40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Labradoodle - najdôležitejšie informácie o plemene

Labradoodle je jedným z najobľúbenejších psích hybridov. Vznikol skrížením labradora retrievera a pudla. Labradoodle má tri veľkosti - štandardná, stredná, niekedy sa kríženci vyskytujú aj s menšími odrodami pudlov, preto má Labradoodle mnoho veľkostí.

Labradoodle vznikol kvôli popyte na psa pre alergikov, ktorý je a ochotný spolupracovať s ľuďmi. Tvorcom plemena je Wally Cornen. Tieto zvieratá sú dobrými sprievodcami. V závislosti od toho, aký genofond pes dostane - či už väčšinou od pudla alebo labradora - môže viac alebo menej plznúť. Bývajú veľmi naviazaný na svojich majiteľov.

Labradoodle je výsledkom kombinácie pudla s labradorom. Genofond môže byť väčší ako fond pudla alebo labradora, čo vedie k veľkej rozmanitosti farieb, typu srsti a charakteru.

Labradoodle - história plemena

Labradoodle tiež známy ako austrálsky Labradoodle je hybrid. Aj keď to oficiálne nie je klasifikovaný v FCI, je štandard, ktorý jasne definuje vlastnosti, ktoré by tieto psy mali spĺňať. Plemeno Labradoodle je známe najmä v USA a Austrálii. V Európe sa stáva čoraz populárnejším. U nás je to stále zriedkavé.

Labradoodle - postava

Austrálsky Labradoodle sa vyskytuje v mnohých veľkostiach, okrem iného môžete rozlíšiť:

Miniatúrny Labradoodle - dosahuje 30 - 40 cm na výšku a hmotnosť 6 - 12 kg,

Stredný Labradoodle - dosahuje 40–51 cm na výšku a hmotnosť12–23 i,

Štandardný Labradoodle - dosahuje výšku 51–66 cm a hmotnosť 23–45 kg.

Kombinácia dvoch plemien - pudla a labradora môže priniesť rôzne výsledky. Pudlíky sa neplznú, zatiaľ čo labradory veľmi intenzívne. Nie je možné predpovedať, z ktorých génov bude šteniatko dediť väčšinu. Ak prevažujú pudlové gény, srsť Labradoodle môže mať dva typy, vlnu a rúno. Prvé vyzerajú ako pudlová srsť a druhé ako ovca, len mierne zvlnené a dlhšie. Spravidla však môže byť srsť dlhá, krátka, mäkká alebo tvrdá, kučeravá alebo rovná. Psy labradoodle môžu byť rôznych farieb. Farebná škála je veľmi veľká - od piškótovej po čiernu. Majú okrúhle, veľké oči, poklesnuté uši a mierne štvorcový, veľký nos.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, psy Labradoodle nie sú psy bez alergií, nie sú to alergénne psy, ale ich sliny a sekréty. Pred kúpou si vždy skontrolujte, ako na psa reagujeme.

Labradoodle - správanie a povaha

Šteňatá Labradoodle majú určitý typ postavy. Sú charakteristické svojou aktivitou. Z tohto dôvodu sú odporúčané pre ľudí, ktorí majú radi šport, aktívne trávia čas a sú energickí. Zvyšok charakteristík je ťažké určiť kvôli kombinácii dvoch rôznych poľovníckych plemien - všetko závisí od génov. Labradoodle sú spravidla priateľskí, poslušní a rodinní. Vychádzajú dobre s ostatnými domácimi miláčikmi. Jednotlivci z neistého chovu, kde rodičia neabsolvovali osobnostné testy alebo šteniatka boli zle socializované alebo boli odobraté príliš rýchlo, môžu byť náchylné na agresívne správanie, hlavne kvôli úzkosti a strachu, a taktiež môžu mať sklony k nadmernej vokalizácii a separačnej úzkosti.

Šteňatá labradoodle sa veľmi rady hrajú vo vode, takže ak máte záhradu, mali by ste si kúpiť psí bazén, napr. TRIXIE Bazén Pre Psa, 80 X 20 cm .Tieto zvieratá radi aportuju. K tomu môžete použiť napr.TRIXIE Frisbee DOGGY 18 cm, PULLER Mini Dog Fitness ring pre malého psa, 19 cm.

Labradoodle - zdravie, potreby, starostlivosť

Labradoodle bojuje s chorobami, ktoré sú väčšinou výsledkom genetického zaťaženia ich materských plemien. Medzi nimi sú: ochorenia štítnej žľazy, dysplázia lakťov a bedrových kĺbov, progresívna atrofia sietnice. Psy tohto plemena sú náročné pokiaľ ide o srsť - treba ich pravidelne česať každé 3 dni.

Ak je potrebné domáceho miláčika umyť, používajte iba jemné šampóny. Tieto psy tiež vyžadujú čistenie uší, ktoré sú kvôli veľkému množstvu srsti v tejto oblasti vystavené riziku infekcie. K tomu môžete použiť napríklad TRIXIE Ušné kvapky pre psov i mačky 50ml, FRANCODEX obrúsky na čistenie očí a uší pre psov 50 ks. Pokiaľ ide o výživu, odporúča sa pre toto plemeno vysokokvalitné, vyvážené a zdravé jedlo s vysokým obsahom mäsa, najlepšie bez obilnín . Dobrou ponukou bude napríklad BRIT Care Grain-Free Mini adult lamb 7 kg, HAPPY DOG Mini Africa 4 kg, TASTE OF THE WILD Appalachian Valley 12,2 kg.


Pes Labradoodle - cena

Cena austrálskeho labradoodle je dosť vysoká. Navyše u nás je zatiaľ len málo chovateľských staníc týchto štvornohých miláčikov. Možno cena klesne, keď ich bude k dispozícii viac.