40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Leguán - všetko, čo potrebujete vedieť, kým sa rozhodnete pre jeho kúpu

Leguány - najmä zelené - sú obľúbené jašterice chované doma. Napriek ich obrovskej obľube sa však oplatí vedieť, že tieto zvieratá sú v chove náročné, preto by ste sa pre nich nemali rozhodovať ľahkovážne.

Leguány sú čeľaď plazov, úzko príbuzná agamám a chameleónom, ktorá dnes predstavuje 37 druhov. Najobľúbenejšími sú leguán zelený a leguán obojkový. Leguány majú predĺžené telo a dlhý chvost. Telo je u suchozemských druhov sploštené dorzoventrálne a u stromových druhov laterálne. Koža je pokrytá nepravidelnými, malými šupinami. Často sa vyskytujú rôzne kožné útvary v podobe vejárov, hrebeňov či ostňov.

Leguán je z čeľade leguánovitých. Má krásnu zelenú farbu.

Leguán – chov

Najbežnejším domácim leguánom je leguán zelený. Je to pomerne ľahko dostupná jašterica s dosť vysokými nárokmi. Dospelý samec môže presiahnuť dĺžku 150 cm a údery chvostom takéhoto leguána sú veľmi bolestivé. Leguány spravidla nie sú agresívne zvieratá, ale takéto prípady sa vyskytujú. Často sa však stáva, že sú k ľuďom veľmi nedôverčiví a skrotiť ich trvá aj niekoľko mesiacov.

Leguán krúžkovaný je tiež obľúbeným obyvateľom terárií - je o niečo menší ako zelený, s trochu inými nárokmi a kŕmením.

Medzi najdôležitejšie výzvy pre chovateľov jašteríc patrí udržiavanie vhodných podmienok v teráriu – odrážajúcich prírodné podmienky. Vhodné osvetlenie a vlhkosť sú nevyhnutnými podmienkami pre zdravý život zvierat.

Aké terárium zvoliť pre leguána?

Leguán zelený pochádza z tropických pralesov, preto potrebuje leguánske terárium, v ktorom dokáže napodobniť prírodné podmienky, vysokú teplotu a vlhkosť. Minimálne rozmery terária pre pár dospelých jedincov by mali byť: dĺžka 200 cm, výška 200 cm a šírka 100 cm. Jeden jedinec môže obsadiť terárium s rozmermi 125 cm x 100 cm x 100 cm. Ale samozrejme, čím väčšie, tým lepšie. Najdôležitejším vybavením v teráriu je osvetlenie, ktoré vyžaruje ultrafialové žiarenie. UV-A žiarenie stimuluje chuť do jedla a aktivitu a UV-B podporuje syntézu vitamínu D3. Ako substrát je najlepšie použiť umelú trávu, keramické dlaždice, rašelinu alebo kôru. Pri chove leguánov je dôležité udržiavať v teráriu vhodnú teplotu a vlhkosť. Denná teplota by mala byť približne 25-35°, nočná 20-26°. Poslúži na to napríklad keramické výhrevné teleso. Udržiavanie vlhkosti môže byť náročné, pretože by mala byť 60-90% cez deň a dokonca 100% v noci! Pomôckou môžu byť umelé zvlhčovače vzduchu, bez nich je potrebné terárium pravidelne rosiť vodou.

Súčasťou terária by mali byť aj také dekoratívne prvky, ako sú korene, konáre, vinič a fontány a samozrejme nádoby na vodu a krmivo.

Leguán krúžkovaný je oveľa menší, takže mu bude stačiť terárium s rozmermi 80cm x 50cm x 50cm. Nevyhnutne presvetlené a vybavené prírodnými prvkami, ako sú konáre, skaly a skrýše. Teplota cez deň by sa mala pohybovať okolo 30-35°C a v noci okolo 20°C. Vlhkosť udržiavaná na 60-70%.

Leguán zelený potrebuje veľké terárium s vysokou vlhkosťou vo vnútri.

Čo jedáva leguán?

Leguány z rodu Iguaniane sú bylinožravce. Leguán zelený chovaný doma by mal byť okrem iného kŕmený: skorocelom, púpavou, ďatelinou, rukolou, bazalkou, listami stromov ako lipa, javor či breza. Okrem toho je potrebné doplniť vápnik. Je neprijateľné podávať krmivo pre iné zvieratá!

Strava leguána obojkového pozostáva hlavne z bežne dostupného potravinového hmyzu: cvrčky, múčne červy a šváby. Môže sa doplniť zelenými rastlinami a mäkkými časťami ovocia. Je potrebné dopĺňať vápnik a vitamíny.

Galapágsky morský leguán sa živí výlučne morskými riasami. Iní sa tiež živia hmyzom, vrátane stavovcov, vrátane iných leguánov.

Leguán zelený, leguán morský, leguán krúžkovaný?

Leguány zelené a leguány krúžkované sú niektoré z najčastejšie chovaných jašteríc v domácnosti. Obe zvieratá sú v chove veľmi náročné, aj keď leguána zeleného vzhľadom na jeho väčšiu veľkosť odporúčame najmä pokročilým chovateľom. V prírodnom prostredí sú okrem iného aj: morské leguány, ktoré žijú iba na Galapágoch a sú pod úplnou ochranou. Leguány morské sú skvelí potápači a plavci, no cez deň sa radi vyhrievajú na skalách.

Pozri aj: Zelený leguán - čo to je a aké podmienky vyžaduje?

Natália Baková