40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Oblečenie pre psa - ako zmerať psa, aby ste vybrali najlepšie oblečenie?

Oblečenie pre psov si nedávno získalo srdcia slovenských psíčkarov. Hodia sa na mnohé príležitosti a situácie. Ich hlavným cieľom pri ich vytváraní bolo poskytnúť psom tepelný komfort, ochranu pred dažďom a nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Značky, ktoré navrhujú oblečenie pre psov, dnes ponúkajú oveľa väčší sortiment, ktorý poskytuje aj estetický prínos. Od príležitostných - ako sú bundy, obleky, vianočné oblečenie pre psov, až po bezpečnostné oblečenie - oblečenie s reflexnými prvkami a praktické - pršiplášte pre psy.

svetr pre psa

Ako je to s tým psím oblečením? Môže každý pes nosiť oblečenie?

Malo by sa však pamätať na to, že ďalšia vrstva alebo nosenie niečoho nie je pre psov prirodzené. Vždy je to spojené s určitým stupňom nepohodlia, preto je dobré poznať osvedčené typy pre oblečenie, aby ste ich vybrali čo najlepšie a zároveň minimalizovali toto nepohodlie psa.

Nové plemená psov sú čoraz menej prispôsobené na zvládanie nepriaznivých poveternostných podmienok. Najlepšie sa cítia v teplom byte so svojím pánom. Počas prechádzok sa trasú od zimy a kvôli silným dažďom zmoknú. Labky sú podráždené a pes čoraz menej chce chodiť, hoci len na krátke na prechádzky. Vtedy je dobré podporovať domáceho miláčika a vybaviť ho ochranným odevom a obuvou, obzvlášť stojí za zváženie kúpa oblečenia pre Yorkšíra, kabátik pre maltezáka alebo oblečenie pre Čivavy. Oblečenie môže pomôcť znovu nájsť túžbu a radosť z prechádzok a majiteľovi to zmenší množstvo neporiadku po návrate z mokrej, nepríjemnej vychádzky. Vonkajší odev sa odporúča aj pre choré zvieratá, s kožnými problémami a pre starších psov. Vychudnuté plemená s veľmi krátkou a riedkou srsťou a bezsrsté potrebujú pomoc pri prežití najchladnejších období, veľmi populárne je oblečenie pre malé psy. V boji proti nepriaznivému počasiu budú psy s veľmi hustou a dlhou srsťou vďačné za podporu, vďaka čomu sa srsť nezamotá a nezašpiní.

bundy pre psov

Druhy oblečenia pre psov

Odevy pre psy sa dodávajú v rôznych strihoch, veľkostiach, farbách a vzoroch. Možno ich však rozdeliť do niekoľkých skupín, a to aj kvôli ďalším funkciám, ktoré plnia. A budú to:

- kabáty a bundy pre psov - najväčšia skupina odevov. Vyrábajú sa hlavne pre chladné a veľmi studené vychádzky, takže majú väčšinou poliestrovú výplň alebo teplú podšívku. Dobre hrejú a udržujú teplotu tela. Niektoré z dostupných odevov sú tiež vetruvzdorné a nepremokavé

- svetre - sú vyrobené z jemného a príjemného na dotyk materiálu. Z dostupného oblečenia priliehajú najlepšie k telu. Počas jarného alebo jesenného počasia sa osvedčia ako vrchný odev a môžu byť tiež skvelým doplnkom napríklad pod bundu alebo pršiplášť, aby psovi poskytli lepšiu tepelnú ochranu

- pršiplášte: kabáty a peleríny sú odevy, ktoré chránia hlavne pred vetrom a dažďom. Zvyčajne sú vyrobené z tenkého a nepremokavého materiálu, bez podšívok. Neudržia dobre telesnú teplotu, ale osvedčia sa ako samostatný odev, aj ako prikrývka na sveter alebo rolák. Vďaka ľahkému prevedeniu zaberajú v zloženom stave málo miesta, zmestia sa do vrecka alebo tašky.

- roláky - sú ľahšie ako bundy. Zvyčajne sú vyrobené z úpletu, takže nechránia psa pred zmoknutím. Ich úlohou je zahriať psovi krk a hrdlo. Niekedy sú v podobe obyčajného roláku a niekedy ako celá mikina.

Oblečenie pre psov malých plemien je praktickou vychytávkou, ktorá psíkom umožní prežiť najchladnejšie obdobia.

Ako vybrať veľkosť oblečenia pre psa?

Pri výbere dokonalého oblečenia pre domáceho miláčika je dobré venovať pozornosť niekoľkým bodom. Vrchné oblečenie by nemalo obsahovať kovové prvky dotýkajúce sa tela psa. Bolo by dobré, aby manžety boli mäkké a tiež, aby sa v odeve nachádzal otvor na zapnutie vodítka alebo postroja. Pre majiteľa je dôležitý spôsob zapínania odevu. Čím ľahšie a rýchlejšie, tým lepšie. Najdôležitejšou vecou pri výbere oblečenia je však nepochybne jeho veľkosť a prispôsobenie telu psa.

