40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Králik a morča - môžeme ich bezpečne vypustiť do záhrady?

Prišla jar (aspoň na chvíľu), tráva sa zazelenala a niektorí z vás zrejme premýšľajú nad tým, či by ste mali svojmu králikovi alebo morčaťu darovať darček v podobe ohrady v záhrade. Predtým, ako začnete stavať plot, je potrebné analyzovať výhody a nevýhody.

Samozrejme, čerstvý vzduch, slnko, nové podnety, svieža tráva a možnosť hrabania hovoria za všetko. Nezabúdajme však na nebezpečenstvá, medzi ktoré patria: predátori, jedovaté rastliny alebo rastliny postrekované pesticídmi, náhle zmeny teploty, kontaminácia parazitmi, vektorové choroby prenášané blchami, komármi a kliešťami.

Dravce by mali byť považované za najväčšie riziko pre králiky a morské prasiatka. A nielen vtáky, ale aj líšky, kuny a psy či mačky. O tom by sa dalo polemizovať, že divé králiky si vo voľnej prírode ako -tak poradia, takže sa budú môcť cítiť prirodzenejšie, keď zostanú v záhrade. Tu je potrebné zmieniť, že dĺžka života divokého králika sa pohybuje od 6 mesiacov do 2 rokov. Obvykle sa stáva korisťou predátorov. Domáce králiky sa dožívajú 18 rokov, v priemere až 12 rokov.


Čo s králikmi chovanými v klietke?

Samozrejme, závisí to od toho, o akej klietke hovoríme. Či je to klietka, v ktorej sa králik môže sotva otáčať okolo svojej osi, ktorá je už považovaná za šikanu, alebo klietka poskytujúca pohyb, hru, úkryt v tieni a zaistená tak, aby sa do nej nedostali žiadne dravce (okrem kuny). Kuna nerozumie pojmu „nedostať sa do klietky“).

Ak hovoríme o takejto klietke, v prvom rade musí mať určité rozmery. Odporúča sa, aby to bolo pre králika asi 6 metrov štvorcových.Klietka môže stáť priamo na zemi, je však potrebné vziať do úvahy niektoré výhrady. Po prvé, oblasť nesmie byť kontaminovaná trusom líšok alebo psov. Niektoré pásomnice, ktorých vajíčka sú vo výkaloch, sú pre králiky smrteľné. Okrem toho králiky vedia vyhrabať nory. Musíte si byť istí, že sa zviera neprehrabe pod klietku. Ak nie je isté, či sa nenastane nič z vyššie uvedeného - klietku môžete nainštalovať s nasadeným dnom.

Okrem toho by mala mať klietka zatienené miesto, kde sa králik môže schovať pred slnkom. V horúcom počasí by domáce králiky nemali byť vystavené prehriatiu. Optimálna teplota pre tieto zvieratá je 22 - 25 ° C.

Samozrejme, nie je možné vypustiť králika z domu bez najnovšieho očkovania! Ochorenia prenášané hmyzom sú pre králiky smrteľné.

Miesto kde bude umiestnená klietka musí byť tiež chránené pred prievanom. Králik musí mať neustály prístup k vode a krmivu vrátane sena. Dôležité sú aj rastliny, ktoré plánujeme králikovi podať. Ak sa v oblasti, kde má stáť klietka, nachádzajú aj jedovaté rastliny alebo tie, ktorými si nie sme istí - je lepšie od toho rezignovať.

V poslednom čase sa do módy dostávajú vodítka a postroje pre králiky. Možno to vyzerá atraktívne, ale králiky majú zakódovaný strach z predátorov a prechádzka na vodítku pre nich nie je atrakciou, ale iba neustálym strachom z možného útoku väčšieho zvieraťa.

Požiadavky na „ohradu“ pre morčatá sú veľmi podobné. Klietka by mala mať najmenej 3 metre štvorcové. Morčatá, podobne ako králiky, tiež potrebujú úkryt pred slnkom a neznášajú dobre horúce teploty.

Morčatá nemusia byť očkované. Iné je to s odčervovaním. Rovnako ako psy alebo mačky, morčatá sú odčervované, keď prídu do kontaktu s vonkajším svetom, či už ide o pobyt vonku alebo o rastliny z nespoľahlivých zdrojov.

Králiky a morčatá tiež vyžadujú ochranu pred blchami. V žiadnom prípade im nepodávajte ŽIADNE výrobky určené pre psov a mačky bez konzultácie látky a dávky s lekárom, ktorý sa zaoberá exotickými zvieratami. Niektoré výrobky, ktoré sú bezpečné pre psy a mačky, sú vysoko toxické pre králiky a hlodavce.



Adriana Vavřínková