40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Krátkodobá paréza u psa – čo za ňu môže?

Paréza u psa, ktorá trvá krátko, môže byť spôsobená mnohými faktormi. Môžu ju spustiť ako veľmi prozaické stavy, tak zimnica. Môže to byť aj príznak vážneho ochorenia. Bez ohľadu na to, čo spôsobilo dočasnú paralýzu vášho psa, musíte vziať svojho domáceho maznáčika k veterinárovi.

Vzhľad dokonca dočasnej paralýzy u psa bude zdrojom veľkej úzkosti a strachu pre opatrovateľov. Čo je však horšie, za parézu môže veľa faktorov a jednoznačné určenie jej príčiny býva často veľkým problémom. Skontrolujte, čo môže byť sprevádzané dočasnou paralýzou u psa a ako pomôcť vášmu miláčikovi.

Mops leží v posteli

Dočasná paréza končatín u psa - epilepsia

Dočasná paréza končatín u psa je súčasťou klinického obrazu epilepsie. Je to jedna z najčastejších chorôb nervového systému u domácich zvierat. Postihuje 3-5% všetkých psov, no medzi plemená so zvýšenou frekvenciou jeho výskytu patrí napr. belgický ovčiak, írsky vlkodav, bígle, fínsky špic, bernský salašnícky pes, zlatý retriever, keeshond, shetlandský ovčiak, maďarský a taliansky stavač.

Epilepsia môže mať mnoho podôb. Zvyčajne sa spája s kŕčmi, ktoré v skutočnosti nemusia byť prítomné. Niekedy môže zviera krátkodobo ochrnúť v dôsledku epileptického záchvatu. Epilepsia sa lieči liekmi. Antikonvulzíva sa priraďujú, v ktorých sa útoky odohrávajú viac ako raz za mesiac alebo nadobúdajú spoločenský charakter (viac ako dva po sebe idúce útoky za deň).

Dočasná paralýza u psa? Môžu to byť žalúdočné problémy

Nejedného psieho strážcu možno prekvapí, že dočasná paralýza u psa môže byť spojená s ochoreniami tráviaceho systému. Náhla paralýza u psa môže byť sprevádzaná silnými bolesťami žalúdka. Za tento stav je zodpovedné hromadenie plynov v tráviacom trakte. Tento stav zvyčajne nie je sprevádzaný hnačkou alebo vracaním. Typické je však grganie, nepríjemný zápach z úst, hlasné zvuky vychádzajúce z brušnej dutiny (bublanie, dunenie, liatie). Nadbytočné plyny môžu mať rôzne príčiny.

Medzi možné príčiny patria:

● pomalá peristaltika čriev – potrava zostávajúca v konečníku podlieha metabolickým zmenám, čo prispieva k tvorbe príliš veľkého množstva plynov,

● príliš rýchle jedenie jedla, v dôsledku čoho pes prehltne nadmerné množstvo vzduchu,

● ochorenia pankreasu alebo enteritída,

● nadbytok sacharidov v strave.

Paréza u psa spôsobená prebytočnými plynmi ustúpi s odstránením hlavného problému. Základom liečby bude správne vyvážená strava, pravidelná výživa a hygiena potravín – pomalé a dôkladné žuvanie, k čomu môžu pomôcť misky, ktoré spomaľujú jedenie. Lekár môže odporučiť užívanie liekov proti bolesti a spazmolytiká, aby príznaky rýchlejšie ustúpili.

Border kólia leží

Náhla paréza nôh u psa - vinník prechladnutia

Náhla paréza nôh u psa sa môže objaviť ako dôsledok prejedania. Čo znamená tento pojem? Wind chill je stav, ktorý vzniká v dôsledku pôsobenia studeného vzduchu na telo. Vietor ochladzuje telo, prispieva k lokálnemu poklesu teploty. V dôsledku toho dochádza k oslabeniu fungovania imunitného systému, čo podporuje rozvoj infekcie a zápalu svalov či nervov.

Okrem krátkodobej parézy labiek psa môže pes pociťovať: zvýšenú telesnú teplotu, zimnicu, bolesť, opuch, stuhnutosť a svalové kontraktúry. Ochladenie trvá niekoľko dní. Príznaky sa primárne liečia teplom. Hrejivé obklady, umiestnenie psieho pelechu ďalej od okien a dverí a blízko zdroja tepla, deka pre psov môže uvoľniť stuhnuté svaly. Užitočné sú aj jemné masáže.

Paréza končatín u psa - neosporóza

Neospora caninum je kozmopolitný parazit, ktorý spôsobuje neospóru. Psy sú jedinými potvrdenými definitívnymi hostiteľmi v Európe, pôsobia aj ako medzihostitelia. K infekcii dochádza alimentárnou cestou konzumáciou hovädzieho mäsa kontaminovaného cystami a surových hovädzích vnútorností. Ťažké prípady neosporózy sa môžu ukázať ako ďalšia príčina parézy zadných končatín u psa. S postupujúcim ochorením sa ataxia zintenzívňuje, dochádza k svalovej atrofii, objavujú sa bolestivé symptómy pri palpácii bedrových, kvadricepsových, hlavových a krčných svalov a poruchy prehĺtania.

Primárnou metódou diagnostiky giardiázy je prítomnosť cýst v stolici. Dôležitú úlohu zohrávajú aj sérologické testy. Na terapiu sa používajú lieky, zvyčajne klindamycín, sulfónamid/trimetoprim. Aby ste znížili riziko sekundárnej infekcie, obmedzte kontakt vášho domáceho maznáčika s kontaminovaným prostredím. To znamená, že psy by mali byť kŕmené vareným mäsom, výkalmi sa nesmie kontaminovať voda a krmivo podávané dobytku.

Bígl spí na trávniku

Paréza nôh u psa v dôsledku zápalu medzistavcovej platničky a stavcov

Zápal medzistavcových platničiek a stavcov je ďalšou možnou príčinou parézy u psa. Tento stav je najčastejšie spôsobený bakteriálnou infekciou. Môže súvisieť s takými chorobnými procesmi, ako sú zápaly krvného systému, kože, močových ciest. Pri zápale medzistavcovej platničky a stavcov má zviera zvýšenú telesnú teplotu, je letargické, stráca chuť do jedla. V dôsledku silných bolestí chrbta má problémy so vstávaním a chôdzou. Môže dôjsť k nemotornosti a neskôr k parézam končatín. Choroba je diagnostikovaná na základe mnohých testov, vrátane röntgen, počítačová tomografia, magnetická rezonancia, vyšetrenie krvi a moču. Liečba spočíva v podávaní antibiotika. Dôležitá je aj veterinárna fyzioterapia.

Diskopatia spôsobuje u psa parézu končatín

Diskopatia je ochorenie chrbtice s neurologickými poruchami. Vzniká výhrezom, posunom, degeneráciou medzistavcových platničiek, ku ktorým predisponuje degenerácia a tlak na miechu. Tento stav sa môže vyvinúť u každého psa, ale najčastejšie sa vyskytuje u jazvečíkov, pekinéz, shih-tzu a francúzskych buldogov.

Medzi typické príznaky diskopatie patria: letargia, nechutenstvo, svalová stuhnutosť a kontraktúry, krívanie hrudných končatín, neochota zbierať, parézy a v ťažkých prípadoch úplné ochrnutie končatín. Keď je choroba diagnostikovaná v počiatočných štádiách, môže sa liečiť fyzioterapiou a diétou. Pri absencii účinkov je nevyhnutná chirurgická liečba, ktorá spočíva v odstránení tlaku na miechu.


Olga Dubská