40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Goldendoodle - najdôležitejšie informácie o plemene

Goldendoodle je chlpatý, veľký a veľmi nežný pes. Sú to typické spoločenské psy, aj keď môžu pôsobiť aj ako záchranné, terapeutické, poľovné alebo asistenčné psy. Hovorí sa im aj Goldie Poos, Golden Poos, Groodles.

Psy vytvorené skrížením dvoch plemien, teda takzvané hybridy sú veľmi populárne. Jedným z najznámejších je goldendoodle. K jeho vzniku prispel úspech predtým vytvoreného Labradoodle, teda kríženec labradora a pudla. Goldendoodle ako krížený hybrid je uznávaný americkým klubom Canine Hybrid Club.

Goldendoodle je pes, ktorý je výsledkom kombinácie zlatého retrievera a pudla. Medzinárodný kynologický zväz takýto hybrid neuznáva.

Goldendoodle - história plemena

Goldendoodle (niekedy sa uvádza ako golden doodle) je výsledkom kríženia pudla a zlatého retrievera. Prvý zástupca tohto plemena bol vytvorený v roku 1969. Na Slovensku je toto plemeno stále málo známe, ale na západe je veľmi populárne. Už v deväťdesiatych rokoch sa chov goldendoodle rozšíril do Austrálie a USA.

Goldendoodle - postava

Neexistuje žiaden vzor goldendoodle. Nezostáva nič iné, ako uviesť priemer informácii o tomto plemene. Dospelé exempláre dosahujú telesnú hmotnosť 14–21 kg psy a pokiaľ ide o výšku psy 61–66 cm a feny 56–58 cm. Môžete sa stretnúť so psami s rovnou, kučeravou a vlnitou srsťou. Bez ohľadu na typ srsti je vždy dosť dlhá. Farba srsti je rôznorodá. Goldendoodle môžu byť zlaté, biele, krémové, čokoládové a čierne. Farba je zvyčajne jednoliata.

Goldendoodle má svoj pôvod v roku 1969, na Slovensku je pomerne málo známy, jeho prvenstvo je v Austrálii a USA.

Goldendoodle - správanie a povaha

Plemeno goldendoodle sa vyznačuje priateľským prístupom a veľkou jemnosťou. Tieto štvornožce sú pevne spojené s ľudskou rodinou a sú jej veľmi oddané. Vďaka dokonalému čuchu, budú radi sledovať stopu. Sú tiež veľmi inteligentní. Radi sa zúčastňujú výcviku. Neprejavujú agresivitu. Dobre vychádzajú s deťmi a inými zvieratami. Radi chodia na prechádzky, preto by ste si mali zaobstarať kvalitný obojok alebo postroj a vodítko.

Zástupcovia tohto plemena veľmi dobre plávajú. Vedia dokonale aportovať z pevniny aj vody. Preto je dobré vybaviť sa niekoľkými hračkami, s ktorými sa váš miláčik bude rád hrať. Tu sú niektoré z nich: PULLER Midi Dog Fitness ring pre stredne veľkého psa, 23 cm, Trixie Lietajúci tanier TPR, COMFY Lopta na šnúrke zelená 45 cm, ZOLUX Rugby dental lopta z tvrdej gumy 8cm.

Goldendoodle - potreby, starostlivosť, zdravie

Priemerná dĺžka života Goldendoodle je 10 - 15 rokov. Tieto štvornožce sú všeobecne v dobrom zdravotnom stave. Jedná sa o cezhraničné plemeno prvej generácie. To znamená, že jedinci, ktorí krížia medzi nesúvisiacimi plemenami čistej línie, rastú lepšie a sú zdravší ako rodičia z rodu. Kvôli riziku alergií sa odporúča vylúčiť z jedálnička kukuricu, pšenicu a sóju. Tu je niekoľko príkladov označených informačných kanálov: BRIT Care Grain-Free adult salmon & potato 12 kg, TASTE OF THE WILD Pacific Stream 12,2 kg, HAPPY DOG Supreme karibik 1 kg.

Goldendoodle veľmi nepĺzne, ale treba ich pravidelne vyčesávať, priemerne raz týždenne. K tomu môžete použiť napríklad FURminator FURflex sada pre psov rozmer M. Potrebné budú aj ďalšie hrebene a kefy, vďaka ktorým sa môžete postarať o vzhľad svojho miláčika. Goldendoodles potrebujú kúpeľ raz na pár mesiacov. Môžu im rásť dlhé vlasy medzi prstami.

Tvár goldendoodle pripomína plyšového medveďa, s čiernym nosom a očami na pozadí kučeravých vlasov. Sladký vzhľad Goldendoodle je jeho výhodou a zároveň spôsobuje veľa problémov - nezabudnite, že je to stále pes a má druhovo špecifické potreby.

Goldendoodle – cena

Cenu psa goldendoodle je ťažké určiť. To vo veľkej miere súvisí s momentálne relatívne nízkym záujmom o tento hybrid. Je tiež ťažké nájsť osvedčené chovateľské stanice goldendoodle. Najlepším riešením bude preto kúpa psa z dobrého zahraničného chovu. Náklady môžu byť veľmi vysoké (aj niekoľko tisíc EUR).