40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Írsky vlkodav - najdôležitejšie informácie o plemene

Írsky vlkodav je mimoriadne vyrovnaný a oddaný pes. Je pokojný a miluje rozmaznávanie. Je vynikajúcim lovcom. Hovorí sa mu aj írsky chrt. Potrebuje veľkú dávku fyzickej aktivity. Írsky chrt je trpezlivý pri deťoch, ale vzhľadom na jeho veľkosť by s nimi nemal zostať sám.

Írsky vlkodav je pokojný, vyrovnaný pes, ochotne spolupracuje so svojím majiteľom, a zároveň nezávislý a tvrdohlavý. Dobre vychovaný by nemal mať ťažkosti s prijatím ďalších zvierat. Pri výbere vlčiaka treba mať na pamäti vysoké náklady na jeho údržbu.

Írsky vlkodav je najvyšší pes. Jeho minimálna kohútiková výška je 79 cm a nie je horná hranica.

Írsky vlkodav - história plemena

V klasifikácii FCI je írsky vlkodav zaradený do skupiny 10 - Chrti a do sekcie 2 - Drsnosrsté chrty. Je to veľmi staré plemeno. Jeho počiatky siahajú ešte do čias spred nášho letopočtu. V Írsku boli objavené pozostatky psov tohto typu žijúcich v dobe bronzovej. Predpokladá sa, že predkovia vlkodavov sú silne spojení s kultúrou Keltov. Írsky vlkodav býval lovcom, ktorý sa špecializoval na lov väčšej zveri, ako sú vlky alebo jelene. V súčasnosti funguje najmä ako spoločenský pes.

Írsky vlkodav - postava

Írsky vlkodav je dosť veľký pes. Dospelé psy dosahujú telesnú hmotnosť 40–54 kg a 71–81 cm (suky) a 79–86 cm (psy). Majú svalnatú a silnú postavu a stredne dlhú srsť, ktorá je väčšinou biela, šedá, čierna, fŕkaná, plavá alebo červená. Mala by byť tvrdá a drsná na končatinách, hlave a tele. Majú tiež mäkkú a krátku podsadu. Najpopulárnejšie sú tmavé oči.

Prvé záznamy o írskych vlkodavoch pochádzajú z roku 391 pred n. Potom sa používali na lov veľkých cicavcov - jeleňov, vlkov, líšok.

Írsky vlkodav - správanie a povaha

Írsky vlkodav je oddaný svojim blízkym a veľmi citlivý. Nie je ustráchaný ani agresívny. Prejavuje dosť priateľský prístup, dokonca aj k cudzím ľuďom. Je to inteligentný pes, ktorý sa učí ochotne a rýchlo, aj keď pre svojú silnú povahu môže byť tvrdohlavý. Počas výcviku je dôležité ho motivovať. Výcvik bude príjemnejší a prinesie lepšie výsledky s motiváciou v podobe maškŕt. Počas tréningu preto budete potrebovať vhodné miesto na ich uloženie, napríklad vrecko na maškrty.

Írsky vlkodav potrebuje veľa pohybu. Mladí štvornohí priatelia radi trávia čas hraním. Toto plemeno sa s vekom stáva pokojnejšie. Spoločnú hru je možné obohatiť o hračky, ako sú aportovacie hračky, hryzadlá, ťahacie hračky alebo lopty.

Aj keď je vlkodav energický pes, dokáže byť veľmi pokojný. Nemá tendenciu utekať, ale môže sa stať, že zacíti stopu a bude ju sledovať. Preto je dobré vybaviť ho adresárom, napríklad Trixie Adresár kovová kostička, ZOLUX Adresár kovový.

Írsky vlkodav - potreby, zdravie, starostlivosť

Priemerná dĺžka života psov írskych vlkodavov je 6 - 10 rokov. Sú stredne odolné voči teplu. Medzi najbežnejšie ochorenia, ktoré na ne vplývajú, patria okrem iného torzia žalúdka, dysplázia bedrového kĺbu (menej často lakte), kardiologické a oftalmologické problémy. Majú tiež vrodenú náchylnosť na rakovinu. Írsky chrt nie je prieberčivý pes. Je typom žraloka. Bude jesť jedlo pripravené majiteľom aj hotové krmivo. Je dôležité, aby strava bola vyvážená. Príklady krmív: BRIT Care Grain-Free Junior Large Breed salmon & potato 12 kg, BRIT Care Adult Large Breed lamb & rice 12 kg, ACANA Adult large breed 17 kg.

Vlkodavy nepotrebujú nijakú zvláštnu starostlivosť. Je nevyhnutné pravidelné čistenie zubov a zastrihávanie. Pozrite ponuku kief a hrebeňov. Nie je potrebné časté kúpanie. Najlepšie je iba ak je to nevyhnutné. Dôležitá je čistota očí a uší, ako aj zastrihávanie pazúrikov, napríklad TRIXIE Nožnice na pazúriky 16 cm 2368 a ZOLUX Bursten nožnice na psie pazúriky veľké.

Írsky vlkolav je pokojný a vyrovnaný pes, má rád beh. Odporúča sa citlivým ľuďom, ktorí na to majú veľa času a peňazí.