40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Infekcia psích uší - príčiny, príznaky, liečba a prevencia

Najbežnejšou príčinou infekcie uší u psa je vlhkosť. Uši vášho domáceho miláčika by mali byť pravidelne a správne čistené. V prípade ochorení by sa malo s liečbou začať čo najskôr, aby sa zabránilo rozvoju chronického chorobného procesu.

Infekcia psích uší je pomerne častý jav, ktorý postihuje zvieratá bez ohľadu na vek, pohlavie a plemeno. Najzraniteľnejšie voči tejto chorobe sú však psy s dlhými ušami, ako sú španiely, labradory, ogary, basety a jazvečíky.

Otitis je veľmi bolestivé ochorenie, na jeho vznik má veľký vplyv vysoká vlhkosť.

Príčiny infekcie uší u psa

Zápal uší u psa je zvyčajne dôsledkom nepriaznivých fyzických podnetov, najmä chladu a vlhkosti. Priamou príčinou býva kúpeľ - vo vodných nádržiach aj tie, ktoré súvisia s každodennou alebo pravidelnou starostlivosťou o zviera. Vlhkosť nie je veľkým problémom u plemien so vztýčenými ušami - dobré vetranie spôsobuje, že vnútorný povrch ušnice a vonkajšie zvukovody dosť rýchlo vyschnú. Horšie sú na tom zvieratá s ovisnutými ušami, v ktorých ušnica takmer úplne uzavrie priesvit zvukovodu a sťažuje odparovanie vody. Ak ucho navlhne, vzniká riziko zápalu. Keď voda odparuje, odoberá teplo z okolitého prostredia. A tým ochladzuje uši štvornožca. Ak sa zníženie teploty v tkanive predlžuje, môže to spôsobiť chorobnú reakciu vo forme infekcie ucha.

Niektoré plemená psov majú sklon k častým infekciám uší z dôvodu genetického nadmerného zúženia zvukovodov. Týka sa to napríklad plemena shar pei. Príčinou zápalu u psa môže byť tiež alergia, prítomnosť polypu alebo cudzieho telesa v uchu, ochorenia kože a mazových žliaz (napr. bakteriálne infekcie).


Príznaky infekcie ucha u psa

Primárne príznaky infekcie ucha psa sú svrbenie, bolesť a s nimi súvisiace obranné reakcie. Môže sa vyskytnúť aj hnisavý výtok zo zvukovodu. Niekedy sú tieto základné príznaky sprevádzané podráždenosťou, úzkosťou a problémami s rovnováhou. Ucho je vo vnútri červené a môže byť tiež opuchnuté. Môže z neho vychádzať nadmerné množstvo hnis.

Pes, u ktorého sa vyvinie zápal stredného ucha, zvyčajne intenzívne reaguje na svrbenie spojené s ochorením. Ak majiteľ zistí, že zviera často trepe ušami, nadmerne ho škriabe v ušiach alebo si trie hlavu o okolité predmety, mal by skontrolovať stav ušnice a vonkajšieho zvukovodu. Nervozita alebo nepriateľské správanie počas kontroly môže naznačovať bolestivú reakciu na dotyk - ďalší možný príznak zápalu.

V prípade pretrvávajúceho škriabania alebo veľkého množstva výtoku z ucha sa na pokožke hlavy a na ušnici môžu objaviť infekcie, škrabance, chrasty alebo lokálne vypadávanie vlasov. Neustále trepanie ušami môže viesť k hematómu na ušnici.

Infekciu ucha môže tiež spôsobiť množstvo komplikácií, vrátane zúženia zvukovodu, kalcifikácie chrupavky ušnice, prasknutia bubienka, zápalu stredného ucha s následkom ataxie, nystagmu. Vzhľadom na tieto nebezpečenstvá domáca liečba ušnej u psa infekcie nie je správnym riešením - mali by ste ísť so svojím miláčikom k veterinárovi.

Plemená psov s ušami s voľnými ušami sú najviac ohrozené otitídou a vzduch vo vnútri je ťažko prístupný.

Liečba infekcie ucha u psa

Liečba infekcie ucha u psa by sa mala začať čo najskôr. Uľahčí to liečenie a zmenší utrpenie zvieraťa. Veterinár musí vášho domáceho miláčika vyšetriť, aby rozhodol, aký typ liekov mu má dať. Najčastejšie sa v prípade zápalových zmien používajú lokálne kvapky s antiseptickým účinkom, ale ich použitie nie je možné v prípade defektu (perforácie) tympanickej membrány.

Ak existuje podozrenie na zápal, pred návštevou veterinára by sa ucho nemalo oplachovať alebo nakvapkať liekmi. Nesmú sa používať tiež prípravky pre ľudí - môžu byť škodlivé pre zvieratá.

Ako predchádzať infekcii uší u psa?

Kľúčom k prevencii infekcií uší vášho psa je správna starostlivosť. Po každom kúpeli by malo byť ucho dobre vysušené a vyčistené. Prebytočný ušný vosk a nečistotu je potrebné odstrániť z vnútorného povrchu ušného boltca a zvukovodu. Nesmie sa to robiť s vatovými tyčinkami. Na tento účel sú určené napríklad 8IN1 vankúšiky na čistenie uší, Trixie prostriedok na čistenie uší alebo Francodex prostriedok na čistenie uší. Túto kozmetiku je možné zakúpiť v našom internetovom obchode. Niektoré prostriedky na čistenie uší sa môžu v malom množstve kvapkať do zvukovodov, čo umožňuje zmäknutie ušnému vosku. Ostatné možno použiť na zvlhčenie utierok používaných na čistenie ucha.