40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Cystitída u psa - príčiny, príznaky a liečba

Cystitída je bežné ochorenie štvornohých miláčikov. Pre zviera je to nepríjemné, ale je to relatívne neškodné a ľahko sa lieči. Nesmie sa to však podceňovať. Ak sa cystitída u psa nelieči, môže viesť k vážnym komplikáciám.

Kvôli podobnej štruktúre močových ciest u psov a ľudí má cystitída podobné príčiny a priebeh u oboch druhov. Zvieratá sú však zraniteľnejšie voči chorobám, pretože je pre nich ťažšie dodržiavať hygienu ako základ prevencie infekcií.

Hygiena je základom prevencie infekcií.

Príčiny zápalu močového mechúra u psa

  Cystitída u psa sa vyskytuje v dôsledku bakteriálnej, vírusovej alebo plesňovej infekcie. Faktory, ktoré k tomu prispievajú, sú:

  · pobyt zvieraťa v podmienkach, ktoré bránia dostatočnej hygiene, napr. plávanie v špinavej vodnej ploche,

  · kontakt s inými infikovanými zvieratami,

  · ochorenia urogenitálneho traktu (napr. nefrolitiáza, zväčšenie prostaty u psov, infekcia genitálneho traktu u sučiek),

  · oslabenie prirodzenej imunity psa v dôsledku podvýživy, chorôb (napr. cukrovky, rakoviny) alebo vysokého veku,

  · pohlavie - kvôli štruktúre močovej trubice (oveľa kratšej ako u mužov) sú sučky viac vystavené infekciám.


Liečba cystitídy u psa

Domáca liečba zápalu močového mechúra u psa je neúčinná a môže zvieraťu spôsobiť iba väčšie utrpenie. Každý z pozorovaných príznakov je indikáciou pre urgentnú návštevu veterinára. Zanedbanie choroby môže viesť k závažným komplikáciám - dilatácia močovodov, pyelonefritída a strata parenchýmu. V extrémnych prípadoch môžu poruchy močenia dokonca ohroziť život vášho domáceho maznáčika.

Lekár diagnostikuje ochorenie na základe laboratórneho vyšetrenia moču (niekedy objedná aj krvný obraz a ultrazvuk brušnej dutiny alebo obličiek). Po určení typu patogénu, ktorý spôsobil infekciu, predpíše vhodné antibiotikum. Veterinárny predpis pre psa vám tiež umožňuje podať lieky proti bolesti a lieky proti kŕčom na zmiernenie zápalových ochorení. Je tiež vhodné použiť probiotikum, ktoré chráni prirodzenú bakteriálnu flóru. Počas liečby sa uistite, že váš domáci miláčik veľa pije a často močí. Toto má vyplaviť patogény z močových ciest.

Liečba má pokračovať aj po vymiznutí príznakov. Po dokončení terapie je tiež dobré vykonať kontrolný test moču, aby ste sa ubezpečili, že priniesol požadované výsledky. Neliečená cystitída môže prerásť do vážnejšieho ochorenia močových ciest.

Neliečená cystitída môže byť nebezpečná.

Prevencia chorôb močového mechúra psov

Cystitída je ochorenie, ktorého riziko je možné minimalizovať dodržiavaním niekoľkých pravidiel. Je ťažké zabezpečiť, aby váš pes nebol vystavený pôsobeniu choroboplodných zárodkov, ale je možné posilniť jeho prirodzenú imunitu. Dosahuje sa to predovšetkým správne vyváženou a zdravou stravou. Ak je váš maznáčik často chorý, je dobré zaviesť v jeho jedálničku veterinárne krmivo pre psy s chorobami dolných močových ciest, ktoré si môžete kúpiť v našom internetovom obchode. Pretože zápalu predchádza časté močenie, mal by váš pes chodiť na pravidelné prechádzky. Mali by ste sa tiež ubezpečiť, že váš miláčik má vždy prístup k čerstvej vode. Ak majiteľ zistí, že zviera pije príliš málo, môže do suchého jedla pridať trochu vody. Riešením je tiež dokrmovanie vlhkejším krmivom.

Zápal močového mechúra ide ruka v ruké s nachladnutím. Prevenciou by preto malo byť vyhýbanie sa situáciám, v ktorých zviera počas prechádzok v chladných dňoch zostáva v prievane alebo má mokrú srsť. Pravidelné preventívne návštevy veterinára sú mimoriadne dôležitým zákrokom, vďaka ktorému môžete predchádzať chorobám močových ciest.