40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako vyrátať vek psa? Koľko je to ľudských rokov

Je dôležité vedieť vek psa kvôli starostlivosti, ktorú vyžaduje. S dvojročným šteňaťom by sa malo zaobchádzať inak než so seniorom, hoci na prvý pohľad medzi nimi nie sú badateľné rozdiely. Aby sa mohol lepšie odhadnúť vek psa a súvisiace potreby, prepočíta sa to zhruba na vek človeka.

Psy dozrievajú oveľa rýchlejšie a ich život je oveľa kratší ako ten ľudský. Aj keď prechádzajú rovnakými fázami vekových zmien ako ľudia, korelácia medzi vekom psa a vekom človeka nie je lineárna. Takže je ťažké vytvoriť spoľahlivý algoritmus, ktorý dokáže prepočítať vek psa na ľudský.

Dospelý nemecký ovčiak a šteňa.

Vek psov a rôzne etapy ich života

Existuje veľa súvislostí pri určovaní vzťahu medzi vekom psa a etapou jeho života. Predovšetkým medzi plemenami tiež existujú rozdiely v dĺžke života. Psy sa dožívajú v priemere 10 - 12 rokov. Malé plemená sa však môžu dožiť až 20 rokov, zatiaľ čo niektoré veľké plemená sa nedožijú 8 rokov. Samozrejme, že dĺžka života závisí aj od individuálnych čŕt, životného štýlu a spôsobu starostlivosti zo strany chovateľa.

Etapy života psa môžete dať do súvislosti s jeho vekom v období šteniatka s najväčšou presnosťou (napr. pozorovaním zmien na chrupe zvieraťa). Do veku 4 mesiacov rastú šteňatá rôznych plemien podobným tempom, ale s každým nasledujúcim mesiacom sa rozdiely zväčšujú. Niektoré malé plemená psov dosahujú pohlavnú dospelosť približne vo veku 6-8 mesiacov, zatiaľ čo veľké plemená tesne pred dovŕšením dvoch rokov. Postupom času sa rozdiely medzi etapami života plemien a ich vekom už iba zväčšujú.

Ako vyrátať vek psa?

Ak poznáte svojho psa od šteniatka, zvyčajne presne viete, koľko má rokov. A ako určiť vek psa adoptovaného z útulku? Svedčí o tom v prvom rade stav chrupu, a to konkrétne obrusovanie jednotlivých skupín zubov. Vek psa sa dá odhadnúť aj pozorovaním jeho očí – s postupom času bývajú viac zakalené. U tmavo sfarbených psov je jednoduchšie odhadnúť vek a to vďaka pribúdajúcej sivej srsti.

Dva francúzske buldogy.

Je možné prerátať vek psa na ľudské roky?

Aby chovatelia lepšie pochopili potreby svojho miláčika, tak sa často snažia prerátať ich vek na vek človeka. Dlho si ľudia mysleli, že 1 rok psa sa rovná 7 rokom ľudského života (počnúc prvými narodeninami kedy je pes viac menej v rozvojovej etape ako človek vo veku 13-18 rokov). Tento predpoklad sa opieral o fakt, že štatisticky ľudia žijú 7-krát dlhšie než pes. Vedci sa ale domnievajú, že je to príliš zjednodušené.

Dlhé roky sa hľadá algoritmus, ktorý by mal vyššiu presnosť na určenie veku psa v ľudských rokoch. Genetici z Kalifornskej univerzity v San Diegu nedávno navrhli použitie indexu - na zistenie „ľudského“ veku psa, vynásobením logaritmu jeho skutočného veku číslom 16, a následne pridať číslo 31. Táto metóda však nie je stopercentná, pretože bola vyvinutá podľa výskumu Labradorského Retrievera. A psy iných plemien starnú rôzne. Ba, čo viac u psov sa počas života mení rýchlosť starnutia a to iným spôsobom ako u ľudí.

Pravdepodobne nenájdete univerzálnu kalkulačku na prepočet veku psov na ľudský. V tabuľkách ilustrujúcich túto koreláciu sa najčastejšie pridáva psom - počnúc od druhého roku (psy majú vtedy asi 25 ľudských rokov) 4 - 5 rokov. Nezohľadňujú plemeno ani váhu zvieraťa, preto by sa tento nástroj mal používať iba orientačne.

Chovatelia hladkajú psa na posteli.

Prečo je dôležité poznať vek psa?

Vek psa sa ťažko dá prepočítať na ten ľudský, ale je dobré vedieť špecifiká životných fáz vášho miláčika, aby ste sa k nemu vedeli správať podľa jeho potrieb. Tieto znalosti Vám dovoľujú:

• správnu voľba krmiva,

• zabezpečenie vhodnej veterinárnej prevencie,

• prispôsobiť úroveň fyzickej aktivity možnostiam zvieraťa.

Správne zaobchádzanie s vyššie uvedenými bodmi má výrazný vplyv na zdravie a dĺžku života psa.


Anna Dobroňová

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok