40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Je potrebné mačku očkovať? Čím očkovať mačku?

Očkovanie mačky na Slovensku je povinné iba proti besnote. S ohľadom na zdravie domáceho miláčika, by malo byť chránené pred infekčnými chorobami, ktoré sú nebezpečné pre zdravie a dokonca aj pre život. Príkladmi chorôb sú mačacia nádcha alebo psinka či enteritída.

Očkovanie mačky je veľmi dôležité. Mali by sa používať v prípade zvierat, ktoré vychádzajú von a sú v neustálom kontakte s inými zvieratami, a preto sú vystavené infekcii. Je tiež dobré to mať na úvahe pri domácich mačkách, ktoré nevychádzajú, pretože nemajú dobre vyvinutú vnútornú imunitu. Možný kontakt s chorou mačkou môže byť veľmi nebezpečný.


Mačka nemôže byť očkovaná, ak je zviera choré. Nezabudnite pred každou vakcínou zviera umyť.Je potrebné zaočkovať mačku?

Niektorí majitelia domácich miláčikov považujú za zbytočné očkovať svoju mačku, najmä ak sa to nevyžaduje. Avšak očkovanie môže zviera ochrániť pred mnohými ťažkými a niekedy dokonca nevyliečiteľnými chorobami. Existujú prípady ochorenia mačky, aj napriek použitiu vakcíny, ale vďaka nej zviera prejde chorobou oveľa ľahšie. Okrem toho prevencia bude určite menej nákladná v porovnaní s možnou liečbou - kvôli liekom, zákrokom a návštevám u veterinára.

Očkovanie mačky - kontraindikácie

Mačka nemôže byť očkovaná, ak je chorá. Chronické choroby sú výnimkou. Nezabudnite pred každou vakcínou zviera odčerviť. Inak vakcína nebude fungovať správne. Vakcína sa nemá podávať, keď je mačka gravidná. Ďalšie možné kontraindikácie pre očkovanie sú na rozhodnutí veterinára. Špeciálnym prípadom je vakcína proti vírusovej leukémii u mačiek. Pred podaním je potrebné urobiť test FeLV /FIV. Ak je mačka nosičom vírusu, nesmie sa očkovať, pretože by to mohlo vyvolať vývoj choroby.Prvé očkovanie mačky

Asi prvých 12 týždňov života sú mačiatka vybavené ochrannými protilátkami, ktoré dostali z materského mlieka. Správny okamih na začatie umelej prevencie je veľmi dôležitý, pretože prirodzená obrana proti mikróbom časom slabne. Preto by mala byť vaša mačka očkovaná prvýkrát, keď bude mať 8-9 týždňov. Mačiatka by mali byť očkované proti: zápalu čriev (panleucopenia), mačacej nádche (calicivirus, herpesvirus), zápalu hltana a hrdla (rhinotracheitis). Špeciálne očkovacie kalendáre uľahčia zapamätanie si všetkých odporúčaných očkovaní.

Koľko stojí prvé očkovanie mačky? Vakcíny sa môžu podávať raz alebo ako 3v1. Priemerná cena zákroku závisí od mesta a od ošetrujúceho veterinára. Vyššie uvedené očkovania by sa mali opakovať vo veku 12 a 16 týždňov. O rok neskôr sa odporúča vykonať posilňovaciu dávku. V priebehu života je potrebné podávať každé 2-3 roky v prípade nevychádzajúcich mačiek. A každý rok mačkám, ktoré vo väčších skupinách (v dočasných domovoch alebo útulkoch) alebo vychádzajúcim zvieratám.


Mačky sa odporúčajú očkovať proti: enteritíde (panleukopénii), mačacím katarom (kalicivírus, herpesvírus), faryngitíde a laryngitíde (rinotracheitíde).

Proti čomu by mala byť mačka očkovaná?

V závislosti od životného štýlu mačky sa môže očkovací plán trochu líšiť. Očkovanie domácich mačiek, ktoré nebudú vychádzať z domu, sa dá úspešne obmedziť na vyššie uvedené vakcíny. Nasledujúce preparáty sa neodporúča podávať mačkám, ktoré nevychádzajú, pretože riziko infekcie je v ich prípade nízke. Očkovanie mačky, ktorá opúšťa dom, hoci len na záhrade, by malo obsahovať vakcíny proti besnote, chlamýdiám a leukémii. Oplatí sa ich aplikovať aj u mačiek, ktoré cestujú alebo sa zúčastňujú výstav.

Mačka je očkovaná proti besnote najskôr vo veku 12 týždňov. Ďalšia dávka sa podáva o rok neskôr a potom každé 2-3 roky. Asi v 8 týždni je mačka očkovaná proti leukémii a pripomínacia dávka je po 3-4 týždňoch. Potom by malo byť zviera očkované každý rok. Očkovanie proti chlamýdiám sa vykonáva vo veku od 8 do 9 týždňov. Ďalšia dávka sa podáva o 3-4 týždne neskôr. Ak bola mačka vystavená pôsobeniu baktérií, je potrebné ju každoročne očkovať.Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok