40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Miniatúrny bradáč - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Plemenu sa darilo na začiatku 20. storočia, neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku, keď sa ešte miniatúrnym bradáčom hovorilo trpasličí pinč. Tieto psy pochádzajú z malých psov používaných na stráženie fariem a na stopovanie hlodavcov (hlavne potkanov).

Dnes ich poznáme ako psy, ktoré sú veľmi radostné, plné energie, pripútané k svojej rodine, ale zároveň hašterivé. Dnes niečo viac o tomto krásnom plemene.

Miniatúrny bradáč postava

Miniatúrne bradáče sa vyznačujú pevnou, hranatou, ale harmonickou postavou. Typické pre toto plemeno sú mierne sklonený chrbát, dlhá brada, naklonený chvost a zadné laby sú v miernom uhle.

Psy tohto plemena dosahujú v kohútiku:

30-35 cm (samce)

30-35 cm (samičky)

Štandardná hmotnosť sa však pohybuje medzi 4 - 8 kg bez ohľadu na pohlavie.

Miniatúrny bradáč sa vyskytuje v 4 farbách:

1. Čierny

2. Čierne korenie a soľ,

3. Biely,

4. Čierno - strieborná.

Má hustú podsadu a pomerne dlhú a hrubú srsť.

Rovnako ako u pudla, aj keď je to malý bradáč, nesmú vykazovať žiadne znaky zakrpatenia.

Bradáče sú chamtivé (aj keď to je pravdepodobne trápenie väčšiny plemien). Napriek tomu je veľmi dôležité venovať pozornosť tomu, čo skončí v žalúdku našich štvornožcov, pretože keď v ňom pristane príliš veľa, bradáč rýchlo priberie, čo nebude mať pozitívny vplyv na jeho zdravie a kondíciu.

Cena zdravého šteniatka tohto plemena s rodokmeňom je asi 600 EUR. Je však dobré starostlivo skontrolovať chovateľskú stanicu, z ktorej pes pochádza, ako aj to, či vybraný chovateľ vykonal zdravotné kontroly a očkovania. Tiež odporúčame opýtať sa na zdravie rodičov a starých rodičov psa. Ak je chovateľ spoľahlivý, nemal by byť problém predstaviť výsledky testov starších generácií.

Traja Miniatúrny bradáči.

Starostlivosť o miniatúrne bradáče

Na rozdiel od stále populárnejších metód v poslednej dobe, hlavnou metódou starostlivosti NIE je strihanie, ale trymovanie, ktoré odstraňuje odumretú podsadu. Bradáče majú charakteristickú drsnú srsť, ktorá pri strihaní stráca svoju hodnotu, mení svoju farbu a štruktúru. Bradáče nepĺznu, takže ich srsť treba často česať (nikdy nie na sucho) ale trymovať, aby ste odstránili odumretú podsadu. Česanie je pre nich veľmi dôležitý kozmetický zákrok, ktorý im umožňuje zbaviť sa odumretej srsti a urýchľuje obnovu novej, zdravej srsti.

Kefa by mala mať rovné a hladko zakončené zuby, aby sa vlasy nezamotávali a netrhali.

Problémom však môžu byť uzlíky, ktoré sa tvoria na srsti bradáča a ktoré je potrebné ihneď po ich spozorovaní rozčesať. Rozhodne ich nie je vhodné vystrihávať, pretože to veľmi poškodzuje štruktúru srsti. V zime je dobré zaobstarať si oblečenie alebo kombinézu pre malého výletníka, ich srsť v kombinácii so snehom má tendenciu sa zliepať do ťažko odstrániteľných gúľ.

Bradáčom treba vytrhávať srsť z uší, pretože má tendenciu prerastať do zvukovodu. Nie je to pre psa bolestivé, ale je lepšie naučiť ho to zavčasu.

Ako často kúpať bradáča?

Odpoveď je v podstate jednoduchá: keď je to potrebné, keď sa pes zašpiní. Ak to nie je potrebné, odporúčaná frekvencia kúpania je približne každé 2-3 mesiace. Okrem toho by ste mali bradáče kúpať asi 10 - 14 dní pred trymovaním.

Čo ak sa pes veľmi zašpiní a my ho nechceme (a nemali by sme) veľmi často kúpať? Na pomoc prichádzajú špeciálne čistiace púdre, ktoré fungujú na princípe suchého šampónu.

Zdravie bradáča

Očakávaná dĺžka života tohto plemena sa pohybuje od 12 do 15 rokov.

Bradáče sú všeobecne zdravé psy, ale majú predispozíciu k určitým chorobám, o ktorých by sme mali vedieť. Čo sú to za choroby?

1. Potravinové alergie

2. Ochorenia očí, ako sú: atrofia sietnice, katarakta alebo luxácia šošovky.

3. Syndróm komedómu kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje tvorbou čierno sfarbených útvarov s tvrdými hranami. Charakteristický je bezbolestný priebeh choroby, pes nepociťuje žiadne nepohodlie.

4. Fanconiho syndróm je vrodené ochorenie močového systému, v súvislosti s ktorým dochádza k nadmernému vylučovaniu prvkov a látok dôležitých pre organizmus, ako sú: sodík, draslík, fosfáty, hydrogenuhličitany, aminokyseliny. Možno pozorovať príznaky ako apatia, úbytok hmotnosti, zvýšený smäd, polakizúria.

5. Cukrovka vyskytuje sa hlavne u starších psov, ale stáva sa to aj u mladších psov (asi 1,5%). Môžete si všimnúť príznaky podobné príznakom Fanconiho syndrómu, ako je polakizúria, strata hmotnosti a smäd. Cukrovka u psov je vážne ochorenie, takže ak máte pochybnosti, že by ju mohol mať váš miláčik, okamžite sa poraďte s veterinárom.


Oholený bradáč. Pre bradáčov je charakteristická kozia briadka a dlhé obočie.

Povaha miniatúrneho bradáča

Povaha bradáčov sa za posledných 20 rokov rozhodne zmenila, keď sa z hlučných psov stali vyrovnaní, menej hluční a pokojnejší.

Všetko je to kvôli zavedeniu psov z amerických línií do chovu. Táto zmes mala veľmi pozitívny vplyv na povahu miniatúr, vďaka čomu sa svojou povahou podobá na svojich obrích bratov.

Mnoho ľudí sa rozhodne kúpiť si malého bradáča, pretože veria, že je to dokonalý pes do malého bytu. Áno, je, ale musíte pridať veľmi dôležité „ale“.

Je dobré venovať veľkú pozornosť výchove tohto psa. Pre dospelých bradáčov je mimoriadne ťažké odnaučiť ich zlých návykov, preto v nich musíte posilňovať tie dobré od chvíle, keď prekročia náš prah.

Bradáče veľmi radi žobrú ľudské jedlo a veľmi rýchlo sa dozvedia, že štekaním dokážu svojho majiteľa prinútiť takmer ku všetkému. Stačí sa raz skloniť pred jeho požiadavkami a dlho si bude pamätať, že na dosiahnutie jeho cieľa stačí trpezlivé štekanie.

Ďalším problémom sú prechádzky. Tieto psi, aj napriek svojej malej veľkosti, potrebujú veľa pohybu a hry, ťažko sa učia poslušnú chôdzu na vodítku, po boku svojho majiteľa, môžu byť skutočne tvrdohlaví.

Malý bradáč je pôvabný, radostný psík a určite sa rýchlo prispôsobí zvyšku rodiny. Vďaka tomu, že tieto psy pri správnej starostlivosti nepĺznu, bude bradáč tiež dokonalým psom pre ľudí, ktorí nechcú denne upratovať svoj domov, ako je to v prípade zlatého retrievera.

Je to skvelý pes a miluje byť stredobodom pozornosti, takže sa nečudujte, keď pri návšteve svojich priateľov preukáže svoje schopnosti. Od skákania na kolená až po vyprosíkané pozývanie k hre. Jedna vec je istá - s bradáčom sa nebudete nudiť.

Dospelý bradáč na pláži.

Marie Magiera

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok