40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Britská krátkosrstá mačka - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia mačiek)

Podľa legendy britské mačky migrovali do Anglicka spolu s rímskymi légiami. Boli cenené kvôli lovu. Postupom času sa začal oceňovať aj ich neobvyklý vzhľad. V súčasnej dobe možno britské mačky nájsť vo viac ako 150 farebných odrodách.

Britská mačka - charakteristika plemena

Britské mačky sú priateľské, pokojné, trpezlivé a veľmi inteligentné. Majú silnú a umiernenú povahu. Ako pána si zvyčajne vyberajú jedného člena domácnosti, ale pretože agresivita im je cudzia, hodia sa aj do domu s deťmi.

Britské mačky sú stredne veľké alebo veľké mačky - samica váži 3-5 kg, samce 4-8 kg. Majú silné, svalnaté telo s veľkou guľatou hlavou - s charakteristickými záhybmi a dobre vyvinutými lícami. Britská mačka má zavalité telo, krátke a silné labky a hrubý chvost. Srsť je krátka, mäkká a hustá, mierne vystupujúca z tela - na dotyk pripomína plyš. Tieto mačky sa vyskytujú v asi 150 farebných odrodách! Srsť môže byť jednofarebná (modrá, čierna, červená, biela, čokoládová, lila, krémová), dvojfarebná, pásikavá vo všetkých základných farbách, činčila, striebristo zatienená, strieborná pruhovaná, korytnačinová, dymová, farebná. Oči závisia od farby srsti, ale zvyčajne sú medené, oranžové alebo zlaté.

Britská modrá mačka. Britské ženy majú veľké hlavy a veľké oči, často s krásnym žltým nádychom.

Starostlivosť o britské mačky

Britská mačka nevyžaduje nadmernú starostlivosť - vystačí pravidelné česanie srsti počas obdobia pĺznutia, kontrola uší a zastrihávanie pazúrov.

Mačke by sa tiež mali pravidelne premývať oči - kvôli častému slzeniu a riziku prerastania slzných kanálikov.

Zdravie britských mačiek

Britské plemeno mačiek sa vyznačuje dobrým zdravím. Jednou z najväčších hrozieb je hypertrofická kardiomyopatia - závažné geneticky podmienené ochorenie srdca. Choroba sa nemusí po mnoho rokov vykazovať žiadne príznaky, preto sa vždy oplatí urobiť preventívne genetický test v tomto smere. Britské mačky môžu byť tiež postihnuté vrodeným polycystickým ochorením obličiek alebo menej často hydrocefalom alebo hemofíliou.

U britských mačiek je časté upchatie nasolakrimálnych kanálikov, pretože patria k brachycefalickým plemenám, t.j. so skráteným pyštekom, aj keď to nie je tak extrémne ako u perzských mačiek. Prejavuje sa to nadmerným slzením očí.

Britské mačky majú tiež sklony k nadváhe, Takže by ste mali dávať pozor na stravu viac než u iných plemien.

Priemerná dĺžka života britských mačiek je 15-20 rokov. Asi 82% britských krátkosrstých mačiek sa dožíva 10 rokov a 54% až 12,5 rokov a viac.


Povaha britských mačiek

Britská mačka je veselá a priateľská. Nie je dotieravá ani okázalá. málokedy mňauká - ak nepožaduje svoje obľúbené maškrty alebo potrebné množstvo pohladenia. Hladenie znáša trpezlivo - aj keď nie je typickým maznáčikom a niekedy potrebuje pokoj a vzdialenosť - nemá rada nosenie na rukách. Na druhú stranu sa vyznačuje lojalitou a ochotne trávi čas v spoločnosti majiteľa - často ho sleduje ako pes.

Britská mačka je odvážna, spoločenská a nekonfliktná. Žije v harmónii s ostatnými zvieratami a rýchlo sa prispôsobuje zmenám. Nevyžaduje prechádzky a radšej žije v súkromí svojho domova. Nevykazuje nadmernú tendenciu k lezeniu - bude najšťastnejšia, keď bude tráviť pokojné večery na gauči so svojou rodinou.

Britským mačkám sa v priebehu dospievania mení v temperament. Mačiatka sú obvykle plné energie - je ich všade kopa. Ako dospievajú, stávajú sa pokojnými a vyrovnanými.


Zaujímavé fakty o britských mačkách:

  • • Britská mačka je najväčšia krátkosrstá mačka.
  • • Britské mačiatka sa rodia s viac-menej viditeľným náznakom pruhov, ktoré s rastom mizne. Srsť mačiatok je o niečo dlhšia a je na dotyk ako plyš.
  • • Prvá britská mačka prišla k nám pravdepodobne v roku 1994. Bola to mačka menom Arabella Big Ben, dovezená z Ukrajiny. • Britská mačka bola: Chesire z "Alice in Wonderland", Greebo Nian Ogg z "Discworld"

Dospelá britská mačka vonku. Pre mačky, najmä čistokrvné, to nie je prirodzené prostredie.

Natálie Baková