40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Dalmatín - najdôležitejšie informácie o plemene

Dalmatínsky pes je plemeno známe aj ako dalmatín. Jeho charakteristickou črtou je farba - biela srsť s čiernymi škvrnami. Je to odvážny, vyrovnaný a pohotový pes. Toto plemeno je pomerne často využívané aj na filmových plátnach.

Dalmatín je veľmi energický a živý pes. Nebude dobrou voľbou pre ľudí so sedavým životným štýlom. Je inteligentný a rýchlo sa učí, ale aj tvrdohlavý. S výcvikom by sa preto malo začať čo najskôr. Dalmatínci sa dokážu silno naviazať na ľudskú rodinu. Spravidla sú priateľskí k iným zvieratám

Dalmatin je bodkovaný krásavec.

Dalmatín – história plemena

Dalmatín bol do klasifikácie FCI zaradený do skupiny VI - „Duriče, farbiare a príbuzné plemená“ a sekcie 3 - „Príbuzné plemená“. Pôvod plemena je nejasný. Existuje o tom veľa teórií. Jednou z najčastejšie citovaných tvrdí, že predkovia dalmatíncov pochádzajú zo severnej Indie. V stredoveku prišli do Európy spolu s rómskymi kočovníkmi. V minulosti sa dalmatínci používali ako duriče, obranné a cirkusové psy. Najpopulárnejšie boli vo viktoriánskom období. Dnes sú to väčšinou rodinné psy.

Dalmatín – postava

Dalmatín je stredne veľký pes. Veľkosť dospelého jedinca vyzerá nasledovne: suka - výška 54–60 cm, pes - výška 56–62 cm. Bez ohľadu na ich pohlavie, tieto štvornožce dosahujú 24–32 kg telesnej hmotnosti. Majú svalnatú, proporcionálnu stavbu.

Charakteristickým prvkom dalmatínskeho psa je jeho srsť - krátka, hrubá, hustá, tvrdá, lesklá, tesne priliehajúca, bielej farby s čiernymi alebo čokoládovými, okrúhlymi škvrnami. Hnedí dalmatínci sú sporadickí. Farba očí Dalmatíncov je rovnaká ako farba škvŕn. Dalmatín má mierne zakrivený chvost smerom hore.

Dalmatín si užíva aktivitu.

Dalmatín – správanie a povaha

Dalmatín je mimoriadne živý a energický pes. Svoj čas rád trávi hraním vonku. Preto by mal byť vybavený napr. PULLER Maxi Dog Fitness ring pre psov veľkých plemien, 28 cm, ZOLUX Basketball 7.6 cm alebo KONG Lopta medium / large 8 cm a ďalšími doplnkami, s ktorými sa váš domáci miláčik bude rád hrať.

Dalmatínci sú veľmi inteligentní, odvážni a ostražití. Psy tohto plemena sa rýchlo učia. Bohužiaľ môžu byť dosť tvrdohlaví, takže ich výcvik si vyžaduje dôslednosť a prísnosť. Počas učenia sa vám môže hodiť napríklad TRIXIE Kovová píšťalka pre psov s nastaviteľným tónom a ďalšie príslušenstvo, ktoré je možné použiť počas tréningu na zvýšenie efektivity. Dalmatín, ktorý je podrobený vhodnému procesu socializácie a výchovy, je vo výsledku spoločenský, verný a láskavý pes. Dokáže sa veľmi naviazať na rodinu a tiež sa dobre cíti pri deťoch.


Dalmatín - zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života dalmatínca je 10–12 rokov. Tieto štvornožce sú málo odolné voči nízkym teplotám, takže keď sú vonku za nepriaznivého počasia, odporúča sa ich obliecť. Dobrým nápadom určite bude TRIXIE Kabátik Prime Šedý alebo TRIXIE Svetrík Versilia. Viac z ponuky oblečenia pre svojho dalmatínca nájdete na našom webe.

Najbežnejšie zdravotné problémy tohto plemena sú hluchota, urolitiáza, juvenilná nefropatia, torzia žalúdka, Addisonová choroba, alergie a kožné ochorenia. Dalmatínci tiež veľmi pĺznú. Okrem obdobia pĺznutia na jar a na jeseň ich stačí česať raz týždenne. Pri zvýšenom pĺznutí srsti - dokonca každý deň, môžete použiť celú sadu kief a hrebeňov dostupných v internetovom obchode.

Dalmatínci majú veľký apetít a majú tendenciu priberať. Denná dávka jedla by sa mala podávať vo forme 2–3 jedál. Podávané pochúťky musia byť zahrnuté v dennej energetickej potrebe. Pre veľké plemená odporúčame krmivá so strednou energetickou hodnotou, prispôsobené životnej etape a zdraviu.