40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Corgi (Welsh Corgi Pembroke, Cardigan) - vlastnosti, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Malé, svojské a veselé psy s líščím vzhľadom. Srdce Britov si získali už dávno, ale u nás sú stále málo známe a zriedkavé plemeno.

Corgi - pôvod

Corgi je plemeno pasúceho sa dobytka, oviec a koní. Pôvod pembroke a cardigan nie je úplne známy, ale je isté, že corgi sú veľmi staré plemeno. Ich domovinou je Wales, kde sa hovorí, že tam boli vždy. Prvé záznamy o týchto psoch sú z roku 920 a až do 17. storočia, pričom pembroke a cardigan boli spájané do jedného plemena, rozdeleného iba na dva typy - s chvostom a bez chvosta. Až v dvadsiatom storočí, presnejšie v roku 1934, boli rozdelení na dve samostatné rasy a bolo zakázané ich krížiť.

Spočiatku chovali corgi hlavne Angličania. Corgi prišla do k nám z Nemecka v roku 1979.

Na čistinke uprostred lesa sedí pes Corgi Pembroke.

Postava plemena Corgi

Welsh corgi má silnú až mohutnú postavu. Corgi majú v porovnaní so zvyškom tela veľkú hlavu, majú široko nasadené, veľmi veľké, rovné uši so zaoblenými koncami. Ich oči sú okrúhle a tmavej farby, nemali by byť vyčnievajúce. Hrudník je veľmi mohutný, široký a hlboký s výrazným predhrudím. Predĺžený trup, s rovným chrbtom, je nasadený na krátkych, dobre zauhlených a rovných nohách. Sú ukončené tzv. mačacími labkami. Chvost by mal byť predĺžením chrbtovej línie.

Telesná hmotnosť corgi by mala byť medzi 10 a 12 kg a výška v kohútiku je približne. 30 cm.

Dvojvrstvová srsť dokonale chráni týchto psov pred dažďom, vlhkosťou a chladom. Srsť by nemala byť hladká, mäkká a kučeravá. Je stredne dlhá alebo krátka, rovná a pevná.

O oboch plemenách corgi sa hovorí, že majú líščí vzhľad. Je to najmä z dôvodu líščej hlavy s číhajúcim výrazom na tvári a chvosta pripomínajúceho líščí chvost - bujný a hustý.

Vyššie uvedený popis postavy corgi kombinuje vlastnosti spoločné pre obe plemená, ale cardigan welsh corgi a pembroke sa od seba v niekoľkých detailoch mierne líšia. V minulosti pembroke nemali chvost alebo mali veľmi skrátený chvost, dnes je toto pravidlo zastarané, pretože záleží od vrhu a chovu - pembrokes môže mať aj krátky aj dlhý a hustý chvost. Cardigan majú naopak oveľa väčšie uši a dlhší trup ako pembroke. Líšia sa tiež farbou. Pembroke má menšiu farebnú škálu a zahŕňa všetky odtiene červenej (od pieskovej béžovej po mahagónovú), tmavú, čiernu a žíhanú, sú povolené biele znaky na nohách, hrudníku a krku. Cardigan Welsh corgi môže byť akejkoľvek farby so značkami, ale biela by nemala dominovať.

Cardigan welsh corgi v trikolóre. Vidíte jeho dlhý trup a veľké uši. Pes sa pozerá do diaľky s mierne otvorenými ústami

Starostlivosť o psa Corgi

Srsť plemena corgi nie je náročná. Veľmi hustá srsť sa skladá z rovných, stredne tvrdých, krátkych alebo stredne dlhých vlasov. Oba typy psov majú veľa podsady, preto by ste mali corgi pravidelne česať, aby ste udržali čistotu. Najlepšie na to budú kefy s veľmi hustými, krátkymi zubami, tie typu hrebeňa alebo kefy a furminátor. Treba to vykonávať raz týždenne minimalizuje to množstvo podsady po celom byte. Frekvencia česania by mala byť väčšia počas obdobia pĺznutia. Na kúpanie sa odporúča používať šampóny, ktoré nezmäkčujú srsť ani ju nedvíhajú. Pravidelné kúpanie spolu s kefovaním udrží srsť upravenú a hustú.

Welsh Corgi Pembroke stojí na svahu na pozadí oceánu. Má krátke nohy a dlhý trup.

Zdravie Pembroke Welsh Corgi

Corgi, ako plemeno, ktoré neboli ovplyvnené ľudskými chovateľskými aktivitami, sú odolné a imúnne a zriedka sú choré. Majú však predispozíciu na PRA - progresívnu atrofiu sietnice a opakujúce sa problémy s medzistavcovými platničkami - prolaps. Pravdepodobnosť prvého ochorenia môžete znížiť výberom chovateľskej stanice, v ktorej boli predošlé generácie s nemali vady.

Nemôžeme predvídať vypadnutie disku, ale môžete použiť profylaxiu - vyhýbajte sa rýchlemu a častému vchádzaniu/ schádzaniu po schodoch alebo skákaniu do výšky, napr. na pohovky so svojím psom, je tiež dôležité posilniť kĺby a svaly, a - čo je najdôležitejšie - predchádzať nadváhe. Corgi sú náchylní na nadmerné priberanie na váhe vedúce k obezite, preto je veľmi dôležité zabezpečiť správnu stravu už od šteniatka. Ich jedlo by malo obsahovať čo najmenej sacharidov a byť minimálne pretvorené.

Corgi sa dožívajú v priemere 12 až 15 rokov.

Mladý Corgi je vo fáze výmeny srste. Srsť je volánová a prevažuje podsada.

Povaha plemena Corgi

Welsh corgi sú vyvážené a jemné psy pre ľudí aj pre iné zvieratá. Sú vysoko inteligentní, rýchlo sa učia a učia sa požadovanému aj menej žiaducemu správaniu. Corgi potrebuje pevného a dôsledného majiteľa, ktorý môže šteniatkam stanovovať limity. Bez toho sa corgi rýchlo naučí, že môže všetko a bude pánom v dome, ktorý trvá na svojom. Na druhej strane sú psy tohto plemena láskavé a jemné. Podmienky by mali byť stanovené šetrným spôsobom a nemali by sa používať averzné metódy, pretože corgi sa môžu uzavrieť do seba a explodovať, keď to najmenej očakávame. Ak sú správne vedené, sú vhodné pre všetky byty, aj pre tie najmenšie. Majú veľmi radi hostí a rozruch v dome. Rýchlo sa pripútajú k svojim majiteľom, radi prejavujú lásku, nemajú radi rozchody - čo súvisí s ich silným inštinktom stáda. Corgi miluje ľudí všetkých vekových skupín a už s novorodencami si vytvára silné puto.

Vzhľadom na svoj pôvod vyžadujú corgi pravidelnú dávku pohybu, povinná je jedna dlhá a fyzicky a psychicky namáhavá prechádzka počas dňa. Tieto psy sú radí, keď môžu byť potrebné, aktívne a pracovité, pýtajú sa sami na výcvik so psovodom a potom aj na zábavu. Corgi sú veselé psy, ale dosť štekajú.

Socializácia psov by sa mala začať v ranom veku psa. Ako pastierske psy môžu prejavovať pastierske správanie, prejavujúce sa hlavne pri prechádzkach - môžu prenasledovať cyklistov, skútre, bežiace deti, socializácia tento problém minimalizuje alebo úplne eliminuje.

Rovnako ako v tvare tela, aj u týchto dvoch plemien corgi existujú malé povahové rozdiely. Pembroke je považovaný za pokojnejšieho, menej temperamentného a spoločenskejšieho psa než cardigan. Okrem toho sú Welsh Corgi cardigan oveľa viac plaché a utiahnuté a ich socializácia trvá oveľa dlhšie. Rudo - pes biely corgi prechádzajúci sa v jesennom lese.

  Zaujímavosti o psoch Corgi:  · Prvý záznam o corgi v roku 920 bol vo waleskom kódexe, kde kráľ Walesu odhadol hodnotu hospodárskych zvierat

  · Názov plemena v doslovnom preklade znamená „malý pes“, pochádza zo starokeltského „cur“, čo znamená malý/neveľký a „gi“ - pes

  · Prvý klub milovníkov plemien bol založený v roku 1925

  · Corgiho spôsob, ako udržiavať poriadok v stráženom stáde, je štípanie zvierat do oblasti piet

  · Kráľovná Alžbeta II. je milovníčkou tohto plemena, ktorá prvého psa dostala už ako dieťa

  · Bola o ňom natočená rozprávka - Corgi, pes kráľovnej


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok