40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Koľko spí šteniatko? Prečo šteniatka potrebujú veľa spánku?

V prvých týždňoch života trávi šteniatko väčšinu času spánkom. Dĺžka spánku závisí vo veľkej miere od jeho pocitov z domova a stupňa aktivity. Avšak, bez ohľadu na to šteniatka spia oveľa dlhšie ako dospelé psy! Prečo je to tak?

Šteniatka, podobne ako malé deti, veľkú časť dňa prespia. Dlhý spánok je nevyhnutný pre správny vývoj a regeneráciu organizmu. Majitelia šteniatok musia pamätať na to, aby svojim miláčikom poskytli vhodné podmienky na odpočinok.

Šteniatka odpočívajú až 90 % dňa. Dospievajúce šteniatka môžu spať 15-18 hodín.

Koľko spí šteniatko?

Spánok je pre psa rovnako dôležitý ako pre človeka. Čas strávený spánkom je do značnej miery určený vekom zvieratka. Šteniatka, rovnako ako malé deti, spia dlhšie ako dospelé psy. Koľko však toho naspí priemerné šteniatko? Šteniatka odpočívajú až 90 % dňa! Dospievajúce šteniatka môžu spať 15-18 hodín, čo je asi 3/4 dňa. Ako pomaly rastú, spia čoraz menej.

Koľko spia dospelé psy?

Keďže už vieme, koľko času strávia spánkom šteniatka, poďme sa pozrieť na dĺžku spánku dospelého psa. Dospelý jedinci spánkom "zabijú" 50–65 % dňa, čo je približne 12–15 hodín. Zástupcovia veľkých a poľovných plemien, ako sú nemecké dogy, bernardýny, írsky vlkodav, nemecký ovčiak, potrebujú viac spánku ako malé plemená, ako je napríklad yorkshire. Je to dôsledok vysokého dopytu po fyzickej aktivite, ktorý priamo súvisí s potrebou obnovy síl počas spánku. Ak dospelé psy spia menej ako 10 hodín, odporúča sa návšteva veterinára. V dôsledku takejto dlhodobej nespavosti môže dôjsť k nerovnováhe organizmu a k početným zdravotným problémom.

U šteniatok, rovnako ako u dospelých psov, existujú dve fázy spánku – hlboký spánok a REM spánok.

Prečo šteniatka potrebujú veľa spánku?

Bez ohľadu na to, koľko má pes rokov a akého je plemena, potrebuje spánok, aby sa zregeneroval, efektívne fungoval a tešil sa pevnému zdraviu. Spánok vo všeobecnosti zaručuje fyzický aj emocionálny odpočinok. V prípade šteniatka je dlhý spánok spôsobený najmä vysokou aktivitou. Šteniatka sú veľmi mobilné – hrajú sa veľa hodín, na čo potrebujú veľa energie. Pre zvedavé šteniatka, ktoré chcú skúmať všetko okolo seba, je vysoká potreba spánku úplne prirodzená! Ich majitelia by mali pamätať na to, že spánok je dôležitým prvkom pri podpore schopnosti šteniatok sústrediť sa a učiť sa nové veci.

O tom, koľko šteniatko spí, rozhoduje aj vysoká emocionalita typická pre mladý vek. Mladé šteniatka, podobne ako deti, sa pre všetko nadchnú a prežívajú to s dvojnásobnou silou. Dávka prežitých emócií znamená, že šteniatka môžu zaspať v najmenej očakávanom okamihu, dokonca aj pri hre alebo jedení. Hoci je náhly prejav ospalosti celkom prekvapivý, v mladom veku domáceho maznáčika by to nemal byť dôvod na obavy.

Ak sa fyzická aktivita psa zanedbá, môže mať problémy so spánkom, v ťažkých prípadoch až vo forme nespavosti. Nedostatočná fyzická námaha spôsobuje, že zviera nebude dostatočne unavené a v dôsledku toho nebude chcieť spať. Tento stav môže mať za následok viaceré zdravotné problémy

Ako zabezpečiť zdravý spánok šteniatku?

Aby mali šteniatka v noci aj cez deň zdravý spánok, mali by ste dodržiavať nasledujúce odporúčania. V prvom rade stojí za to vytvoriť pokojné miesto na odpočinok v súkromnom brlohu. Zoo obchody poskytujú k dispozícii široký sortiment pelechov pre psov. Zaujímavým nápadom sú tie vyrobené z tzv. pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobí tvaru tela psa. Bez ohľadu na to, aký pelech si vyberiete, mal by byť dostatočne veľký, aby sa na ňom váš maznáčik mohol voľne ponaťahovať. Po druhé, pelech pre psov by mal byť umiestnený na pokojnom a tichom mieste, kde bude v noci tma. Keď nájdete vhodné miesto pre pelech pre vášho psa, je najlepšie často nemeniť jeho umiestnenie.

Pre zdravý spánok šteniatka by malo byť zabezpečené pohodlné lôžko, dostatočne veľké, aby sa v ňom mohlo voľne natiahnuť. Pelech pre šteniatko by mal byť umiestnený na tichom a tienistom mieste.

Ako šteniatka spia - dve fázy spánku

U šteniatok existujú dve fázy spánku:

  • hlboký spánok - tvorí v priemere 70 % spánkového cyklu, je preň typické udržiavanie svalového tonusu a spomalenie mozgovej činnosti;
  • ľahký spánok (REM fáza) - počas ľahkého spánku je badateľné nepravidelné dýchanie, rýchle pohyby očí pod zatvorenými viečkami, chvenie, pohyb labiek (akoby pes bežal na mieste), štekanie, stonanie, vrčanie, až vrtenie chvostom. Je charakterizovaný intenzívnou mozgovou aktivitou.

Pozri aj: Základy dobrej výchovy psa, alebo kde a kedy začať s výcvikom?

Šimon Wisch