40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Havanský psík - najdôležitejšie informácie o plemene

Havanský psík najlepšie ho možno charakterizovať ako vďačného, malého a veselého psa. Napriek láskavosti, ktorá z neho vyžaruje, môže voči cudzím ľuďom prejavovať nedôveru. Nikdy však neprejavuje agresívne alebo plaché správanie. Kvôli svojej ostražitosti dosť šteká.

Havanský psík je typický rodinný pes. Prejavuje silnú potrebu byť nablízku ľuďom. Tieto štvornožce boli obľúbencami aristokracie a elegantných spoločenských kruhov. Teraz sa používajú ako spoločenské psy. Havanský psík je radostný, živý a dôverčivý. Má slabo vyvinutý lovecký inštinkt. Vyžaduje intenzívnu starostlivosť.

Havanské psy sú pôvodom z Európy, patria do skupiny okrasných a spoločenských psov.

Havanský psík - história plemena

Havanský psík, tiež známy ako havanský bišon, je uvedený v klasifikácii FCI v skupine 9 - Spoločenské a sprievodné psy a v sekcii 1 - bišony a podobné plemená. Pochádza z oblasti Stredomoria. Na Kubu pricestoval s talianskymi námorníkmi. Vďaka najbežnejšej farbe, teda farbe tabaku, sa zrodila legenda o pôvode týchto štvornožcov z Havany. Priamo s ňou súvisí názov plemena.

Havanský psík - postava

Havanské psíky sú malé psy. Dospelé exempláre dosahujú výšku 21–29 cm a telesnú hmotnosť 4–6 kg. Pre havanského psíka je typická veľmi dlhá srsť, ktorá môže dosiahnuť 12 až 18 cm. Je hodvábna, mäkká, rovná, hoci niekedy máva aj kučery. Okrem vyššie uvedenej tabakovej farby existujú aj plavé, hnedo - červené, čierno-biele psy tohto plemena. Posledné dve farby sú vzácne. Havanské psíky majú slabo vyvinutú podsadu a niekedy dokonca úplne chýba. Oči by mali byť tmavohnedé, mandľového tvaru a uši padajú po lícach.

Havanský psík - správanie a povaha

Havanský psík je vynikajúcou voľbou pre rodiny s deťmi. Zábavou s nimi môže tráviť veľa hodín. Je to tiež dobrý spôsob, ako využiť jeho energiu. Havanských psíkov sa oplatí vybaviť niekoľkými hračkami.

Je potrebné zdôrazniť, že havanský psík je mimoriadne poslušný, oddaný, láskavý a veľmi srdečný. Má veselú povahu. Rýchlo sa učí. Učenie mu robí veľkú radosť. Je však dôležité, aby sa vo výcviku postupovalo dôsledne, transparentne a jemne.

Havanský psík je nadšeným spoločníkom na cestách. Najlepšie je, keď cestujete so svojím miláčikom vo vlastnom aute. Počas jazdy sa osvedči TRIXIE Autosedačka pre psa 45 x 39 x 38.5 cm, TRIXIE Autosedačka pre malé psy, TRIXIE Prepravka nylonová 55 x 40 x 40 cm 3.5 kg. Tu sa môžete oboznámiť s modelmi autosedačiek.

Havanský psík je veľmi spoločenský pes, miluje kontakt s ľuďmi a zároveň je dychtivý a vnímavý na učenie.

Havanský psík - zdravie, potreby, starostlivosť

Priemerná dĺžka života Havanského psíka je 13 - 15 rokov. Najčastejšie ochorenia, ktoré ich postihujú sú: degenerácia kostí a kĺbov, problémy so zrakom (najmä šedý zákal, distichia), vrodený portosystémový shunt, vrodená hluchota. Neznášajú vysoké aj nízke teploty.

Havanský psík vyžaduje pomerne intenzívnu starostlivosť. Niekedy je potrebné skrátiť srsť najmä na čele a pysku. Je dobré vybaviť sa napr. TRIXIE Nožnice na strihanie psov 18 cm, TRIXIE Efilačné nožnice na prestrihávanie 18,5cm, TRIXIE Andis Shearing Machines Set Type AGC-2 dog new. Odporúča sa tiež každodenné česanie. Kvôli dlhým vlasom existuje riziko zamotania.