40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najlepšie rady na nadmerné vypadávanie srsti u psov

Ako obmedziť vypadávanie srsti? Túto otázku si kladie nejeden majiteľ pri odstraňovaní psích chlpov z rannej kávy alebo pri čistení saka pred dôležitou obchodnou schôdzkou. Pĺznutie je úplne prirodzené a nemožno mu zamedziť stopercentne. Existujú však spôsoby, ako obmedziť množstvo psích chlpov poletujúcich v domácnosti!

Vypadávanie srsti u psov - príčiny

Pĺznutie je prirodzený proces obnovy srsti, prispôsobený striedajúcim sa ročným obdobiam, a teda i zmenám teplôt. Pĺznutie sa objavuje najčastejšie na jar a na jeseň.

V dnešnej dobe sa psy väčšinou zdržiavajú vo vyhrievaných priestoroch a nie sú tak vystavení dlhým a náhlym teplotným zmenám. Z tohto dôvodu môže proces pĺznutie trvať po celý rok. Napriek tomu možno počas celého ročného cyklu rozlíšiť určité obdobia s vyššou intenzitou pĺznutia. Ide o jar a jeseň.

Proces pĺznutia môže trvať aj celý rok.

Pĺznutie – závisí jeho intenzita na plemene psa?

Intenzita pĺznutie je ovplyvnená príslušnosťou k plemenu, poťažmo typom srsti daného psa.

K najintenzívnejšiemu vypadávaniu srsti dochádza u tzv. primitívnych plemien, pretože ich srsť má dvojvrstvovú štruktúru (veľké množstvo podsady).

Dlhosrsté psy, ako napríklad maltézáci, pĺznu takmer nepostrehnuteľne. Absencia podsady spôsobuje, že vypadávanie chlpov prebieha podobne, ako u človeka, chlpy vypadávajú jednotlivo. Hodvábna srsť týchto psov je veľmi jemná a vyžaduje každodennú starostlivosť.

Krátkosrsté psy, akými sú napríklad dobermany, alebo dogy, pĺznu menej intenzívne, avšak doba výmeny srsti môže byť dlhšia.

Intenzita výmeny srsti sa líši od plemena psa.

Nepĺzne môj pes nadmerne?

Ak s nástupom jari alebo v jesennom období váš pes

  • stráca veľké množstvo chlpov a má matnú srsť
  • má viditeľne preriedenú srsť alebo sa mu na tele tvoria lyziny,

tak neotáľajte s návštevou veterinárneho lekára.

Väčšina atypických zdravotných príznakov u psov vyžaduje konzultáciu s veterinárom – vrátane vypadávania srsti. Príčiny tohto problému môžu byť rôzne – od obvyklých fyziologických (prirodzený proces obmeny srsti) až po alarmujúce anomálie. Nadmerná strata srsti môže byť príznakom ochorení . Občas ju spôsobuje nedostatok niektorých vitaminov, minerálov, omega 3 a 6 mastných kyselín. Môže byť tiež prejavom endokrinného ochorenia, dermatitídy, mykózy, alergie, alebo prítomnosti parazitov.

Kvalitná kefa/vyčesávač je základ.

Ako zamedziť vypadávaniu srsti u psa v období intenzivneho pĺznutia?

Pĺznutie je veľmi nepríjemné nielen pre zvieratá, ale aj pre ich majiteľov. Mnohí z nich premýšľajú, ako u svojho psa obmedziť vypadávanie srsti, najmä na jar a na jeseň, teda v období, kedy je najintenzívnejšie. Nezabudnite, že pĺznutie je prirodzený proces, nemožno ho teda úplne eliminovať. Existujú však spôsoby, ako intenzitu vypadávania srsti zmierniť.

Rozhodne možno psovi pomôcť odstraňovaním odumretej srsti. Pravidelné vyčesávanie psa je príjemné a relaxačné ako pre zviera, tak pre pána. Posilňuje väzby a buduje vzájomnú dôveru. Na odstraňovanie odumretej podsady sú veľmi vhodné rôzne typy furminátorov.

Svojmu miláčikovi pomôžete aj tým, že ho vykúpete, vďaka kúpeľu zbavíte psa odumretých chlpov, kúpeľ pomôže kožu zvieraťa zvlhčiť a zmäkčiť. Nezabudnite použiť niektorý zo špeciálnych šampónov určených pre psov. Koža psa má úplne odlišné pH ako ľudská koža. Má tiež ďalšie zvláštne požiadavky, ktoré bežný šampón na vlasy nespĺňa.

Pre lesklú srsť je okrem správnej stravy je dôležité aplikovať kozmetické prípravky určené výhradne pre psov.

Zdravá a lesklá srsť u psa? Najdôležitejšia je správná strava!

Stav srsti a kože vášho psa je v určitom ohľade odrazom jeho zdravotného stavu. Preto dbajte na správnu výživu svojho domáceho miláčika. Plne vyvážená strava podporujúca proces pĺznutia by mala byť bohatá na:

  • omega 3 a 6 mastné kyseliny
  • vitaminy skupiny B
  • zinok
  • biotin.