40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kliešť a pes - aké opatrenia by sa mali použiť na ochranu psa pred kliešťami?

V súčasnosti je kliešťova sezóna prakticky celoročná, ale najviac aktívne sú tieto parazity na konci jari a začiatkom jesene. Preto sú teraz vaši domáci miláčikovia viac vystavení uštipnutiu kliešťom, ktorý prenáša choroby nebezpečné pre zdravie a život a oslabuje organizmus. Svojho psa môžete zachrániť pred utrpením a chrániť ho dostupnými, bezpečnými a účinnými prípravkami. Ako si však vybrať prípravok proti kliešťom, ktorý bude vhodný pre nášho domáceho miláčika?

Výber je veľmi veľký a spôsoby podávania jednotlivých liekov sú rôzne. K dispozícii sú kvapky spot-on, kožné spreje, obojky proti kliešťom a tabletky proti parazitom. Mali by ste zvoliť opatrenia primerané veku, zdravotnému stavu, veľkosti zvieraťa a tomu, či ho dáme psovi alebo mačke.

Kliešť na psa je nositeľom mnohých chorôb. Chráňte svojho miláčika kvapkami, obojkami alebo prípravkami proti kliešťom.

Kvapky na psie kliešte

Najpopulárnejšie sú rôzne druhy kvapiek na krk pre psov a pre mačky obsahujúce toxické látky pre hmyz ale bezpečné pre naše domáce zvieratá. Ako príklad môže poslúžiť prípravok Advantix. Môžete si vybrať jeden alebo niekoľko zložkový prípravok, z ktorých posledný je spravidla účinnejší. Aby sa zaistila správna absorpcia lieku, neodporúča sa kúpať domáceho miláčika 3 dni pred a po použití preparátu. Dávku prípravku určujeme adekvátne k hmotnosti a po starostlivom rozdelení srsti ho aplikujeme priamo na zátylok (má to zabrániť zvieraťu olizovať prípravok), u väčších psov aj pozdĺž chrbtice. Preparát sa absorbuje a šíri krvnými cievami po celej koži. V prípade kvapiek je veľmi dôležitá pravidelná aplikácia lieku, pretože účinkujú iba 4 týždne a oneskorené podanie aj o niekoľko dní môže mať za následok uštipnutie kliešťom a riziko ochorenia prenášané kliešťami. Žiaľ, niekedy sa stáva, že nevedomý majiteľ mačky dáva mačke prípravky určené výhradne pre psy, čo môže vzhľadom na obsah látok, ktoré sú pre mačky toxické, stáť mačky zdravie alebo dokonca život. Niektoré prípravky dostupné v kvapkách sú dostupné aj ako spreje, mali by ste si však pozorne prečítať návod na použitie, pretože obsahujú nízku koncentráciu lieku a sú vhodné hlavne pre šteňatá, mačiatka a dospelých s hmotnosťou niekoľkých kilogramov, pretože v prípade ovčiaka, budeme musieť strieknuť viac než100 -krát.

Prípravky Advantix účinne ochránia Vášho psa pred kliešťami

Obojky proti kliešťom

Ďalšou veľmi obľúbenou formou ochrany sú obojky proti kliešťom pre psov. V supermarketoch sa môžete stretnúť s takými, ktoré stoja len pár EUR, ale pôsobia iba odstrašujúco a to celkom slabo, preto neposkytujú primeranú ochranu. Insekticídne obojky sú bohužiaľ drahšie, ale rozhodne stoja za to. Na rozdiel od kvapiek nemusíte často dávať pozor na časté aplikácie a sú účinné 5 až 8 mesiacov v závislosti od typu. Sú celkom účinné, aj prostredí, kde je väčšie riziko útoku kliešťov. Pri výbere obojku by ste mali dbať na vekové obmedzenia, vyberať podľa hmotnosti alebo obvodu krku psa, aby zviera nedostalo príliš veľkú alebo príliš malú dávku. Výrobcovia často odporúčajú, aby ste obojok pred prvým použitím trochu natiahli, pretože mierne popraskaný povrch uľahčí uvoľňovanie účinnej látky. Obojok by mal priliehať, ale nie príliš tesne. Napriek tomu, že v mnohých prípadoch neexistujú žiadne kontraindikácie na namočenie obojku, je lepšie ho pred kúpaním dať dole, najmä keď sa kúpele konajú často. Obojok by mal byť udržiavaný čistý, pretože je oveľa menej účinný, keď je pokrytý vrstvou špiny, takže ho môžete jemne utrieť tampónom. Obojky Foresto sú najobľúbenejšie a výrobca zaručuje ich účinnosť. są najpopularniejszymi, a producent gwarantuje skuteczność ich działania.

Foresto obojok proti kliešťom

Tabletky na psie kliešte

Relatívne novou formou podávania preparátov proti blchám a kliešťom sú tablety podávané perorálne vo forme ochuteného občerstvenia. V závislosti od typu trvajú 4 až 12 týždňov. Sú dosť účinné, ale rovnako ako v prípade kvapiek, je dôležité ich podávať pravidelne, aby medzi podaním preparátu neboli medzery, ktoré by vystavili nášho domáceho miláčika útoku kliešťov. Dôrazne neodporúčam používať tento typ výrobku u zvierat s problémami s tráviacim systémom a v prípade zvierat s poruchou pečene alebo inými ochoreniami, pred použitím sa poraďte s veterinárom. Malo by sa pamätať na to, že tablety sa podávajú v súlade s ich určením, t.j. tabletky proti kliešťom pre psov sa môžu podávať iba psom a do určitej telesnej hmotnosti a pre mačky iba tablety určené pre mačky.

Prírodné tablety proti kliešťom pre psov.


Majitelia sa často sťažujú na neúčinnosť prípravku, ktorý používajú. Neexistuje žiadny prostriedok, ktorý by bol 100% účinný. Ak nájdeme kliešťa prisatého na koži, často si to nesprávne vysvetľujeme ako neúčinnosť aplikovanej ochrany. Základné lieky nepôsobia odstrašujúco, iba insekticídne. Kliešťovi sa často podarí dostať do kože zvieraťa a až po konzumácii krvi spolu s preparátom uhynie uviaznutý v koži. Iba nájdenie jedného alebo viacerých kliešťov silne opitých krvou môže znamenať, že prípravok nefunguje dostatočne dobre u vášho domáceho miláčika. V takýchto situáciách majitelia často svojvoľne kombinujú rôzne látky a podávajú ich súčasne, treba však pamätať na to, že nesprávne kombinácie liekov môžu nášmu miláčikovi ublížiť.

Ochrana pred kliešťami je potrebná nielen pri prechádzkach v lesoch a na poliach. V tráve v parkoch na nás a našich domácich miláčikov tiež čakajú aj nepozvaní hostia. Vzhľadom na to, že žiadny prípravok nie je zárukou ochrany, je dobré skontrolovať srsť psa alebo mačky po každej prechádzke a odstrániť čiernych pasažierov. Správna prevencia v prípade kliešťov zaisťuje bezpečnosť našich domácich zvierat a ich majiteľov a chráni pred chorobami prenášanými kliešťami.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.Tabletky na psie kliešte

Dorota Joskovjaková