40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Dermatofýza u morčiat - príznaky a liečba

Dermatofýza (nazývaná aj tinea) u morčiat je spôsobená rovnakými patogénmi ako u ľudí. Za jej vznik sú zodpovedné dermatofyty. Dermatofýzu spočiatku nesprevádzajú žiadne príznaky, čo sťažuje jej diagnostiku. Aby sa znížilo riziko kožných ochorení u morčiat, odporúča sa udržiavať klietku pre morčatá vždy čistú.

Morča, nazývané aj ako morské prasiatko, je obľúbeným domácim miláčikom. Vyžaduje primeranú veterinárnu starostlivosť. Jednou z najčastejších chorôb morčiat je dermatofýza (tinea) . Skontrolujte si, ako sa toto ochorenie prejavuje a na čom je založená jeho liečba.

Príčiny dermatofýzy u morčiat

Za mykózu - dermatofýzu morčiat sú zodpovedné dermatofyty, konkrétne Trichophyton mentagrophytes a príbuzné druhy húb. Prispievajú aj k rozvoju mykózy u ľudí. Existuje teda riziko prenosu medzi morčatami a ľuďmi a naopak. Okrem toho sa morča môže nakaziť od iného jedinca, s ktorým bol nedávno v kontakte.

Nedostatočná hygiena klietky do značnej miery prispieva k mykóze morčiat. Aby ste znížili riziko ochorenia, klietka pre morčatá by mala byť vždy čistá. Priestory, kde podávate krmivo pre morčatá, by sa mali čistiť najčastejšie. Výkaly by sa taktiež mali pravidelne odstraňovať. Je tiež veľmi dôležité umývať hračky pre morčatá a iné doplnky v klietke.

Faktory vedúce k dermatofýze sú zároveň situáciami spôsobujúcimi znižovanie imunity králika. Radíme sa napríklad:

  • veľmi mladý alebo pokročilý vek
  • nevhodná strava
  • stres
  • iné choroby
  • morča s rednúcou srsťou

Príznaky dermatofýzy u morčiat

Mykóza tohto typu sa u morčiat vyvíja v dôsledku preniknutia patogénu do tela zvieraťa cez reprodukčný trakt, tráviaci systém alebo poranenú kožu. Spočiatku nespôsobuje žiadne príznaky. V priebehu času sa u morčiat zaznamenajú tieto príznaky:

  • olupovanie kože
  • škrabanie, ktoré môže spôsobiť rany
  • vypadávanie vlasov
  • matná, hrubá srsť

Symptómy sa objavujú najskôr v oblasti nosa a úst. Potom sa vyvíjajú na chrbte a postupne po celom tele. Zvyčajne ide o okrúhle alebo oválne rany. Zmeny môžu postihnúť povrchové vrstvy kože (tzv. povrchová mykóza) alebo preniknúť hlbšie (tzv. hlboká mykóza). V prípade dermatofýzy morčiat existuje veľká podobnosť so symptómami sprevádzajúcimi svrab, ktoré môžu byť ťažko diagnostikovateľné.

Morčatá v pilinách.

Ako liečiť dermatofýzu u morčiat?

Ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov u svojho domáceho maznáčika, poraďte sa s veterinárom. Liečba dermatofýzy u morčiat je založená predovšetkým na farmakoterapii. Používajú sa antifungálne látky. Niekedy sú potrebné ďalšie prípravky, napríklad antibiotiká, ktoré posilňujú imunitu alebo zlepšujú stav srsti. Liečba kožného ochorenia môže trvať mesiac alebo aj dlhšie. Terapia by sa mala týkať nielen jedincov s príznakmi ochorenia, ale aj tých, ktorí s nimi boli v kontakte. Existuje riziko, že sú potenciálnymi asymptomatickými nosičmi.

Bohužiaľ, je veľmi dôležité obmedziť kontakt s morčaťom pri liečbe tohto kožného ochorenia. Nezabudnite dôkladne dezinfikovať klietku a všetok jej obsah, pretože inak infekcia môže prežiť aj roky. Drevené predmety by sa mali vyhodiť, pretože je ťažké ich efektívne dekontaminovať. Vhodné podmienky, v ktorých je klietka držaná, obmedzujú množenie patogénnych húb. Je dôležité, aby v dome nebola vysoká vlhkosť, pretože vytvára ideálne podmienky pre rozvoj dermatofytov. Odporúča sa, aby teplota v miestnosti bola okolo 20 ℃.

Počas liečby je dôležitá diéta. Je potrebné zabezpečiť, aby krmivo pre morčatá obsahovalo dôležité zdroje vitamínu C. Tiež sa oplatí kúpiť také krmivo, ktoré zvyšuje imunitu morčaťa. Silná imunita poskytne telu zvieraťa silu na boj s chorobou. Kvalitné krmivo a iné doplnky nájdete v našom zoo obchode.

Môžeme teda usúdiť, že účinnosť liečby dermatofýzy morčiat závisí najmä od rýchlosti zásahu, presnej diagnózy, stavu zvieraťa a podmienok prostredia, v ktorom sa morča zdržuje najčastejšie.

Olga Dubská

Pozri aj: Morča - čím a ako ho kŕmiť? Akým chybám sa treba vyhnúť?