiu, úzkosť (napr. separačná úzkosť), nedostatok správnej duševnej stimulácie, frustráciu, silný stres, nedostatok správneho kontaktu s ľuďmi a psami.

Olga Dubská