40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kartúzska mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Kartúzska mačka je národné plemeno Francúzska. Prvá doložená zmienka o týchto mačkách pochádza z 18. storočia od francúzskeho prírodovedca Buffona. Slávnymi majiteľmi kartuzských mačiek boli francúzsky spisovateľ Colette a francúzsky prezident Charles de Gaulle.

Kartúzska mačka sa vyznačuje veľmi hustou vlnitou srsťou, ktorá sa kedysi predávala ako norkové kožušiny. Vyznačujú sa okrúhlou tvárou, zlatými očami a modrou farbou. Chov kartúzskych mačiek je v zahraničí celkom populárny, čo je dobrá správa vzhľadom na to, že počas prvej svetovej vojny tieto mačky takmer vyhynuli.

Kartuziánske mačky sú považované za národné plemeno Francúzska.


Kartúzska mačka - história plemena

Kartúzska mačka, známa tiež ako chartreux, je plemeno mačky, ktoré pochádza z Francúzska. Podľa jednej legendy boli predkami tohto plemena divoké horské mačky z oblasti dnešnej Sýrie, ktoré sa do Francúzska dostali v 13. storočí spolu s križiakmi, medzi ktorými bolo mnoho zástupcov kartuziánskeho rádu - odtiaľ pochádza pomenovanie mačky. Mačky žili v uzavretých kláštoroch, kde sa ďalšie generácie stali viac rovnorodé. Súčasný chov kartúzskych mačiek začal na začiatku 20. storočia. Po druhej svetovej vojne bolo nutné obnoviť populáciu pomocou iných plemien, k čomu prispeli ruské modré mačky, perzské mačky a britské krátkosrsté mačky.

Kartúzska mačka - stavba tela

Dospelá mačka dorastá do výšky 30-35 cm. U tohto plemena je veľmi vysoký sexuálny dimorfizmus - telesná hmotnosť samice môže byť dokonca o polovicu menšia než u samca! Samica váži okolo 3 až 5 kg, zatiaľ čo samec môže dosiahnuť hmotnosť 7 až 8 kg. Zviera má mohutné telo. Podľa požiadaviek na chov môžu mať mačky iba krátku srsť, rovnomernú dĺžku po celom tele a modrú vo všetkých odtieňoch. Ich zlatožlté oči, rovnako ako oči britskej krátkosrstej mačky pútajú pozornosť.

Kartuziánske mačky musia mať zlaté oči, prípustné sú odtiene od žltej po medenú.


Kartúzska mačka - správanie a povaha

Kartúzska mačka miluje hru a hladenie. Dokáže aportovať a ide jej to skvele vďaka rýchlej reakcii, prefíkanosti a loveckému inštinktu. Preto stojí za to jej zaobstarať lopty. Hračky sú k dispozícii v rôznych farbách, tvaroch a vlastnostiach. Do niektorých modelov je možné vložiť maškrtu, ktorá navyše stimuluje zábavu a je zdrojom radosti. Patrí sem napr. TRIXIE Lopta na maškrty pre mačku 6 cm, ZOLUX Hračka pre mačku 3 rôzne loptičky 4 cm, KONG Wild Tails hračka pre mačku.

Okrem loptičiek sa Kartúzska mačka rada hrá aj s inými hračkami, ktoré sa oplatí použiť počas spoločného času. Kartúzska mačka je silne pripútaná k svojmu majiteľovi. Vychádza dobre s deťmi a domácimi zvieratami. Charakterizuje ju tiež veľká inteligencia. Ľahko sa učí. Učenie možno podporiť produktmi ako sú: TRIXIE Sprej priťahujúce mačky 150 ml 4238, FRANCODEX Sprej povzbudzujúci 200 ml, Benek Sprej catnip 125 ml.

Vďaka svojej zvedavej povahe môžu byť zvieratá náchylné k úteku. Preto by ste mali zabezpečiť okná a balkóny, napríklad pomocou sieťok na balkóny.


Kartúzska mačka - výživa, zdravie, starostlivosť

Kartúzske mačky sa dožívajú v priemere 13-15 rokov. Nemajú žiadne typické ochorenia, ale ochorenie kĺbov a močových ciest (zápal močového mechúra) a cukrovka sú u nich o niečo častejšie než u iných plemien. Novorodenecká izoerytrolýza, známa tiež ako syndróm slabnúcich mačiatok, je tiež častým problémom. Kartúzske mačky sú chamtivé, takže pre dobrým riešením nich bude interaktívna miska, TRIXIE Tx 1 Automatické krmítko alebo TRIXIE Automatické krmítko TX7 zásobník na 5 l 40 × 26 × 34 cm. Odporúča sa pre nich mäsová strava, ktorá poskytuje veľké množstvo vysoko hodnotných bielkovín. Pokiaľ ide o starostlivosť, odporúča sa týždenné česanie. Hoci je srsť krátka, je veľmi hustá. Toto plemeno sa cení za hustú podsadu, preto sa neodporúča používať typický furminátor. Na česanie používajte TRIXIE Gumovou rukavicu na vyčesávanie 23391 alebo FURminator Curry Comb gumové žbilko.


Chartreuxské mačky sú často zamieňané s britskými mačkami. Prichádzajú však len v modrom odtieni srsti, majú rovný nos a hlava im zapadá do lichobežníka, nie do kruhu ako u Angličanov.

Šimon Wisch