40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môžu psy jesť huby? Zachráňte psa pred otravou

Môžu psy jesť huby? Túto otázku by si mali položiť nielen hubári, ktorí sa spolu so svojimi štvornohými kamarátmi túlajú po lesoch a hľadajú kozáky, maslovky či hríby. Túto otázku by si mal položiť každý majiteľ psa. Prečo? Pretože niektoré huby sú pre psov veľmi škodlivé a, bohužiaľ, viac ako raz viedli k odchodu domáceho maznáčika. Pozrite sa, ako chrániť svojho psa pred otravou.

Pes s opatrovateľkou na hubárčení.

Ako chrániť psa pred otravou hubami

Náš štvornohý miláčik sa môže hubami otráviť v rôznych situáciách. Najnebezpečnejšie sú lesné huby, ktoré môže pes zožrať pri prechádzke v lese. Ale huby rastú aj v domácej záhrade, ako aj v parku, ktorý pravidelne navštevujete.

Majú psy radi huby?

Našťastie, psy väčšinou nie sú chamtivé po lesných hubách (úplne inak reagujú na domáce huby, poliate omáčkou). Každý pes je však iný a na prechádzke sa oplatí sledovať jeho kulinárske preferencie. Ak si všimnete, že váš priateľ prejavuje záujem o huby - dajte ho na vodítko a upriamte jeho pozornosť na seba alebo iné aktivity. Tréningové príchute vás v tom dokonale podporia.

Tréningové koláčiky vyhrajú s akoukoľvek hubou! Ich výhodou je, že sú prispôsobené na tréning a hru. Nie sú mastné, nezašpinia oblečenie, tašky či bundy, nezanechajú nepríjemné zvyšky na rukách, nebudú sa droliť. Navyše sú výživné a zdravé pre vášho psa.

Ak nechcete zabudnúť na maškrty, zaobstarajte si vodítko, na ktoré môžete pripevniť úhľadnú nádobu na jedlo. Flexi vodítko bude dokonalé. Môžete si ho kúpiť v rôznych veľkostiach. Pomôckou môže byť aj pohodlná taška na pochúťky, do ktorej si okrem maškŕt odložíte aj telefón.

Hubové hračky pre psov

Hádzacie hračky sú skvelým rozptýlením od húb. Ak váš miláčik rád aportuje loptičky, kotúče alebo hračky Kong - zabudne na hubovú hostinu. Povzbudzujte svojho psa, aby hral hry, ktoré má rád.

Niektorí hubári sa rozhodnú chrániť psa pred otravou pomocou jedovatého náhubku. Tento náhubok chráni psa pred jedením škodlivých vecí, vrátane húb a odpadkov. Konštrukcia zariadenia vám umožňuje voľne dýchať, piť a prijímať maškrty cez špeciálne bočné otvory. Náhubok je však posledná možnosť. Odporúčame vám cvičiť všímavosť na prechádzkach, baviť sa a trénovať svojho psa, aby sa vyhýbal nebezpečným hubám a predmetom.

Pes na prechádzke v lese.

Jedovaté huby v záhrade

Ak máte záhradu a potuluje sa v nej pes, určite si záhradu prezrite, či tam nie sú huby. Odstráňte každý exemplár, na ktorý narazíte. Zvýšte frekvenciu kontrol v lete a na jeseň, keď sa začína hubárska sezóna. Pamätajte, že huby rastú ako po daždi, ktorý je veľmi rýchly.

Dôležité je tiež naučiť psa okamžite reagovať na povel: „odíď“, „fuj“, „pusť“. Tieto jednoduché príkazy môžu zachrániť vášho domáceho maznáčika pred otravou alebo dokonca smrťou.

Môžu psy jesť huby?

Musíte vedieť, že nie každá huba je pre vášho psa rovnako nebezpečná. Psy by nemali jesť huby - to je fakt. Náhodné prehltnutie malého kúska huby, ktorý vám spadol na zem, by vás zároveň nemalo znepokojovať a určite to nie je dôvod na paniku.

Príznaky otravy hubami u psov

Otrava psa hubami sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Typ a množstvo zjedených húb určuje závažnosť a povahu symptómov. Príznaky otravy sa môžu objaviť po prvých 15 minútach po požití jedu, v niektorých prípadoch až po niekoľkých hodinách alebo dokonca dňoch.

Najčastejšie príznaky otravy hubami u psov sú:

• vracanie

• hnačka

• bolesť brucha

• kŕče

• agitovanosť alebo apatia

• čierne výkaly

• kóma

• akútne zlyhanie pečene

• akútne zlyhanie obličiek

• smrť

Otrava muchotrávkou je obzvlášť zákerná, pretože prvé príznaky otravy môžu byť nenápadné. Preto hrozí, že pri ohrození nášho psa uniknú našej pozornosti.

Labrador na prechádzke v lese.

Čo robiť, ak váš pes žerie huby?

Ak máte podozrenie, že váš pes zjedol jedovatú hubu, okamžite sa ponáhľajte k lekárovi, aj keď váš pes nemá žiadne príznaky otravy. Vzorku nahryznutej huby je dobré mať pri sebe, pretože vám umožní presne diagnostikovať nebezpečenstvo a urobiť najlepšie protiopatrenia. Vzorku húb je najlepšie priniesť zabalenú v papierovej utierke, obyčajnom papieri, ale vyhnite sa plastovým vreckám.

Prvou akciou vo veterinárnej ordinácii po klinických skúškach bude pokus prinútiť psa zvracať. Zvracanie vám umožňuje zbaviť sa toxínov zo žalúdka, a preto brzdí ich ďalšie vstrebávanie do tela. V prípade otravy je rozhodujúci čas a rýchlosť našej reakcie, ktorá môže psovi zachrániť život alebo ovplyvniť ďalší charakter liečby. V závislosti od stavu psa môže lekár nariadiť hospitalizáciu.

Môžu psy jesť huby - zhrnutie

Huby sú zelenina, ktorá by nemala byť súčasťou stravy psa. Nie každá huba je však rovnako nebezpečná. Huby, ktoré predstavujú pre nášho psa smrteľné nebezpečenstvo, sú tie isté exempláre, ktoré nás môžu otráviť a dokonca aj zabiť. Neprepadajte panike, keď váš priateľ chytí z podlahy kus hríbu alebo hríba, a nenabádajte svojho psa, aby huby jedol. Väčšinou sú ťažko stráviteľné a aj keď nespôsobujú akútne príznaky, môžu psovi podráždiť žalúdok. Buďme k psíkovi pozorní najmä počas letných a jesenných prechádzok, pretože v tom čase máme húb nadbytok.


Dominika Tarnacká