Tieto značky sú na prvom mieste medzi oblečením pre psov Trixie. Majú rôzne veľkosti, takže je dôležité psa vopred zmerať. Oblečenie môže mať často uvedenú veľkosť, ale každá sa bude líšiť v dĺžke alebo šírke. Rôzne typy odevov (bundy, kabáty, svetre atď.) Môžu mať rozdielne rozmery. Výhodou tohto riešenia je presnejšie prispôsobenie oblečenia k telu psa, pri jeho výbere však treba byť opatrnejší a pri meraní psa dbajte na vysokú presnosť. Ďalším rozmerom, ktorý sa zvyčajne udáva iba pri odevoch s vysokým golierom alebo roláky, je obvod krku.

Niektoré značky pri navrhovaní oblečenia zohľadňujú iba dĺžku psa. Takto vyrobená súprava bude univerzálnejšia, bude vyhovovať väčšine psov s určitou dĺžkou tela a bude sa tiež ľahko vyberať. Nevýhodou je pravdepodobne jej priemerné prispôsobenie sa telu psa a jeho pohybom. Na citlivých miestach - pod bruchom, v slabinách, v podpazuší - môže oblečenie odstávať bez prispôsobeného obvodu hrudníka, lemov alebo vhodného strihu - a tak nechráni pred vetrom a dažďom. Nesprávne zvolená veľkosť oblečenia teda plní svoje funkcie iba čiastočne.

Oblečenie psa musí dobre sedieť a nesmie psa obmedzovať v pohybe

Ako zmerať psa, aby ste zvolili správne oblečenie?

Pri meraní domáceho miláčika sa odporúča dodržať niekoľko krokov, ktoré vám umožnia vykonať meranie čo najpresnejšie. Výrobcovia poskytujú: dĺžku tela a obvody: hrudník, chodidlá a krk. Čo sú to za pojmy a ako získať ich veľkosť?

Dĺžka tela (presnejšie - trup) psa pes je zmeraný bez hlavy a chvosta. Krajčírsky meter by sa mal priložiť okolo krku domáceho miláčika, viac-menej za 2 krčným stavcom, a potiahnuť k vrchnej časti chvosta, približne na úrovni krížovej kosti psa. Oblečený odev pre psa by mal končiť približne. 3 - 4 cm pred chvostom. Príliš dlhý vrchný odev na chrbte, a teda aj na bruchu, môže obmedziť pohyby psa a môže mať za následok zašpinenie odevu počas vyprázdňovania, hlavne u samcov.

Obvod hrudníka sa získa ovinutím mierky vodorovne v najširšom bode. Pri meraní by krajčírsky meter nemal visieť dolu a tiež by nemal psa príliš tlačiť.

Meranie obvodu krku by sa malo urobiť tak, že sa krajčírsky meter oviniete vodorovne na úrovni 2 krčného stavca pod ohryzkom.

Odporúča sa ponechať do 5 cm voľného miesta v obvode krku a hrudníka, aby sme poskytli psovi pohodlie počas chodenia.

Meranie obvodu labky by sa malo robiť pod pazuchami alebo slabinami psa

Pri každom z týchto meraní musí byť pes vzpriamený a na plochých labkácha mať rovný povrch. Jeho hlava a krk by mali smerovať dopredu. Svaly by nemali byť napnuté a všetky chodidlá by sa mali dotýkať zeme.


Ako naučiť psa na oblečenie?

Na nosenie oblečenia sa odporúča psa pripravovať už od šteňaťa. Takáto príprava mu umožní zvyknúť si na druhú pokožku a minimalizovať nepríjemnosti s ňou spojené.

Po tom čo sa rozhodnete kúpiť oblečenie pre svojho psa a vyberiete správny rozmer je načase psa zoznámiť s jeho novou vychytávkou. Je dobré najskôr nechať psa chvíľu s oblečením samého, aby ho dôkladne ovoňal. Potom je dobré vášho miláčika odmeniť maškrtou slovom alebo gestom. Potom by ste mali jemne psa obliecť a statočného psa znova odmeniť a potom ho zapnúť. Pes môže byť nervózny a pokúsiť uniknúť z oblečenia, vtedy je dobré odvrátiť pozornosť psa obľúbenou hračkou alebo ho zamestnať napríklad vykonaním povelu. Takéto cvičenie by ste mali opakovať každý deň, a zakaždým predĺžiť čas. Uvoľnený a oblečený pes, ktorý sa cíti pohodlne, je pripravený predstaviť sa na uliciach v novom šate.


Čivava oblečenie

Psy by sa určite nemali strihať na jeseň alebo zimu a kvôli tomu im dávať oblečenie. Ani to najlepšie oblečenie nevymení a nevykompenzuje zvieraťu srsť. Zvieracia srsť má jedinečné vlastnosti a spĺňa množstvo úloh. Psy by nemali byť zbavené svojej prirodzenej ochrannej bariéry.

Karolina Luščíková