40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kompozícia akvária - v akom štýle zariadiť akvárium?

Založenie akvária je celkom výzva. Na trhu existuje veľmi široká škála doplnkov a dekorácií a ich výber je podmienený nielen veľkosťou akvária. Nadčasový je prírodný štýl, tiež známy ako krajinný, kde hlavnú úlohu hrajú správne vybrané rastliny, korene a skaly.

Akvaristika môže byť mimoriadne návykový koníček. Založenie a následná starostlivosť a pozorovanie miniatúry podmorského sveta ponúka veľa zábavy ale aj oddychu. Aby ste si mohli vychutnať dosiahnutý efekt, je potrebné vopred usporiadať kompozíciu akvária, pretože existuje veľa možností.

Prvým krokom pri usporiadaní akvária je určenie jeho typu, či už chcete a plánujete nákup sladkovodných alebo slaných rýb.

Založenie akvária - ako začať?

Založenie akvária je veľkým umením. Vytvoriť ho a potom udržiavať je veľmi náročná a zodpovedná úloha. Prvým krokom pri zariadení akvária je určenie jeho typu (sladkovodné alebo morské). V prvom sa pestujú rastliny a ryby žijúce vo vnútrozemských vodných nádržiach, ako sú rybníky a jazerá, v druhom sa vytvárajú podmienky pre život v slaných vodách - moriach a oceánoch. Ďalšou záležitosťou je veľkosť akvária. Usporiadanie 60 l akvária sa bude nepochybne líšiť od usporiadania 200 l akvária nielen z hľadiska finančných výdavkov. Musíte tiež premýšľať o umiestnení akvária. Nádrž je najlepšie umiestniť na najtmavšie miesto v miestnosti. Vyvarujte sa priestoru v blízkosti okna a kúrenia. Vtedy sa riasy vyvinú oveľa rýchlejšie.

Založenie akvária - čo je potrebné?

Kompozícia akvária sa začína od substrátu. Najčastejšie sa používa štrk, ale iba ako vrchná vrstva. Tieto rozdrvené horniny sú sterilné a preto neposkytujú žiadne živiny a bránia zakoreneniu rastlín. Pod štrk sa dáva podkladový substrát. Na dno nádrže sa zvyčajne nanáša 2 - 3 cm vrstva špeciálneho podkladu a na neho zas 3 - 5 cm štrku. Substrát by mal byť umiestnený s miernym sklonom k prednej stene. Pozadie umiestnené v strede nádrže, zaberá určitý priestor a môže sťažiť čistenie akvária, ale pôsobia pekne. Ďalším krokom je nalievanie vody do akvária. Potom je čas zasadiť rastliny. Najmenej problematické budú tie s vysokou toleranciou voči teplotným a vodným parametrom (napr. hygrophila difformis, okrúhlolistá rotala, jávsky mach, Echinodorus amazonicus). Flóra má dekoratívnu, ale aj čistiacu funkciu - zachytáva oxid uhličitý z vody a produkuje kyslík.

Potom sa do akvária umiestni nasledujúce príslušenstvo: filter (čistí vodu od hromadiacich sa sedimentov, stabilizuje chemické parametre vody), ohrievač (zaisťuje správnu teplotu, ktorá je obzvlášť dôležitá pre tropické ryby), osvetlenie, čerpadlo. Pridajú sa ozdoby, napríklad kamene, korene, hotové ozdoby ako skaly, kmene, imitácia koralového útesu atď. Po stabilizácii akvária a vývoji prospešnej bakteriálnej flóry je čas ho osídliť. Ryby sa do akvária pridávajú po niekoľkých dňoch alebo dokonca týždňoch. Je tiež potrebné venovať pozornosť počtu rýb, ktorý závisí od veľkosti akvária. Odhaduje sa, že na 1 cm ryby by mal byť 1 liter vody. Je dobré pridať kondicionér, ktorý premieňa vodu z vodovodu na vodu, ktorá je bezpečná pre ryby.

Najpopulárnejším štýlom usporiadania akvárií je štýl podobný prírodnému. Medzi nimi môžeme rozlíšiť napríklad iwagumi, ryuboku, mizube, ragwork.

Dekorácia akvária - populárny prírodný štýl

Najobľúbenejší štýl dekorovania akvária je prírodný. Existuje niekoľko jeho variácií. Jedným z nich je iwagumi, ktorý pochádza z umenia tvorby japonských záhrad. Kamene sú umiestnené centre akvária. Pekne vyzerajú ázijské kamene Lunar Stone, Manten Stone, Dragon Stone. Na výsadbu sa používajú predovšetkým trávnikové rastliny. Dekorácie akvária s kameňmi aj napriek svojmu minimalizmu môžu byť naozaj krásne. V inej variácii - ryubokusa používa drevo, korene a kamene. Je ideálny na tvorbu lesných krajín. Štýl je si veľmi podobný, čo sa týka použitých materiálov do mizube, avšak mali by vyčnievať nad vodnú hladinu. Najčastejšie sú to rastliny, ktoré siahajú nad hornú hranicu akvária. Mizube je preto vyhradený iba pre otvorené akváriá. Najmladší štýl prírodnej akvaristiky je ragwork. Ide o čo najpresnejšiu reprodukciu horskej krajiny.

Šimon Wisch