40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Je ohlávka pre psa bezpečná? Kedy a ako ju použiť?

Ohlávka pre psa je druh uzdy, ktorá sa dáva na pysk. Za určitých podmienok môže pomôcť pri výchove zvieraťa. Uľahčuje naučenie pokojnej chôdze pri nohe. Nesprávne alebo príliš dlhé používanie ohlávky však spôsobuje vášmu miláčikovi veľa nepríjemností a utrpenia.


Ohlávka pre psa je vybavenie, ktoré sa pripája k vôdzke nie však na chrbte ale pod krkom. Potiahnutím vôdzky stiahnete remienok okolo pysku (prednej časti hlavy zvieraťa), prinúti skloniť hlavu a tým odrádza od ťahania alebo dvíhania náhodných predmetov zo zeme.


Je nesprávne sa domnievať, že ohlávka môže nahradiť náhubok, pretože slučka prebieha pri spodnej časti úst a neobmedzuje možnosť jej otvorenia. Názor, že ohlávka je náhradou za golier, je tiež mylný.


Ako je vytvorená ohlávka?

Ohlávka je vybavenie, ktorého základným prvkom je popruh umiestnený na spodnej časti pysku psa. V spodnej časti prechádza jeho pravá a ľavá časť cez kovový krúžok a sú spojené krúžkom vôdzky, ku ktorej je pripevnený jeden koniec vôdzky. Potiahnutím slučky ju mierne utiahnete a ak vôdzka nie je napnutá, ohlávka voľne prilieha k tvári a nespôsobuje žiadne nepríjemnosti. Stabilitu ohlávke zaisťujú dodatočné popruhy. Prechádzajú ku krku a sú tam pripevnené prackou alebo iným zapínaním.


Ako vybrať ohlávku pre psa?

Ohlávka pre psa by mala byť prispôsobená veľkosti zvieraťa a poskytovať úplné pohodlie v uvoľnenej polohe. Musí dobre pasovať, aby okraje popruhov neotierali srsť alebo pokožku. Niektoré modely dostupné na trhu majú profilované vložky z plsti alebo iného mäkkého materiálu, ktoré poskytujú zvieraťu väčšie pohodlie. Dolné uško, cez ktoré prechádza slučka, musí byť dostatočne veľké, aby sa po uvoľnení vôdzky utiahnutý popruh mohol uvoľniť.

Je nesprávne sa domnievať, že ohlávka môže nahradiť náhubok, pretože slučka prebieha pri vrchnej časti pysku a neobmedzuje možnosť jeho otvorenia. Názor, že ohlávka je náhradou za obojok, je tiež mylný. Použitie ohlávky namiesto nej môže u psa spôsobiť chronické ochorenia a problémy s pohybovým aparátom krčnej časti


Koľko stojí ohlávka pre psa?

Cena ohlávky pre psa je zvyčajne niekoľko EUR. Ceny môžu byť vyššie v prípade, že ide o príslušenstvo s neštandardnými špecifikáciami. Môže sa tak stať napríklad v prípade psov veľkých plemien alebo keď má konkrétny jedinec neobvyklú stavbu.


Chovatelia a tréneri zdôrazňujú, že pri výchove psov je kľúčová pozitívna motivácia a odmeňovanie domáceho maznáčika. Použitie ohlávky je formou trestu a nemalo by sa v žiadnom prípade stať jednou z hlavných metód výcviku.

Ako dať ohlávku na psa a ako ju používať?

Na vedenie psa v ohlávke je potrebná vôdzka s karabínami na oboch koncoch. Jeden z nich sa zapína na vôdzku. Vôdzka by mala byť držaná, tak, aby svojím koncom mohlo viesť zviera. Druhá karabína je pripevnená k spodnému očku slučky na ohlávke. Časť s vôdzkou, ktorá je k nemu pripevnená, by mala byť pomerne voľná a utiahnutá iba vtedy, keď pes potrebuje disciplínu. Zviera nesmie byť trhané ani ťahané za ohlávku. Spravidla stačí mierne napätie, aby pes prestal robiť čo netreba, ale nemalo by spôsobiť silné vyhnutie hlavy alebo nútiť psa sedieť či ležať. Krátke stiahnutie slučky psa odradí od ťahania, olizovania zeme alebo chytania predmetov zo zeme do pysku.


Názory na použitie ohlávky u psov

Ohlávka sa niekedy s pozitívnym efektom používa počas tréningu, keď zlyhajú iné metódy disciplinovania nepoddajného psa. Avšak aj navrhovatelia tohto nástroja sa domnievajú, že by sa mal používať iba na profesionálny výcvik, a nie na bežné prechádzky so psom.

Nedostatočné alebo príliš dlhé používanie ohlávky má negatívny vplyv na zdravie zvieraťa. Strach, že sa slučky stiahnu, môže u psa spôsobiť stres, nepriaznivé zmeny v správaní, úzkosť až agresivitu. V prípade mladých psov, ktorých osteoartikulárny systém ešte nie je úplne vytvorený, môže mať časté používanie ohlávky za následok deformácie kostry a degeneratívne zmeny. Podobná situácia je aj u chorých alebo oslabených zvierat. Chovatelia a tréneri zdôrazňujú, že pri výchove psov je kľúčová pozitívna motivácia a odmeňovanie domáceho miláčika. Použitie ohlávky je formou trestu a nemalo by sa v žiadnom prípade stať jednou z hlavných metód výcviku.


Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok