40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môžu psy jesť orechy? Navrhujeme, ako začleniť orechy do výživy vášho psa

Orechy sú cenným zdrojom Omega kyselín, minerálov a bielkovín. Preto, ak sa pýtame, či pes môže jesť orechy, odpoveď znie: áno, ale s mierou a po odpozorovaní, ako pes na ich konzumáciu reaguje. Pre vysoký kalorický obsah orechov sa neodporúča podávať ich často, mali by byť zahrnuté aj do dennej bilancie psej stravy. Psí jedálniček sa oplatí starostlivo zostaviť a ak presne nevieme, aké prípravky medzi sebou kombinovať, oplatí sa obrátiť na odborníka na výživu zvierat o radu.

Pes sa snaží psovodovi ukradnúť jedlo z taniera.

Môžu psy jesť vlašské orechy?

Vlašské orechy pre psov sú predovšetkým zdrojom vitamínov, minerálov a zdravých tukov, ktoré váš maznáčik potrebuje na správny vývoj. Ak náš pes jedol vlašské orechy, poskytovalo mu to nielen množstvo vitamínov, vrátane kyseliny listovej a vlákniny potrebnej na trávenie potravy. Ak má váš miláčik nedostatok železa či horčíka, oplatí sa siahnuť aj po vlašských orechoch. Konzumácia vlašských orechov psami by mala byť vždy postupne. V závislosti od jednotlivca môže pes na ich konzumáciu reagovať rôzne. Množstvo vlašských orechov by nemalo presiahnuť 1 - 2 denne.

Vlašské orechy - škodia

Je možná otrava vlašskými orechmi u psov? Ukazuje sa, že áno, ale iba v extrémnych prípadoch, keď domáce zviera príliš veľa zje. Orechy sú ťažko stráviteľné jedlo, čo v nadbytku môže viesť k žalúdočnej nevoľnosti a dokonca k hnačke. Pozor by sme si mali dávať aj na rôzne druhy alergií a intolerancií, ktoré sú u každého psa iné. Ak po orechoch spozorujete vyrážku alebo problémy s vyprázdňovaním, mali by ste ich prestať podávať. Najdôležitejšia je obozretnosť vo všetkom, vlašské orechy v nadbytku začnú vylučovať priveľa olejov, čo spôsobí žalúdočnú nevoľnosť a následne vážne črevné problémy. Z vlašských orechov sa oplatí odstrániť škrupiny a šupky, ktoré im dodávajú horkú chuť.

Ďalšou častou otázkou majiteľov psov je, či môžu psy jesť orechy vo forme arašidového masla? Špecialisti na výživu psov sa domnievajú, že striedmosť a zdravý prístup k téme sú najdôležitejšie, rovnako ako v prípade obyčajných orechov. Stravu si môžete spestriť maškrtami pre psov s príchuťou arašidového masla, ktoré tiež zlepšia stav pokožky a srsti vášho domáceho maznáčika. Arašidové maslo môže byť vyrobené z arašidov, ktoré môžete dať aj svojmu psovi. Na type tu nebude príliš záležať. Najdôležitejšie sú správne zvolené porcie pre plemeno a výšku psa.

Môžu psy jesť lieskové orechy?

Lieskové orechy pre psov, rovnako ako v prípade vlašských orechov, sú zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Lieskovce majú vitamín E, ktorý ovplyvňuje stav srsti a zlepšuje vzhľad domáceho maznáčika. Na otázku, či pes môže jesť lieskové orechy, určite áno, ale v správnom pomere a ako doplnok stravy. Tetrapody musia mať pestrú stravu nielen v suchých produktoch, ale aj v mokrom krmive pre psov. Základom je rozvaha a pozorovanie správania a zdravia našich miláčikov.

Kešu orechy pre psov

Orechy pre psov sú doplnkom každodenných jedál, spestrením a schopnosťou posilniť zuby. Základom je striedmosť, prebytok kešu orieškov spôsobuje obezitu vášho miláčika, pretože sú samy o sebe dosť kalorické. Mnoho majiteľov psov sa obáva, že jed sa môže vylučovať z kešu, keď sa žuvajú. Špecialisti informujú, že sa niet čoho obávať, ak zachováme zdravý rozum a nepreženieme to s množstvom kešu orieškov, nevylučujú jed ani žiadne škodlivé látky.

Môžu psy jesť mandle?

Mandle sú ďalším druhom orechov, ktoré môžu byť pochúťkou pre psov aj pre ľudí. Niektorým domácim miláčikom dodáva škrupina, ktorá je pokrytá orechom, horkú chuť a preto ich pes nemá rád. Okrem chuťových aspektov sú mandle cenným zdrojom horčíka, zinku a vitamínov, ktoré posilňujú kosti psa a zlepšujú vzhľad srsti. Obzvlášť užitočné sú pre dlhosrstých psov, ktorí majú problémy s nadmerným vypadávaním srsti. Nezabúdajte, že okrem suplementácie orieškami sa oplatí zaobstarať si hrebene pre psov a šampóny na mieru podľa plemena a farebného typu.

Môže pes jesť orechy, môže sa niektorým z nich otráviť domáce zviera?

Špecialisti upokojujú a zhodne tvrdia, že majitelia psov sa nemajú čoho obávať. Orechy, ako každá iná potrava v prebytku, budú psovi škodiť, no ak zachováme zdravý rozum a prispôsobíme proporcie váhe zvieratka, všetko by malo byť v poriadku. Napriek tomu je potrebné akékoľvek zmeny v stravovaní psa konzultovať s odborníkom, najmä ak spozorujeme akékoľvek alergické reakcie. Často si ani neuvedomujeme, že zviera je alergické na daný potravinový produkt. Najdôležitejšia je obozretnosť a zdravý rozum.
Lida Pieczulis