40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Najčastejšie choroby potkanov - na čo si dať pozor?

Kvôli celosvetovo známemu krátkemu životu potkanov si myslíme, že umierajú na choroby, ktoré môžu prenášať aj na ľudí. Okrem chorôb však často prispieva ku rýchlej smrti týchto domácich zvieratiek aj stres, niekedy nevhodná výživa, podmienky a iné. Žiaľ, potkany, podobne ako iné zvieratá, zo začiatku nevykazujú príznaky malátnosti a rôznych ochorení, ktoré im neskôr môžu byť osudné.

Na čo by ste si teda mali dať pozor?

Choroby dolných a horných dýchacích ciest.

Majitelia potkanov môžu občas spozorovať, že potkan krváca z nosa alebo z oka. V skutočnosti ide o porfyríny! Porfyríny produkuje Harderova žľaza v oku. Sú to takzvané „červené slzy“, ktoré sa objavujú v dôsledku stresu alebo čo je horšie, v prípade vážnej choroby. Najčastejšie sa výtok môže pozorovať okolo očí, nosa a tiež na predných končatinách. Na končatinách sa objavuje v dôsledku šúchania okolia očí kvôli bolesti samotným potkanom.

Potkany sú vystavované mnohým bakteriálnym a vírusovým infekciám. Niektoré infekcie horných a dolných dýchacích ciest prebiehajú asymptomaticky alebo s miernymi príznakmi. Iné sú závažné a môžu sa stať chronickými!

Vážne ochorenie pľúc často nasleduje po celkovej anestézii, ak zviera už má subklinické ochorenie dolných dýchacích ciest.

Okrem objavenia sa porfyrínov sa môže objaviť aj neprirodzene naklonenie hlavy na jednu stranu a kýchanie.

V prípade závažných zápalov a infekcií dolných dýchacích ciest sú často príznakmi: strata hmotnosti, sipot a dýchavičnosť. Potkany často zaujímajú skrčený postoj. Ide o život ohrozujúci stav a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc!

V prípade choroby musí byť potkan prísne izolovaný od ostatných potkanov a umiestnený v čistej, teplej (ale nie horúcej) miestnosti. Odporúča sa vzdať sa pilín/peliet a používať kuchynské utierky, aby sa minimalizovalo podráždenie dýchacích ciest peľom. Samozrejme, čo najskôr treba zviera vyšetriť a podať mu lieky. Tu opísané rady sú určené skôr na podporu liečby.

Sivá krysa. Ako zistíte, či je potkan chorý?

Zápal ucha

Zápaly stredného ucha sú veľmi často dôsledkom infekcií alebo zápalov v už spomínanom dýchacom systéme. Prejavujú sa poruchami rovnováhy, nakláňaním hlavy na jednu stranu a prepadávaním na jednu stranu (tzv. chôdza v podobe točenia suda). V závažných prípadoch môže dôjsť aj k zníženiu telesnej hmotnosti spojenému s ťažkým príjmom potravy.

Liečba si vyžaduje okamžitú návštevu veterinára a celkovo je pomerne dlhá. U niektorých potkanov zostáva sklon hlavy trvalý, ale naučia sa s ním fungovať. Dôležitá poznámka! Nie každá nerovnováha je spojená so zápalom stredného ucha! Stáva sa, a to najmä u potkanov stredného a staršieho veku, že problémom je endokrinná porucha hypofýzy. Vyškolený veterinár by mal poznať a diagnostikovať oboje z týchto ochorení.

Pododermatitída – zápal kože na labkách

Najčastejšie je pododermatitída spôsobená nevhodným substrátom (príliš tvrdá podstielka, veľké tyče klietky) alebo nesprávnou hygienou klietky (mokrý/znečistený substrát). V tomto prípade by sa mala zaviesť okamžitá liečba! Majiteľ je zodpovedný za zabezpečenie pohodlnej a čistej klietky pre potkanov a jej substrátu (dno z drôtov, tyčí a pod. je škodlivé).

Artritída

U potkana? Ó áno! Rovnako ako ľudia, psy, mačky a kone, aj potkany pociťujú bolesti kĺbov.

Zvyčajne postihuje potkany staršie ako 2 roky, ale môže nastať aj skôr.

Okrem liekov, ktoré vám predpíše veterinár, uistite sa, že máte mäkkú podložku a podlahy, po ktorých môže potkan ľahko chodiť. Na oddialenie príznakov artritídy alebo ich zmiernenie stojí za to hneď od začiatku dbať na správne a vyvážené krmivo pre potkany, ktoré má výrazný vplyv na vznik kĺbových ochorení. Nájdete ho v každom správnom zoo obchode.

Kožné abscesy

Môžu nastať ako dôsledok boja medzi jedincami (napríklad pri pribúdaní nových jedincov) alebo spontánne – u chorých či starších jedincov.

Abscesy vždy vyžadujú lekársku konzultáciu a ak sa neliečia, sú život ohrozujúce!

Okrem toho sa niekedy to, čo vyzerá ako absces, môže bohužiaľ ukázať ako rakovinové.

Potkany v klietke. Dvaja z nich žujú drevo.

Kožné parazity

Potkany môžu trpieť kožnými parazitmi. Najčastejšími parazitmi sú vši, roztoče a blchy. Typické sú po napadnutí týmito parazitmi kožné zmeny v podobe drobných raniek, začervenania a alopécie.

Samotná príčina nie je náročná na určenie a liečbu. O spôsobe liečby však rozhoduje veterinár. Bohužiaľ – zbaviť sa parazitov si vyžaduje prísne hygienické pravidlá na dlhú dobu.

Kožné mykózy

Typickou zmenou vzhľadu kože u potkanov je alopécia, ako aj výskyt malých šupín. V zriedkavých prípadoch sú tieto zmeny sprevádzané hnisavými výrastkami na koži. Nositeľmi tohto druhu mykozy môžu byť aj niektoré potkany, ktoré však nevykazujú príznaky ochorenia.

Najčastejšou príčinou ochorenia sú huby rodu Microsporum. Je pomerne ľahké diagnostikovať toto ochorenie. V iných prípadoch sú potrebné pokročilejšie mikrobiologické testy.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková

Pozri aj: Škrečok - ako sa starať o škrečka?