40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Existujú bezproblémové psy, ktoré sú ideálne pre začiatočníkov?

Začnime tým, že jediný pes, ktorý určite nebude robiť problémy, nebude mať problémy so správaním, nevyžaduje starostlivosť ani výcvik a nikdy neochorie, je... plyšová hračka psíka. Každé iné domáce zviera - bez ohľadu na plemeno - potrebuje čas a pozornosť a nikdy nie je isté, že v určitej fáze jeho života si jeho vlastnosti nebudú vyžadovať prácu.

Štandard plemena a vlastnosti psa

Pri výbere psa z katalógu plemien sa budúci majitelia často riadia popisom štandardu plemena. Takýto vzor zahŕňa vzhľadové, ale aj často sa vyskytujúce, či skôr žiaduce povahové črty. Strážne psy by teda mali byť najčastejšie nebojácne, lovecké psy by mali mať lovecké inštinkty a spoločenské psy by mali byť jemné. V praxi sa to však líši. Niekedy pes dokonale zodpovedá popisu plemena a niekedy trvá dlho, kým sa u neho prejavia ukážkové črty.

Ešte horšie je, keď si niekto kúpi psa, lebo má rád psov svojich susedov či priateľov. Náš nový poklad môže byť úplne iný. Preto je lepšie spoliehať sa na katalóg plemien - je to spoľahlivejší zdroj vedomostí, ale musíte mať na pamäti, že kupujeme živého tvora s vlastnými individuálnymi vlastnosťami = jediného psa svojho druhu na celom svete.

Dokonalý pes = pes, ktorý vyhovuje svojmu majiteľovi a jeho životnému štýlu

Mohli by sme predpokladať, že ideálnym psom je malý, jemný pes, napríklad mopsík, a tým by sme túto tému ukončili. Avšak ten, kto sníva o dlhých, aktívnych prechádzkach, by nebol príliš spokojný.

Potom by ste mohli navrhnúť labradora - úžasného rodinného psa, ktorý miluje cvičenie, ale pravda je, že v malom byte môže byť stiesnený.

Takže možno priemerný boxer? Kto však skrotí jeho veselú povahu a bujarosť?

Po tomto návode by sme mohli vymenovať takmer všetky psie plemená, pretože všetko závisí od toho, čo od psa očakávame – či má byť pokojný alebo naopak aktívny, či má byť veľký alebo malý, či má byť tichý alebo energetický. Potenciálne problémy zvyčajne generuje nesúlad s potrebami, nie výber samotného psa.

Plemeno a práca so psom

Medzi želanými vlastnosťami psov ľudia najčastejšie spomínajú jemnosť a...inteligenciu! Psy, ktoré sú považované za mimoriadne inteligentné, napríklad nemecké ovčiaky alebo pudly, sú v skutočnosti veľmi náročné psy. Áno, majú predispozíciu na rýchle zvládnutie výcviku poslušnosti a iných výcvikov, no práve tieto výcviky a skúsenú ruku opatrovníka vyžadujú. V opačnom prípade si „vycvičia“ svojho opatrovníka a z toho môže vzniknúť len lavína problémov. Keď vidíte poslušného policajného psa, ľahko podľahnete ilúzii, že tieto psy sú práve také, no sú za nimi roky intenzívnej práce pod dohľadom odborníka, hodiny výcviku a neustála dôslednosť – a to platí pre väčšinu plemien. Čím viac času sme schopní psíkovi venovať, tým lepšie sa bude správať – bez ohľadu na jeho plemenné predispozície.

Psík z útulku

Pri výbere prvého psíka z útulku si určite treba dávať pozor. Pretože aj keď je adopcia psa bez domova vždy veľmi ušľachtilá, musíte vedieť, že tieto psy majú za sebou často ťažké skúsenosti a to je často spojené s problémami v správaní, s ktorými sa začínajúci majiteľ bude ťažko vysporiadať. Neznamená to, že prvým psíkom nemôže byť útulkový pes, no treba myslieť na to, že to väčšinou nie sú „bezproblémové“ psy.

Prvý strážny pes?

Niekto, kto hľadá svojho prvého rodinného psa, určite nájde ideálne plemeno pre svojho prvého psa pomerne rýchlo. Výber vášho prvého psa ako strážcu môže byť trochu otáznejší. Tieto majú spravidla v štandarde plemena znaky, ktoré pri nesprávnom použití môžu predstavovať hrozbu aj pre majiteľa, napríklad húževnatosť alebo sklon k agresii. Mnohé z týchto psov sú na zozname plemien považovaných za agresívne, napríklad kaukazský ovčiak alebo pitbull. A vlastne pri výbere psa z týchto plemien treba začať trénovať už od šteniatka pod dohľadom odborníka, aby vedel s takýmto psom pracovať. Pravdou však je, že agresivita sa môže objaviť aj u zdanlivo nežných plemien a sami by sme zoznam „agresívnych“ nedémonizovali – dôležitá je však uvedomelosť a zodpovednosť majiteľa, potom bude každý „prvý“ pes dokonalý.Natália Baková