40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Jack Russell Teriér - najdôležitejšie informácie o plemene

Jack Russell teriér je aktívny a veselý pes poľovníckej povahy. Je skvelým spoločníkom pre každú činnosť. Dlhé prechádzky, hry pod holým nebom alebo psie agility sú aktivity stvorené priamo pre Jacka Russella! Prečítajte si, čo ešte charakterizuje toto plemeno.

Jack Russell je pes, ktorý si vďaka svojej priateľskej a veselej povahe ľahko získa sympatie - mali by ste však vedieť, že je to napriek vzhľadu náročné plemeno. Môže byť tiež tvrdohlavý, zaťatý a neoblomný. Jeho priebojná, veselá povaha mu prináša čoraz viac fanúšikov - najmä medzi aktívnymi ľuďmi, ktorí ocenia jeho spontánnu povahu a uspokoja jeho potrebu pohybu.


Jack Russel Teriér - história plemena

Šľachtiteľ plemena pastor John Russell pravdepodobne nečakal, že si získajú takúto obľubu po niekoľkých desaťročiach. Farár bol vášnivým lovcom a práve Jacka Russella vychoval pre lov líšok. Pokusy o zdokonalenie plemena pokračovali aj po farárovej smrti v roku 1883 a to až do doby kým ho neprijal anglický Kennel Club v roku 1990.Tento pes by mal plniť niekoľko základných funkcií poľovníckeho psa - rýchlosť, statočnosť, húževnatosť, postavu, ktorá im umožňuje vliezť do líščích nôr, a farba, ktorá ich odlišuje od líšok. Nie je známy presný postup kríženia, ktorý viedol k vzniku tohto plemena tak ako ho teraz poznáme, predpokladá sa, že medzi jeho predkami sú bulteriéri, bígli a okrem iného aj foxteriér norfolk teriér a norwich teriér.

Jack Russell teriér miluje outdoorové aktivity. Je skvelým spoločníkom na hranie

Jack Russell teriér - postava

Jack Russell teriér je malý pes s podsaditým telom a obdĺžnikovou svalnatou postavou. Jeho výška v kohútiku dosahuje medzi 25 a 30 cm a obvod hrudníka je v najširšom mieste asi 40 cm. Hmotnosť býva cca. 5 kg - 6 kg.
Jack Russel Teriér je krátkosrstý pes - s hladkou, hrubou alebo drôtovitou srsťou tá býva prevažne biela s čiernymi, červenými alebo čiernymi (pálenými) znakmi.
Uši Jacka Russela teriéra sú malé, sklopené dopredu alebo padajúce. Oči sú tmavej farby a majú tvar mandle. Nos je vždy čierny.Jack Russell Teriér - správanie a povaha

Jack Russel Teriér je pes veselej, mierne bojovnej povahy. Charakterizuje sa vrodeným sebavedomím a niekedy až aroganciou - v situáciách konfliktu s väčšími psami zdá sa nevenuje pozornosť svojim malým rozmerom a zostáva odvážny a neoblomný. Bude vyžadovať od majiteľa veľkú pozornosť a pevnú ruku, ako aj veľkú dávku outdoorových aktivít - rozhodne to nie je gaučový typ psa! Čo môže spôsobiť problémy majiteľom? Nečakané naháňanie iného zvieraťa, bicykla alebo akýkoľvek iný predmet, koniec koncov je to poľovnícky pes. Ak sa rozhodujete pre Jacka Russela Teriéra je dobré si pamätať, že sú to dosť hlučné psy - sú vhodné ako strážne psy pozemku, ale v byte to môže byť problém - stojí zato spomenúť, že vďaka vrodenej odvahe a sebavedomiu Jack Russell Teriér zriedka trpí separačnou úzkosťou. Jack Russell Teriér je ideálnym spoločníkom pre aktívnych ľudí, rád sprevádza pri dlhých prechádzkach alebo behoch a rád sa zúčastní športových súťaží, napríklad agility.

Má Jack Russell Teriér kladný vzťah k deťom? Jack Russell Teriér, rovnako ako väčšina psov, je vhodný pre život s deťmi za predpokladu, že je dobre socializovaný. Napriek tomu je potrebné venovať pozornosť ak sa so psom hrajú malé deti, pretože aj keď sa zvyčajne rád hrá, vysoká úroveň aktivity Jacka Russella a mierne agresívna a vytrvalá povaha môžu byť pre deti hrozbou.

Jack Russell teriér je malý pes so siluetou vpísanou do obdĺžnika. Parson Jack Russell je vyšší a má kratšie nohy.


Jack Russell Teriér - zdravie, potreby, starostlivosť

Zdravotný stav Jacka Russella je dobrý a jeho najbežnejším ochorením je - alergia a to kontaktná aj potravinová a preto je dobré vyberať stravu a pochúťky starostlivo. Dobrým riešením bude kŕmenie jedlom určeným iba pre toto plemeno, napr. ROYAL CANIN Jack Russell Teriér Adult 7,5 kg krmivo pre dospelých psov plemena Jack Russell teriér
Kvôli vysokej aktivite končia na veterinárnej klinike aj psy s vykĺbenými končatinami a tieto psy v dôsledku vykĺbenia patelly tiež krívajú.
Starostlivosť o Jack Russell teriér nie je náročná a spočíva hlavne v starostlivosti o srsť, ktorá by sa mala pravidelne česať a upravovať - určite sa teda oplatí investovať do dobrej kvalitnej kefy a hrebeňov pre psov. Vďaka tomu bude srsť zdravá a lesklá a nebudeme s ňou musieť bojovať počas upratovania domácnosti - pretože musíte uznať, že odstraňovanie malých chlpov z čalúnenia pohovky alebo kobercov môže byť výzvou.

Aké sú potreby Jack Russell Teriéra? Jeho neväčšou potrebou je pohyb. Tento pes potrebuje veľa vychádzok a aktivít a to počas celého života. Zabezpečiť psa aktivitami je jediným spôsobom, ako ho urobíte šťastným a rovnako to je aj najlepším spôsobom ako predísť problémom so správaním, ktoré vznikajú z nahromadenej energie ktorá sa v psovi kumuluje. Prekážky, hojdačky, lávky či arkády pre psa sú hračky priam stvorené pre toto plemeno.

Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok