40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Môže sa mačka kúpať? Aké prípravky použiť na kúpeľ pre mačku?

Kúpanie mačky je potrebné, keď sa zviera zašpiní natoľko, že nie je schopné si samo vyčistiť kožúšok. Tomuto nie veľmi obľúbenému zákroku sú vystavené hlavne mačky, ktoré vychádzajú na dvor. Majitelia mačiek musia pamätať na to, aby ich domáce zviera bolo umývané iba špeciálnymi prípravkami.Mačky sú známe svojou dokonalou starostlivosťou o srsť. Prístup týchto čistotných zvierat je úplne oprávnený, pretože už dvojtýždňové mačiatka sa začínajú inštinktívne starať o čistotu. Môžeme si všimnúť, že tieto zvieratá trávia veľkú časť svojho dňa dbaním o hygienu. Sú však chvíle, kedy je potrebné ich vykúpať.Jazyk mačky má drsné výčnelky, vďaka čomu je mačka úplne dobrá v udržiavaní hygieny a česaní srsti.

Môže sa mačka kúpať? Kedy by sa to malo urobiť?

Mačky od prírody veľmi dobre zvládajú každodennú hygienu. Mnoho majiteľov sa kvôli tomu mylne domnieva, že pri starostlivosti o srsť nepotrebujú žiadnu pomoc. Bohužiaľ, aj keď sa im podarí odstrániť zo srsti veľa nečistôt, tak hlavne dlhosrsté mačky potrebujú pomoc pri rozčesávaní srsti, aby sa zabránilo zamotaniu. Mačka by sa mala tiež kúpať, ak má na sebe, napríklad blchy alebo to odporúča veterinár. Preto je odpoveď na otázku, či sa mačka má kúpať kladná, ale iba v určitých situáciách. Neodporúča sa kúpať mačku obzvlášť, keď je gravidná alebo veľmi mladá.


Či mačky sa rady kúpu?

Všeobecne sa verí, že mačky vodu nemajú veľmi rady. Je to pravda, ale existujú výnimky. Niektoré plemená, ako napríklad turecká van a sfinx, majú rady plávanie. Pamätajte, že ani tie mačky, ktoré nemajú rady vodu, prežívajú menší stres, ak budú na tento zákrok správne pripravené. Veľmi dôležitým krokom je oboznámenie mačky v vaničkou, v ktorej sa bude umývať. Tento postup je najlepšie vykonať vopred pre prípad možného kúpania. Jednoducho stačí mačke sprístupniť kúpeľňu a umožniť jej vstup do vane alebo umývadla. Hlavnou vecou je nič nerobiť nasilu a mačku nekúpať proti jej vôli. Cvičenie by sa malo vykonávať na sucho. Vďaka tomu sa zvieratko lepšie adaptuje v novom okolí. Bude sa cítiť ešte slobodnejšie, ak ho počas toho pohladíme, dáme mu maškrtu alebo sa s ním budeme hrať.Ako kúpať mačku?

Kúpanie mačky je skutočnou výzvou. Skôr ako sa to stane, mali by ste si vopred pripraviť potrebné príslušenstvo - uteráky, mäkkú špongiu, šampón odporúčaný pre mačky (kozmetika pre ľudí sa v žiadnom prípade nepoužíva), džbán. Na dno nádoby, kde bude prebiehať kúpeľ, je dobré položiť gumovú podložku, aby nedošlo k pošmyknutiu domáceho miláčika. Nezabudnite mačku pred kúpaním vyčesať, inak by sa mohla srsť zamotať. Počas prvého kúpeľa alebo ak vieme, že mačka neznáša vodu, je dobré využiť pomoc druhej osoby. Jeden sa postará o kúpanie a druhý o držanie, zábavu a rozptýlenie vášho domáceho miláčika.

Mačka by sa nemala kúpať pod tečúcou vodou. Pred začatím procedúry sa naplní nádoba, v ktorej bude prebiehať kúpeľ. Na opláchnutie kožúška sa najlepšie osvedčí džbán. Voda by mala mať okolo 38,6 °C, čo je približná teplota tela mačky, a hladina nesmie byť vyššia ako polovica nôh. Pri kúpaní dávajte pozor, aby ste nezaliali uši. Po kúpaní mačku zabaľte do uteráka, jemne osušte a vyčešte. Neodporúča sa používať fén. Príliš teplý vzduch môže vysušiť a podráždiť pokožku. Po kúpaní sa uistite, že váš miláčik nemôže ísť von a nebude vystavený na prievan. V opačnom prípade môže kvôli studenému vzduchu ochorieť.


Kúpanie mačky sa odporúča iba vo výnimočných situáciách, pri kožných ochoreniach, parazitoch, t. j. po odporúčaní veterinára, alebo pri veľmi silných nečistotách, po olizovaní, ktoré môžu mačke poškodiť zdravie.

Čím umývať mačku?

Mačacie kúpanie si vyžaduje použitie prostriedkov špeciálnej starostlivosti. Šampón pre mačky je možné kúpiť v obchodoch s chovateľskými potrebami a počas návštev u veterinára. Ponuka výrobkov je dosť bohatá. Najlepšie je zvoliť taký, ktorý neštípe v očiach a má hypoalergénne vlastnosti. Je dobré, ak jeho zloženie obsahuje katiónové polyméry, ktoré chránia srsť pred škodlivými účinkami vonkajších faktorov. Existujú dokonca aj výrobky 2v1 (šampón s kondicionérom), ktoré sú obzvlášť odporúčané pre dlhosrsté mačky. Posilňujú srsť, zväčšujú jej objem a zabraňujú jej zamotaniuLaura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok