40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Odčervovanie mačky - metódy, frekvencia a indikácie pre zákrok

Odčervovanie mačky je okrem starostlivosti o správnu výživu a očkovanie jedným z najzákladnejších preventívnych a preventívnych opatrení zameraných na zdravie. Prvý zákrok by sa mal vykonať u malých mačiatok a potom sa systematicky opakovať u dospelých jedincov.

Mačacie červy sú parazity, ktoré napádajú tráviaci systém mačky. Častejšie sú im vystavené vychádzajúce mačky, aj keď sa môžu vyskytnúť aj u tých, ktoré nevychádzajú z domu. Najobľúbenejším mačacím parazitom je Škrkavka mačacia. Pravidelné odčervovanie mačky ochráni zviera pred chorobami spôsobenými parazitmi a tiež zníži riziko zvieracích chorôb.

Mačka leží na koberci.

Odčervovanie mačiek - ako často by sa malo vykonávať?

Prvé odčervenie mačky by sa malo vykonávať u štvortýždňových mačiatok. Ďalšie 2 dávky lieku sa podávajú v priemere každé 2 týždne, ďalšie dávky po 3 a 6 mesiacoch života zvieraťa. Mačiatka sú odčervované častejšie než dospelé jedince, pretože ich organizmus je menej odolný voči parazitom. Odčervené by mali byť všetky mačky z vrhu, aby sa zabránilo krížovej kontaminácii. V prípade dospelých jedincov sa odporúča aj pravidelné odčervenie, ktorému by malo predchádzať vyšetrenie stolice. U vychádzajúcich zvierat by sa malo vykonávať priemerne každé 3–4 mesiace. Na druhej strane odčervenie mačky, ktorá nevychádza sa vykonáva po zistení parazitov pri vyšetrení stolice, ktoré by sa malo uskutočňovať aspoň dvakrát ročne. Zákrok je potrebné opakovať, pretože nezabráni vstupu nových parazitov do tela zvieraťa.

Špecialisti zdôrazňujú, že okrem bežného odčervenia mačky sa má zákrok vykonávať aj u zvieraťa s príznakmi infekcie parazitmi, vrátane prítomnosti červov vo zvratkoch alebo výkaloch, pri hnačke, zmenšení hmotnosti, zhoršení srsti (rednutie, matovanie, drsnosť), apatii, anémii, poruche chuti do jedla, viditeľnom treťom viečku, krvi a hliene v stolici, dýchacích ťažkostiach a celkovom zhoršení zdravotného stavu, čomu by samozrejme mali predchádzať príslušné vyšetrenia, a samotné odčervenie odporuči veterinár.

Odčervovanie mačiek a očkovanie

Majitelia mačiek by si mali uvedomiť, že tento zákrok by sa mal vykonať 7 dní pred očkovaním. Je to dôležité, pretože infikované zviera má oslabený imunitný systém a existuje riziko, že sa imunitný systém po podaní vakcíny nemusí správne vyvinúť.

Mačiatko na rukách človeka.

Prípravky na odčervovanie mačiek

Na trhu je veľa prípravkov na odčervenie mačiek. Jednou z najznámejších metód sú tabletky na odčervenie mačiek. Ich podanie však môže byť dosť náročné a často si vyžaduje použitie sily. Stoja do niekoľko EUR. Je tiež možné použiť špeciálne pasty, ktoré sa tiež podávajú perorálne (priamo cez dávkovač alebo s jedlom). Zaplatíte za ne niečo vyše 3 EUR. Oveľa pohodlnejšie sa podávajú kvapky. Takzvaný spot-on sa aplikuje na zátylok. Táto metóda je bohužiaľ, o niečo nákladnejšia - stojí asi 10 EUR. Tieto látky nevstupujú priamo do tráviaceho systému.

Navrhované prípravky obsahujú niekoľko účinných látok, preto je najlepšie, aby množstvo podaného liečiva určil veterinár s prihliadnutím na telesnú hmotnosť a vek zvieraťa. Okrem toho môže lekár v prípade závažného napadnutia dať mačke injekciu.

Odčervenie mačiek a riziko zvieracích chorôb u ľudí

Odčervenie vašej mačky znižuje riziko vzniku niektorých zvieracích ochorení. Červy, ktoré žijú v tele mačky, môžu byť nebezpečné aj pre ľudí. Najviac ohrozené sú malé deti a ľudia so zníženou imunitou. Najbežnejšie parazity u mačiek sú: pásomnica (zvyčajne Dipylidium caninum, Echinococcus multilocularis, Taenia taeniaeformis), škrkavka (väčšinou Toxocara cati a Toxascaris leonina), prvoky (hlavne Giardia Lamblia, kokcidie) alebo mechoviec (najmä Ancylostoma tubaeforme).


Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok