40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kaukazský ovčiak - najdôležitejšie informácie o plemene

Kaukazský ovčiak je pastiersky pes, ktorý sa vyznačuje odvahou, samostatnosťou a postavou pripomínajúcou malého medveďa. Kaukaz je pes považovaný za veľmi nebezpečného, agresívneho a ťažko vychovateľného - je to tak?


Je v tom veľa pravdy, že kaukazský ovčiak nie je psom pre každého. Rozhodne potrebuje skúseného majiteľa, ktorý bude schopný ovládnuť jeho samostatnosť, čo v kombinácii s jeho veľkosťou môže byť nebezpečné. Dobre vychovaný Kaukaz sa vám však odvďačí lojalitou a celoživotným priateľstvom - a pri strážení majetku sa mu nik nevyrovná.


Kaukazský ovčiak - história plemena

Kaukaz je plemeno, ktorého históriu začali psy v Tibete. Predkom ovčiaka bol tibetský mastif. Kaukazké ovčiaky boli tradične chované v dedinách na Kaukaze a Urale, žili dokonca aj vo vysokých častiach pohorí - jeho hlavnou úlohou bolo chrániť stádo pred predátormi. Musel byť teda nezávislý, odvážny, silný a zdravý. Najdôležitejšiu úlohu určite zohrali povahové vlastnosti - vzhľad nehral veľkú rolu, čo sa prejavilo v dosť rozmanitom vzhľade predstaviteľov tohto plemena. Vďaka ľahkej adaptabilite tohto plemena na rôzne klimatické podmienky sa kaukazský ovčiak veľmi rýchlo rozšíril v Ázii a Európe.

Kavkazan je veľmi vytrvalý pes odolný voči nízkym teplotám. Miluje horskej oblasti

Kaukazský ovčiak - postava

Aj keď vzhľad nebol kľúčový na začiatku chovu tohto plemena, treba pripustiť, že obrovská medvedia postava dokonale ladí so silnou osobnosťou kaukazského ovčiaka. Kaukaz je pes kompaktnej a silnej postavy. Samec dorastá v kohútiku asi do 75 cm a váži cez 50 kilogramov, sučky dosahujú 64 až 70 cm a ich minimálna hmotnosť je 45 kilogramov.
Možné sú takmer všetky farby srsti. Povolené nie sú čierna, pečeňová (hnedá) a modrá, spolu so sivým nosom. Dĺžka srsti sa tiež môže líšiť - krátka, dlhá s volánom, šortkami a strapcami a polodlhá. Kaukazská srsť je rovná, veľmi hustá a bohatá.


Kaukazský ovčiak - správanie a povaha

Odvaha a nezávislosť sú dve vlastnosti, ktoré charakterizujú toto plemena. Kaukaz je veľmi inteligentný pes, ktorý si musel poradiť bez človeka, preto teraz nerád túto rolu odovzdáva ľuďom. Z tohto dôvodu potrebuje odmalička silného, rozhodného majiteľa a dôslednú výchovu. V rukách neskúseného majiteľa sa z neho môže stať agresívny a nebezpečný pes. Ak bude správne vedený, bude to úžasný, verný priateľ, ktorý bude za svojím pánom stáť za každých okolností. Malo by sa pamätať na to, že vzhľadom na vývoj plemena je veľmi rôznorodé z hľadiska vzhľadu, ale predovšetkým povahy. Môžete trafiť na jemného plyšového macka, ale je rovnako pravdepodobné, že trafíte na agresívneho, ostrého a nestabilného psa. Pred rozhodnutím o kúpe šteniatka by ste mali starostlivo skontrolovať chovateľskú stanicu, ako aj predchádzajúce vrhy rodičov.
Kaukazský ovčiak je vďaka svojej vrodenej samostatnosti pes, ktorý sa zdráha podstúpiť výcvik. Problém vštepiť mu zásady majiteľa nevyplýva však z malej chytrosti, práve naopak - Kaukaz vie svoje a ak ho chcete presvedčiť o svojich argumentoch, potrebuje veľa dôsledkov.
Kaukaz je mierumilovný pes, ale napriek tomu potrebuje obrovskú dávku pohybu - najlepšie obrovské plochy na stráženie! Je potrebné pripomenúť, že na počiatku chovu žili tieto psy vo veľkých, neobmedzených horských oblastiach a túto potrebu priestoru majú v krvi. Ak sa však chystáte na prechádzku, nezabudnite svojho psa, ktorý patrí k nebezpečným plemenám poriadne zabezpečiť - pre svoj pokoj na duši musíte na verejných miestach použiť silné vodítko, najlepšie tiež náhubok.
Nie je to štekajúci pes, ktorý bude reagovať na každú zmenu prostredia, ale môžeme si byť istí, že v prípade skutočnej hrozby nebude ani chvíľu váhať.
Samostatný Kaukaz niekedy vzbudzuje dojem, že nepotrebuje strážcu - takto ho formovali začiatky chovu. Ale to, že dobre znáša samotu, ešte neznamená, že by sme ho mali nechávať v ohrade alebo na samotke - pes, ktorý sa necíti byť v spojení so svojou rodinou alebo majiteľom, sa môže stať nebezpečným.


POZRITE SI PRÍSLUŠENSTVO NA VÝUČBU PSOVKaukazský ovčiak - zdravie, potreby, starostlivosť

Pri chove tohto plemena bola rozhodujúca sila a dobré zdravie, a preto je Kaukaz zriedkavým pacientom veterinárnych kliník. Ak kaukazský ovčiak príde k veterinárovi, je to najčastejšie s dyspláziou kĺbov - čo nie je ani tak problém typický pre Kaukazov, ale hrozba pre všetky veľké plemená. Oplatí sa však starať o jeho kĺby vhodnou stravou a doplnkami vitamíny a minerály v prípade nedostatku.
Kaukaz nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenia - stačí mu vyčesať srsť kefou počas obdobia pĺznutia - zbavte sa jej prebytku a odpadne vám časté vysávanie domu.
Jednou z najdôležitejších potrieb kaukazského ovčiaka je potreba priestoru - nie je to pes odporúčaný do bytov alebo malých domácich záhrad - rovnako tiež rozhodný psovod, ktorému pes bude dôverovať a bude ho poslúchať.Kaukazský ovčiak - cena.


Pri rozhodovaní o kúpe psa tohto plemena musíme brať do úvahy náklady 500 - 1 000 EUR - v závislosti od chovateľskej stanice.


Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok